Jak pozbyć się wilgoci z domu domowymi sposobami? Odkryj niezawodne triki, które naprawdę działają

Jak pozbyć się wilgoci z domu domowymi sposobami

Nadmierna wilgoć w domach i mieszkaniach to duży problem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Duże nasilenie problemu może być przyczyną powstawania grzybów i pleśni szczególnie w okolicach ram okiennych. Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu? Dlaczego w domu jest zbyt duża wilgotność? Jak zmniejszyć wilgotność w domu? Przedstawiamy najlepsze domowe sposoby na pozbycie się wilgoci z domu.

Posłuchaj
00:00
22

Skąd się bierze nadmierna wilgoć? Jaki jest dobry poziom wilgotności powietrza w domu?

Należy zacząć od tego, że optymalny poziom wilgotności powietrza w domu wynosi między 40 a 60% i powinniśmy dążyć do tego, by właśnie takie warunki panowały w naszych domach. Zbyt niska jak i zbyt wysoka wilgotność negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, jak i na sam dom oraz jego wyposażenie.

Przyczyn nadmiernej wilgoci w domu może być wiele, ale najczęstszymi są:

  • zbyt szczelne okna;
  • niewłaściwa lub niewłaściwie działająca wentylacja;
  • zła izolacja budynku;
  • awarie instalacji wodnej.

Pamiętaj, że źródłem wilgoci w domu są też sami domownicy (jedna osoba wytwarza około 5 l pary wodnej każdego dnia) i codzienne czynności takie jak pranie, czy gotowanie.

 

Czy zbyt duża wilgoć w mieszkaniu jest szkodliwa? Czy 70% wilgotności to dużo?

Nadmierna wilgotność w domu może powodować znaczne szkody: szybsze niszczenie mebli, puchnięcie paneli, plamy na ścianach, czy odchodzenie tapet. Dodatkowo, jeśli problem ten utrzymuje się przez dłuższy czas, to może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni.

Zbyt wysoka wilgotność w domu jest również niekorzystna dla zdrowia i powoduje nieprawidłowe odczuwanie temperatury powietrza, a także nasila objawy alergii i astmy oraz może przyczyniać się powstawania chorób skóry. Dlatego niezbędne jest zwalczanie nadmiaru wilgotności i dążenie do osiągnięcia optymalnego poziomu.

Jak sprawdzić wilgoć w mieszkaniu?

Najprostszym i najdokładniejszym sposobem na zmierzenie poziomu wilgotności w domu jest higrometr nazywany czasem wilgotnościomierzem. Może on wskazywać tylko poziom wilgotności lub też dodatkowe parametry – takie domowe stacje pogody zyskały ogromną popularność, gdyż pozwalają na stałą kontrolę parametrów w domu. Zazwyczaj mierzą one: poziom wilgotności, temperaturę w domu i na zewnątrz, a nawet ciśnienie atmosferyczne. Jednak są pewnej symptomy, które bez żadnych urządzeń pomiarowych wskazują, że poziom wilgotności w domu jest zbyt duży. Niepokojące jest osadzanie się pary wodnej na szybach i lustrach, długie schnięcie prania i ręczników oraz mokre plamy na ścianach, sufitach, czy przy oknach.

Jak pozbyć się wilgoci z domu domowymi sposobami?

Obniżenie poziomu wilgotności w domu jest niezwykle istotne dla zdrowia, dlatego należy zwalczać nadmiar wilgoci, gdy tylko zauważy się problem, zwłaszcza że pleśni i grzybów jest bardzo trudno się pozbyć, więc nie należy dopuszczać do ich rozwoju. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na obniżenie wilgotności w domu, jak i zwalczanie jej skutków.

  • Wietrzenie – najprostszy, a jednocześnie bardzo skuteczny sposób to regularne wietrzenie. Przynajmniej raz dziennie należy otworzyć wszystkie okna na 10 – 15 minut, a potem je zamknąć. Okna najlepiej otwierać rano, latem, gdy nie jest jeszcze zbyt gorąco, a zimą, gdy zejdzie największy mróz.
  • Suszenie prania w suszarce – mokre pranie najlepiej suszyć w suszarce bębnowej lub na zewnątrz. Zostawienie mokrego prania w pomieszczeniu szybko zwiększa poziom wilgotności, nasilając problem.
  • Rośliny pochłaniające wilgoć – wiele roślin doniczkowych doskonale pobiera wodę z powietrza, wykorzystując ją do procesów fizjologicznych, a jednocześnie obniżając poziom wilgoci w domu. Do domów o wysokiej wilgotności szczególnie polecane są: bluszcz, skrzydłokwiat, zielistka, paproć i sansewiera (nazywana też wężownicą lub językami teściowej).
  • Sól morska, ryż – te dwa produkty świetnie pochłaniają wilgoć, więc można jeden z nich lub oba wsypać do przewiewnych, ozdobnych woreczków i rozłożyć w pomieszczeniach, w których występuje problem. Sól i ryż należy wymieniać raz w miesiącu lub częściej, jeśli jest taka potrzeba.
  • Dogrzanie i doświetlenie pomieszczeń – większa ilość światła zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, dlatego warto odsłaniać w dzień okna. Natomiast wyższa temperatura (ok. 20 stopni C) zmniejsza wilgotność (jeśli jednocześnie zadbamy o wentylację) i zapobiega wykwitom grzybów.

Co zrobić, gdy przez nadmierną wilgoć pojawiły się plamy, pleśń lub grzyby

Wilgotne plamy na ścianach i suficie to doskonałe miejsce dla rozwoju grzybów i pleśni, które mają fatalny wpływ na zdrowie. Na mokre plamy można nałożyć sodę, która pochłania i „wyciąg” wilgoć, ułatwiając wysuszenie tych miejsc.

Z kolei miejsca wykwitów grzybów i pleśni można usuwać specjalnymi środkami lub octem – do wody z atomizerem wlać wodę i ocet w stosunku 1:1 i spryskać zainfekowane miejsca. Zostawić do wyschnięcia. Tak samo można wykorzystać boraks zmieszany z wodą (łyżka boraksu na 2 litry wody).

Co zrobić, gdy domowe metody nie działają?

Zdarza się, że domowe sposoby zwalczania nadmiaru wilgoci są niewystarczające. W takich sytuacjach warto przemyśleć wymianę okien, które dają możliwość rozszczelnienia ram. Dobrym pomysłem są też pochłaniacze wilgoci, który można ustawić w łazience, kuchni, piwnicy i innych pomieszczeniach, gdzie występuje problem. Przy dużym problemie dobrze sprawdzi się osuszacz powietrza, który jest wydajniejszy od pochłaniacza i często ma wbudowany higroskop, co umożliwia stosowanie urządzenia tylko, gdy jest to faktycznie potrzebne np. podczas suszenia prania.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Andrey Popov, Teteline / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Dominika Nowak Dominika Nowak

Mama, blogerka, ekolożka, ogrodniczka amatorka. Dzieli się z Wami swoją pasją i wiedzą. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści