Rośliny pochłaniające wilgoć z powietrza | jakie gatunki do wilgotnych pomieszczeń?

Rośliny pochłaniające wilgoć z powietrza

Nadmierna wilgoć to problem, który występuje w wielu mieszkaniach i domach, będąc przyczyną kolejnych trudności. Zbyt duża wilgotność powietrza negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie człowieka, a dodatkowo może spowodować rozwój pleśni i grzybów. Rozwiązaniem może być odpowiedni dobór roślin, które staną się nie tylko piękną dekoracją, ale i praktycznym rozwiązaniem problemu. Które rośliny pochłaniają wilgoć z powietrza? Kiedy warto wprowadzić je do swojego domu? Gdzie warto ustawić rośliny, pochłaniające wilgoć?

Posłuchaj
00:00
14
Spis treści
Czy nadmierna wilgoć jest szkodliwa? 6 roślin pochłaniających wilgoć z powietrza Jakie rośliny wybrać do łazienki? Które rośliny sprawdzą się w kuchni?

Nadmierna wilgoć w mieszkaniu

Zbyt duża wilgotność powietrza w domu powoduje nieprzyjemny zapach i może być przyczyną przykrej woni ubrań. Jednak największym problemem jest fakt, że może spowodować rozwój grzybów i pleśni, które są bardzo niekorzystne dla zdrowia, a których bardzo ciężko jest się pozbyć z mieszkania. Co więcej, sama nadmierna wilgotność powietrza w mieszkaniu może spowodować nieprzyjemne dolegliwości i pogorszenie się stanu zdrowia.

Rośliny, pochłaniające wilgoć

Doskonałym rozwiązaniem problemu z nadmierną wilgotnością jest uprawa roślin, które ją pochłaniają. To bardzo prosty, a jednocześnie niezwykle skuteczny sposób na poprawę parametrów powietrza. Poznajcie 6 roślin, które pochłaniają dużo wilgoci z powietrza:

Bluszcz angielski
Bluszcz angielski (łac. Hedera hibernica) pochłania duże ilości wody z powietrza, a jednocześnie jest bardzo prosty w uprawie i nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Dodatkowo bluszcz oczyszcza powietrze, ale trzeba pamiętać, że jego liście są toksyczne dla psów i kotów. Dlatego roślina powinna być ustawiona tak, aby zwierzaki nie miały do niej dostępu np. na wysokim regale, czy szafce.
Dowiedz się więcej
Sansewiera
Sansewierie nazywane wężownicami (łac. Sanseviera) to jedne z najłatwiejszych w uprawie roślin domowych. Nie zaszkodzi im okresowy brak wody, gdyż częściowo pobierają wilgoć z powietrza. Są to idealne rośliny dla zapominalskich właścicieli, którzy nie mogą lub nie chcą poświęcać pielęgnacji roślin dużo czasu. Dodatkowo wężownice usuwają toksyny z powietrza, poprawiając jego jakość.
Dowiedz się więcej
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) to roślina, która jest znana ze swych właściwości, oczyszczających powietrze. Jednak mało kto wie, że skrzydłokwiat świetnie sprawdzi się do zbyt wilgotnych pomieszczeń, gdyż świetnie pochłania wodę. Dodatkowo to bardzo efektowna i łatwa w uprawie roślina, która pięknie się prezentuje w każdym wnętrzu.
Dowiedz się więcej
Areka
Areka (łac. Areca) jest nazywana palmą arekową, daktylową, trzcinową lub bambusową. To pięknie wygląda i pomaga kontrolować wilgotność powietrza w domu. Pochłania wodę przez liście, ograniczając ryzyko rozwoju pleśni i grzybów.
Dowiedz się więcej
Zielistka
Ciekawy, efektowny wygląd zielistek (łac. Chlorophytum) to nie wszystko. Zielistki pięknie się rozrastają w pomieszczeniach o dużej wilgotności, przy okazji likwidując nadmiar wody z powietrza. Są proste w uprawie, ale trzeba pamiętać, że nie mogą być ustawiane w miejscach słonecznych.
Dowiedz się więcej
Oplątwa
Oplątwy (łac. Tillandsia) to niezwykłe rośliny o tropikalnym wyglądzie, które doskonale poradzą sobie z nadmiarem wilgoci. W naturze rosną na kamieniach lub konarach i... Nie wytwarzają korzeni! Nie potrzebuje podłoża, ponieważ całą wilgoć, którą potrzebują pobierają liśćmi z powietrza. Można je uprawiać w szklanych pojemnikach oraz ażurowych koszykach.
Dowiedz się więcej

Rośliny do łazienki

Największym wyzwaniem jest wybór roślin do łazienki bez okien. W takim przypadku warto uprawiać dwie takie same rośliny, które wykazują dużą tolerancję na długotrwały brak światła. Jedną roślinę ustawia się w łazience, a drugą w pokoju i zamienia się je miejscami co 5 – 10 dni, dzięki czemu obydwie będą pięknie rosły, a wilgotność w łazience zostanie skutecznie zmniejszona. Jakie rośliny do łazienki dobrze się sprawdzą? Najlepsza będzie sansewiera, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, oplątwa, paproć i zielistka.

Rośliny do kuchni

Wybór roślin do kuchni też nie jest prosty, gdyż trzeba wybrać dla nich odpowiednie miejsce – tak, aby roślina nie była narażona na nagłe zmiany temperatur, mocne przeciągi, ale też, żeby nie przeszkadzała podczas gotowania. Powinny to być więc rośliny trwałe, odporne na zmienne warunki i wytrzymałe. Dobrze sprawdzą się różne paprocie, sansewiera i sukulenty np. zamiokulkas, które pochłoną nie tylko nadmiar wilgoci, ale też przykre zapachy i toksyny.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: zzzz

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści