Rośliny pochłaniające wilgoć z powietrza | jakie gatunki do wilgotnych pomieszczeń?
Nadmierna wilgoć to problem, który występuje w wielu mieszkaniach i domach, będąc przyczyną kolejnych trudności. Zbyt duża wilgotność powietrza negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie człowieka, a dodatkowo może spowodować rozwój pleśni i grzybów. Rozwiązaniem może być odpowiedni dobór roślin, które staną się nie tylko piękną dekoracją, ale i praktycznym rozwiązaniem problemu. Które rośliny pochłaniają wilgoć z powietrza? Kiedy warto wprowadzić je do swojego domu? Gdzie warto ustawić rośliny, pochłaniające wilgoć?
Nadmierna wilgoć w mieszkaniu
Zbyt duża wilgotność powietrza w domu powoduje nieprzyjemny zapach i może być przyczyną przykrej woni ubrań. Jednak największym problemem jest fakt, że może spowodować rozwój grzybów i pleśni, które są bardzo niekorzystne dla zdrowia, a których bardzo ciężko jest się pozbyć z mieszkania. Co więcej, sama nadmierna wilgotność powietrza w mieszkaniu może spowodować nieprzyjemne dolegliwości i pogorszenie się stanu zdrowia.
Rośliny, pochłaniające wilgoć
Doskonałym rozwiązaniem problemu z nadmierną wilgotnością jest uprawa roślin, które ją pochłaniają. To bardzo prosty, a jednocześnie niezwykle skuteczny sposób na poprawę parametrów powietrza. Poznajcie 6 roślin, które pochłaniają dużo wilgoci z powietrza:






Rośliny do łazienki
Największym wyzwaniem jest wybór roślin do łazienki bez okien. W takim przypadku warto uprawiać dwie takie same rośliny, które wykazują dużą tolerancję na długotrwały brak światła. Jedną roślinę ustawia się w łazience, a drugą w pokoju i zamienia się je miejscami co 5 – 10 dni, dzięki czemu obydwie będą pięknie rosły, a wilgotność w łazience zostanie skutecznie zmniejszona. Jakie rośliny do łazienki dobrze się sprawdzą? Najlepsza będzie sansewiera, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, oplątwa, paproć i zielistka.
Rośliny do kuchni
Wybór roślin do kuchni też nie jest prosty, gdyż trzeba wybrać dla nich odpowiednie miejsce – tak, aby roślina nie była narażona na nagłe zmiany temperatur, mocne przeciągi, ale też, żeby nie przeszkadzała podczas gotowania. Powinny to być więc rośliny trwałe, odporne na zmienne warunki i wytrzymałe. Dobrze sprawdzą się różne paprocie, sansewiera i sukulenty np. zamiokulkas, które pochłoną nie tylko nadmiar wilgoci, ale też przykre zapachy i toksyny.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: zzzz
Komentarze