Logo
Logo
32
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jak uratować zielistkę? Rady na problemy | Krok po kroku

Zielistka należy do najprostszych, najbardziej znanych i popularnych oraz – prawdopodobnie – do najbardziej nudnych roślin doniczkowych. Ale to właśnie razem z zielistką Sternberga (Chlorophytum comosum) najlepiej stawiać pierwsze kroki i zdobywać ogrodnicze doświadczenie.

Łukasz Skop, autor popularnego bloga "Bez Ogródek" podpowiada, jak pomóc zielistce krok po kroku i rozwiązać wszystkie jej problemy.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Maj-Czerwiec 2021

Zielistki są pod wieloma względami niezniszczalne: znoszą stosunkowo długie przerwy w podlewaniu, dobrze radzą sobie w słońcu i cieniu, pod dachem i pod chmurką. Nie są też wybredne pod względem podłoża. Jednak czasem nawet żelazna zielistka niedomaga.

Starsze zielistki tracą ładny pokrój, smętnie przewieszają liście przez krawędzie doniczek i trudno uznać je za tak samo dekoracyjne, jakimi były za czasów młodych sadzonek. Zmęczone nieodpowiednią pielęgnacją, wyczerpane zielistki tracą z czasem swoją urodę. Można temu zaradzić na dwa sposoby: trzeba albo zaopatrzyć się w nową roślinę, albo odmłodzić starą zielistkę i przywrócić jej dawny blask. Z naszym przewodnikiem będzie to banalnie proste!

Dowiedz się, jak pomóc zielistce! Krok po kroku

na ratunek zielistce krok 1
Fot. Bożka Piotrowska
Suche końcówki liści są objawem zbyt suchego powietrza i niedostatecznego podlewania. Zazwyczaj liście zielistki podsychają zimą i kiedy roślina stoi w pobliżu grzejnika. Końcówki można przyciąć nożyczkami, chociaż liście nadal będą zasychać, jeśli roślina nie będzie regularnie podlewana lub nie odstawisz jej dalej od grzejnika.

na ratunek zielistce krok 2
Fot. Bożka Piotrowska
Stare zielistki ogałacają się u podstawy – stare liście żółkną i odpadają odsłaniając łysiejący pęd. Roślina zaczyna „wychodzić” z doniczki. Na pędach można zauważyć zawiązki korzeni. Przesadź roślinę do świeżej ziemi i umieść ją głębiej w nowej doniczce tak, aby nowe korzenie zostały przykryte ziemią. Natychmiast i obficie podlej.

na ratunek zielistce krok 3
Fot. Bożka Piotrowska
Zielistka nie jest sukulentem, ale doskonale potrafi gromadzić wodę w mięsistych, grubych korzeniach. To właśnie one sprawiają, że roślina potrafi przetrwać braki w podlewaniu. Starsze zielistki z gęstymi korzeniami należy przesadzić do większej doniczki ze świeżą ziemią. Korzeni nie należy rozluźniać, bo łatwo się łamią.

na ratunek zielistce krok 4
Fot. Bożka Piotrowska
Z małych odnóżek zielistki szybko można wyhodować nowe rośliny, które zastąpią stare, zniszczone okazy. Sadzonki należy odciąć nie tylko w celu uzyskania nowych roślin, ale także dla odmłodzenia tych starszych. Jeśli odnóżki są już duże i ciężkie, to ciągną rośliny w dół i deformują ich ładny pokrój. Nowe pędy z sadzonkami wyrosną w przeciągu 2-3 miesięcy

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia: Bożka Piotrowska

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Maj-Czerwiec 2021

Dowiedz się więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Lista zakupów