Jak uratować zielistkę? Rady na problemy | Krok po kroku

Na ratunek zielistce fot. Bożka Piotrowska

Zielistka należy do najprostszych, najbardziej znanych i popularnych oraz – prawdopodobnie – do najbardziej nudnych roślin doniczkowych. Ale to właśnie razem z zielistką Sternberga (Chlorophytum comosum) najlepiej stawiać pierwsze kroki i zdobywać ogrodnicze doświadczenie.

Łukasz Skop, autor popularnego bloga "Bez Ogródek" podpowiada, jak pomóc zielistce krok po kroku i rozwiązać wszystkie jej problemy.

Posłuchaj
00:00
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Maj-Czerwiec 2021
Przejrzyj i kup
52

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Maj-Czerwiec 2021

Zielistki są pod wieloma względami niezniszczalne: znoszą stosunkowo długie przerwy w podlewaniu, dobrze radzą sobie w słońcu i cieniu, pod dachem i pod chmurką. Nie są też wybredne pod względem podłoża. Jednak czasem nawet żelazna zielistka niedomaga.

Starsze zielistki tracą ładny pokrój, smętnie przewieszają liście przez krawędzie doniczek i trudno uznać je za tak samo dekoracyjne, jakimi były za czasów młodych sadzonek. Zmęczone nieodpowiednią pielęgnacją, wyczerpane zielistki tracą z czasem swoją urodę. Można temu zaradzić na dwa sposoby: trzeba albo zaopatrzyć się w nową roślinę, albo odmłodzić starą zielistkę i przywrócić jej dawny blask. Z naszym przewodnikiem będzie to banalnie proste!

Dowiedz się, jak pomóc zielistce! Krok po kroku

na ratunek zielistce krok 1
Fot. Bożka Piotrowska
Suche końcówki liści są objawem zbyt suchego powietrza i niedostatecznego podlewania. Zazwyczaj liście zielistki podsychają zimą i kiedy roślina stoi w pobliżu grzejnika. Końcówki można przyciąć nożyczkami, chociaż liście nadal będą zasychać, jeśli roślina nie będzie regularnie podlewana lub nie odstawisz jej dalej od grzejnika.

na ratunek zielistce krok 2
Fot. Bożka Piotrowska
Stare zielistki ogałacają się u podstawy – stare liście żółkną i odpadają odsłaniając łysiejący pęd. Roślina zaczyna „wychodzić” z doniczki. Na pędach można zauważyć zawiązki korzeni. Przesadź roślinę do świeżej ziemi i umieść ją głębiej w nowej doniczce tak, aby nowe korzenie zostały przykryte ziemią. Natychmiast i obficie podlej.

na ratunek zielistce krok 3
Fot. Bożka Piotrowska
Zielistka nie jest sukulentem, ale doskonale potrafi gromadzić wodę w mięsistych, grubych korzeniach. To właśnie one sprawiają, że roślina potrafi przetrwać braki w podlewaniu. Starsze zielistki z gęstymi korzeniami należy przesadzić do większej doniczki ze świeżą ziemią. Korzeni nie należy rozluźniać, bo łatwo się łamią.

na ratunek zielistce krok 4
Fot. Bożka Piotrowska
Z małych odnóżek zielistki szybko można wyhodować nowe rośliny, które zastąpią stare, zniszczone okazy. Sadzonki należy odciąć nie tylko w celu uzyskania nowych roślin, ale także dla odmłodzenia tych starszych. Jeśli odnóżki są już duże i ciężkie, to ciągną rośliny w dół i deformują ich ładny pokrój. Nowe pędy z sadzonkami wyrosną w przeciągu 2-3 miesięcy

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia: Bożka Piotrowska

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Maj-Czerwiec 2021


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Gardeners' World. Edycja Polska Gardeners' World. Edycja Polska

To wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Tagi
Najnowsze treści