Logo
Logo

Wilgotność powietrza i rośliny w domu | Jakie warunki zapewnić kwiatom doniczkowym?

Uprawa roślin w domu to ogromna satysfakcja, ciekawe hobby i możliwość poprawy warunków, jakie panują w mieszkaniu. Rośliny domowe oczyszczają powietrze, pozytywnie wpływają na samopoczucie i sprawiają, że dom wygląda naprawdę pięknie. Jednak gatunki roślin do domu, należy dobierać względem warunków panujących w mieszkaniu, co ułatwi ich uprawę – szczególnie ważna jest wilgotność powietrza, a nieprawidłowa może sprawić, że rośliny szybko zmarnieją. Jaka wilgotność powietrza powinna być w domu, aby rośliny doniczkowe dobrze rosły? Jak podnieść wilgotność powietrza w domu? Czy rośliny domowe należy zraszać?

Spis treści
Jakiej wilgotności powietrza potrzebują domowe rośliny doniczkowe? Które rośliny lubią jaką wilgotność powietrza? Objawy zbyt suchego powietrza Jak podnieść wilgotność powietrza? Czy warto zraszać rośliny?

Jakiej wilgotności powietrza potrzebują domowe rośliny doniczkowe?

Różne rośliny mają różne wymagania, co do wilgotności powietrza w domu, co wynika bezpośrednio z miejsca, w jakim występują w naturze i ich przystosowania się do warunków. Rośliny tropikalne uwielbiają, gdy jest ciepło i wilgotno, a kaktusy, sukulenty i rośliny o grubych liściach dobrze radzą sobie, nawet gdy powietrze jest suche. Można więc dobrać gatunki uprawianych roślin do wilgotności w domu lub spróbować zwiększyć wilgotność powietrza, gdyż to zbyt suche powietrze jest najczęstszym problem w uprawie najpopularniejszych gatunków, które pochodzą z tropików.

Parametry powietrza można również spróbować poprawić za pomocą roślin – w domu o suchym powietrzu dobrze dobrane gatunki pomogą zwiększyć wilgotność (aloes, dracena, szefler), a tam, gdzie jest zbyt duża wilgotność, rośliny mogą pochłaniać jej nadmiar (zielistka, oplątwa, skrzydłokwiat, bluszcz).

Optymalna jest wilgotność powietrza na poziomie 55-68%, która pozwala uprawiać większość gatunków, a jednocześnie jest korzystna dla ludzi.

 

 
 

Które rośliny lubią jaką wilgotność powietrza?

Jak wspomniano wcześniej, różne rośliny wymagają różnej wilgotności powietrza, ale praktycznie wszystkie gatunki (nawet doniczkowe kaktusy) wymagają wilgotności co najmniej na poziomie 40%. Tymczasem w sezonie grzewczym wilgotność w mieszkaniu może spaść nawet poniżej 30%, co jest niezdrowe również dla ludzi. Może to mieć negatywny wpływ na rośliny, zwłaszcza że większość uprawianych w domu najlepiej czuje się, gdy wilgotność powietrza wynosi powyżej 60%.

 

 
 

Objawy zbyt suchego powietrza

Zbyt suche powietrze dość szybko osłabia kondycję roślin i powoduje charakterystyczne objawy, które powinny skłonić właściciela do szybkiej reakcji. Najczęstsze objawy zbyt suchego dla roślin powietrza to:

  • zasychanie końcówek liści – liście na końcówkach stopniowo zasychają i brązowieją;
  • zwijanie się liści – jeśli roślinom brakuje wilgotności, liście mogą się charakterystycznie zwijać i kurczeć;
  • szkodniki – przędziorki i roztocza uwielbiają suche powietrze i w takich pomieszczeniach częściej atakują rośliny;
  • ogólne osłabienie kondycji rośliny, większa podatność na choroby, opadanie liści.

Jak podnieść wilgotność powietrza?

Nawilżenie powietrza nie jest trudne, ale wymaga regularnych działań. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza powietrza, który pozwala na stałe poprawić parametry. Dobrym pomysłem jest również wykonanie własnego nawilżacza powietrza, czyli ustawienie pojemnika wypełnionego wodą w pobliżu źródła ciepła (np. kaloryfera). Roślinom, które lubią bardzo wilgotne powietrze, warto dobrać większą podstawkę i napełnić ją kamykami lub keramzytem, a następnie regularnie je zwilżać. Dzięki temu woda będzie parować, poprawiając wilgotność powietrza roślinie.

Mini szklarnia – dobre rozwiązanie dla roślin, które szybko trzeba ratować i zapewnić dużą wilgotność powietrza. Wystarczy założyć na nie foliowe worki, które można zamocować na patyczkach do roślin.

Natomiast rośliny egzotyczne, które wymagają wilgotności na poziomie 80-90% najlepiej uprawiać w domowych szklarniach.

 
 

Czy warto zraszać rośliny?

Zraszanie roślin, zwłaszcza zimą to świetny sposób na szybkie, chociaż krótkotrwałe zwiększenie wilgotności powietrza. Większość roślin, a szczególnie tych tropikalnych, uwielbia ten zabieg i odwdzięcza się dobrą kondycją i wspaniałym wyglądem. Poza zwilżaniem to także świetny sposób, aby zmniejszać ilość kurzu na liściach, który jest równie niekorzystny, jak suche powietrze. Rośliny najlepiej zraszać miękką, letnią wodą – twarda woda powoduje, że na liściach powstaje osad.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Снежана Кудрявцева / AdobeStock

Autor
Wilgotność powietrza i rośliny w domu | Jakie warunki zapewnić kwiatom doniczkowym?
Wilgotność powietrza i rośliny w domu | Jakie warunki zapewnić kwiatom doniczkowym?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu
NAJNOWSZE TREŚCI