Logo
Logo

Za niska wilgotność powietrza w domu: jak zaradzić usychającym liściom?

Pytanie czytelnika: Moje rośliny cierpią z powodu niskiej wilgotności powietrza. Szczególnie zimą schną im brzegi liści i marnieją w oczach. Pracuję całymi dniami i nie mam czasu na spryskiwanie ich wodą. Czy istnieją jakieś inne metody podniesienie wilgotności powietrza wokół roślin?

Spis treści
Jaka wilgotność jest potrzeba, by liście roślin nie usychały? Jak podnieść wilgotność powietrza wokół roślin?

Wilgotność powietrza wokół roślin a ich zdrowie

Jednym z największych problemów, z którymi borykają się rośliny uprawiane w doniczkach, jest przebywanie tygodniami lub miesiącami w ogrzewanym pomieszczeniu. W mieszkaniach w okresie letnim wilgotność powietrza wynosi około 40-60%, jednak zimą spada często poniżej 40%. Warto tutaj wspomnieć, że poziom wilgoci powietrza oscylujący poniżej 35% jest bardzo niezdrowy nawet dla ludzi!

Zarówno dla nas jak i dla roślin domowych, które nie są naturalnie przystosowane do suszy, wilgotność powietrza powinna oscylować w granicach 50-60%.

Sposoby na podniesienie wilgotności wokół roślin

Aby podnieść wilgotność powietrza wokół roślin można:

  • Ustawić w ich bezpośrednim sąsiedztwie miskę z wodą.
  • Nalać wody do podstawki z rośliną, ale zrobić to tak, by ziemia w donice nią nie podsiąkała – wystarczy do podstawki z wodą wsypać warstwę kamieni lub keramzytu na tyle wysoką, by sprawiła, że dno doniczki nie będzie dotykać wody.
  • Rozwieszać w pomieszczaniach z roślinami mokre ręczniki, pranie, itd.
  • I oczywiście, jeśli w naszym domu jest ogólnie zbyt sucho należy korzystać z nawilżaczy powietrza w formie specjalnych urządzeń lub ceramicznych pojemników na wodę do zawieszania na kaloryfery.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Peter Holmes / Pixabay

Autor
Za niska wilgotność powietrza w domu: jak zaradzić usychającym liściom?
Za niska wilgotność powietrza w domu: jak zaradzić usychającym liściom?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl