Strelicja królewska (Strelitzia reginae) należy do rodziny strelicjowatych (Strelitziaceae) i pochodzi z Afryki Północnej. To jedna z najpiękniejszych roślin o ozdobnych kwiatach, uprawiana w mieszkaniach.

Zwykle osiąga wysokość nie większą niż 100 cm. Wytwarza ciemnozielone, długoogonkowe liście wyrastające z kłączy. Najbardziej dekoracyjna jest późną jesienią i zimą, gdy wykształca oryginalne, pomarańczowo-niebieskie kwiaty, wyglądem przypominające rajskie ptaki.

Wymagania i uprawa

Strelicja królewska najlepiej rośnie w ciepłych i słonecznych miejscach. W pomieszczeniu odpowiadają jej parapety okien z wystawą wschodnią i zachodnią lub miejsca w pobliżu okien wystawy południowej.

Latem z powodzeniem można ją przenieść na balkon lub do ogrodu. Temperatura zimą powinna wynosić 15-18ºC przy wysokiej wilgotności powietrza. Co ciekawe, strelicja przechodzi okres spoczynku latem - jest to niezbędne, aby zakwitła. W tych miesiącach należy ograniczyć podlewanie pilnując, aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. W pozostałym miesiącach podlewanie powinno być obfite.

Nawożenie warto przeprowadzać co 2 tygodnie jesienią i zimą, stosując nawozy dla roślin o ozdobnych liściach. Strelicję królewską przesadza się co kilka lat do dużych donic, gdyż wytwarza silnie rozrastające się kłącza. Optymalne są ciężkie, gliniaste gleby. Na dnie doniczki warto ułożyć kilkucentymetrową warstwę drenażu. Rozmnażanie jest możliwe przez podział rośliny.

Polecane odmiany

Strelicje od dziesięcioleci są pożądane przez miłośników kwiatów. Najłatwiej można dostać niską odmianę strelicji - 'Humilis'. Nazwę roślinie nadano na cześć Charlotty Mecklenburg-Strelitz - królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii.

zdjęcie: Wikipedia