Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
10
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Strelicja królewska – rajski ptak w doniczce

Strelicja królewska tworzy zadziwiająco piękne i oryginalne kwiaty, nie bez powodu na całym świecie nazywana jest rajskim ptakiem. Roślina wnosi do naszego otoczenia powiew egzotyki. Uprawiana jest na kwiat cięty i jako roślina doniczkowa, latem także na tarasie i w ogrodzie.

 

Egzotyczna piękność

Strelicja to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych roślin świata, jest to prawdziwy cud natury. Kształt i kolor kwiatostanu przypomina głowę rajskiego ptaka, stąd też jej angielska nazwa – Bird of Paradise. Kwiatostan zamknięty jest w zielonej łódeczkowatej pochewce liściowej zwanej spatha. W trakcie dorastania ustawia się ona prawie poziomo i zaczyna otwierać. Pojawia się wtedy kwiat złożony z pomarańczowych działek kielicha i niebieskich zrośniętych płatków korony. Wznosi się niczym kolorowy pióropusz nad stalowo-szarymi liśćmi.

Strelicja swą botaniczną nazwę otrzymała na cześć Charlotte of Mecklenberg-Strelitz, żony króla Anglii Jerzego III, stąd strelicja królewska (łac. Strelitzia reginae).

Kuzynka banana

Strelicja należy do rodziny bananowatych (łac. Musaceae) i spokrewniona jest z bananem jadalnym. Widać to już na pierwszy rzut oka po jej liściach bardzo podobnych do bananowca. Skórzaste, niebiesko-zielone liście osiągają prawie pół metra długości, zaś ich sztywne, niemal dwukrotnie dłuższe ogonki wyrastają wprost u podstawy rośliny, nie tworząc łodygi. Liście niektórych odmian mają bardzo ładne wyraźne żyłkowanie.

Do rodzaju Strelitzia należą jeszcze trzy gatunki o podobnej budowie kwiatostanu. Są one jednak tak duże, że nawet w ogrodach botanicznych rzadko się je spotyka. Najlepiej znana jest strelicja królewska (S. reginae).

Strelicja w gruncie

Niezwykła uroda strelicji zdradza jej egzotyczne pochodzenie. W warunkach naturalnych rośnie nad brzegami rzek i na obszarach przybrzeżnych Wschodniej Prowincji Przylądkowej Kwa-Zulu Natal Republiki Południowej Afryki. W swojej ojczyźnie jest bardzo popularna. Jej wizerunek widnieje nawet na monetach i znaczkach pocztowych równie często co twarz Nelsona Mandeli. Co ciekawe i on ma „swoją strelicję”. Botanicy na jego cześć nazwali piękną i rzadką odmianę 'Mandela`s Gold' (złoto Mandeli) o żółtopomarańczowych i purpurowo-niebieskich kwiatostanach.

Do Europy roślinę sprowadzono w roku 1773 i jak większość tropikalnych roślin trafiła do królewskich ogrodów w Kew w Londynie. W krajach o ciepłym klimacie strelicje rosną w gruncie jako ozdoby poboczy dróg, skwerów, parków i terenów hotelowych. Są one oficjalnymi kwiatami miasta Los Angeles oraz ulubioną pamiątką z wysp Kanaryjskich. W wielu hotelach sprzedawane są już zapakowane rośliny gotowe do zabrania do samolotu.

Kwitnące okazy strelicji w doniczkach można kupić także w Polsce, niestety kosztują nawet kilkaset zł. Można pokusić się o uprawę strelicji z nasion (co jest znacznie tańsze) jednak na kwiaty będziemy musieli trochę poczekać bo strelicje kwitną dopiero w 5-6 roku życia.

...i wazonie

Strelicja od niedawna uprawiana jest jako roślina doniczkowa, o wiele lepiej znana jest jako kwiat cięty. W wazonie prezentuje się bardzo efektownie a jej trwałość wynosi niemal miesiąc. Można ją także zasuszać i wykorzystywać w suchych kompozycjach. Doskonale nadaje się także na oryginalne ślubne bukiety lub jako egzotyczny element stroików.

strelicja - rajski ptak

Uprawa na parapecie

Wydawało by się że tak egzotycznie wyglądająca roślina musi być kapryśna i trudna w hodowli. W rzeczywistości strelicja królewska jest wytrzymałą, mało wymagającą rośliną. Łatwo adaptuje się do różnych warunków.

Jako roślina doniczkowa najczęściej sprzedawana jest odmiana 'Humilis', osiągająca najwyżej metr wysokości. Kwitnie od lutego do końca wiosny, w sprzyjających warunkach od września do końca kwietnia. Pojedynczy kwiat ma około 15 cm długości, a na każdym przylistku otwiera się ich kilka.

Pielęgnacja

Systematycznie i odpowiednio pielęgnowana przez lata będzie cieszyć swym niepowtarzalnym i egzotycznym wyglądem. Powinna mieć dużą i stabilną donicę, lekkie i przepuszczalne podłoże (nie zapomnij o drenażu), wyrównaną temperaturę (20-24 stopnie), dużo świeżego i wilgotnego powietrza i jasne, słoneczne stanowisko. Latem można ją wystawiać na balkon, taras i do ogrodu. Podlewamy ją umiarkowanie i raz na dwa tygodnie zasilamy nawozem (najlepiej do roślin kwitnących). Zimą musi stać w chłodnym pomieszczeniu (10-15 stopni), aby zakwitłą ponownie za rok.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: MichaelGaida / Pixabay, zdjęcia w tekście: Flower Council Holland

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu