Egzotyczna piękność
Strelicja to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych roślin świata, jest to prawdziwy cud natury. Kształt i kolor kwiatostanu przypomina głowę rajskiego ptaka, stąd też jej angielska nazwa – Bird of Paradise. Kwiatostan zamknięty jest w zielonej łódeczkowatej pochewce liściowej zwanej spatha. W trakcie dorastania ustawia się ona prawie poziomo i zaczyna otwierać. Pojawia się wtedy kwiat złożony z pomarańczowych działek kielicha i niebieskich zrośniętych płatków korony. Wznosi się niczym kolorowy pióropusz nad stalowo-szarymi liśćmi.
Kuzynka banana
Strelicja należy do rodziny bananowatych (łac. Musaceae) i spokrewniona jest z bananem jadalnym. Widać to już na pierwszy rzut oka po jej liściach bardzo podobnych do bananowca. Skórzaste, niebiesko-zielone liście osiągają prawie pół metra długości, zaś ich sztywne, niemal dwukrotnie dłuższe ogonki wyrastają wprost u podstawy rośliny, nie tworząc łodygi. Liście niektórych odmian mają bardzo ładne wyraźne żyłkowanie.
Do rodzaju Strelitzia należą jeszcze trzy gatunki o podobnej budowie kwiatostanu. Są one jednak tak duże, że nawet w ogrodach botanicznych rzadko się je spotyka. Najlepiej znana jest strelicja królewska (S. reginae).
Strelicja w gruncie
Niezwykła uroda strelicji zdradza jej egzotyczne pochodzenie. W warunkach naturalnych rośnie nad brzegami rzek i na obszarach przybrzeżnych Wschodniej Prowincji Przylądkowej Kwa-Zulu Natal Republiki Południowej Afryki. W swojej ojczyźnie jest bardzo popularna. Jej wizerunek widnieje nawet na monetach i znaczkach pocztowych równie często co twarz Nelsona Mandeli. Co ciekawe i on ma „swoją strelicję”. Botanicy na jego cześć nazwali piękną i rzadką odmianę 'Mandela`s Gold' (złoto Mandeli) o żółtopomarańczowych i purpurowo-niebieskich kwiatostanach.
Do Europy roślinę sprowadzono w roku 1773 i jak większość tropikalnych roślin trafiła do królewskich ogrodów w Kew w Londynie. W krajach o ciepłym klimacie strelicje rosną w gruncie jako ozdoby poboczy dróg, skwerów, parków i terenów hotelowych. Są one oficjalnymi kwiatami miasta Los Angeles oraz ulubioną pamiątką z wysp Kanaryjskich. W wielu hotelach sprzedawane są już zapakowane rośliny gotowe do zabrania do samolotu.
Kwitnące okazy strelicji w doniczkach można kupić także w Polsce, niestety kosztują nawet kilkaset zł. Można pokusić się o uprawę strelicji z nasion (co jest znacznie tańsze) jednak na kwiaty będziemy musieli trochę poczekać, bo strelicje kwitną dopiero w 5-6 roku życia.
Strelicja w wazonie
Strelicja od niedawna uprawiana jest jako roślina doniczkowa, o wiele lepiej znana jest jako kwiat cięty. W wazonie prezentuje się bardzo efektownie, a jej trwałość wynosi niemal miesiąc. Można ją także zasuszać i wykorzystywać w suchych kompozycjach. Doskonale nadaje się także na oryginalne ślubne bukiety lub jako egzotyczny element stroików.
Uprawa na parapecie
Wydawałoby się, że tak egzotycznie wyglądająca roślina musi być kapryśna i trudna w hodowli. W rzeczywistości strelicja królewska jest wytrzymałą, mało wymagającą rośliną. Łatwo adaptuje się do różnych warunków.
Jako roślina doniczkowa najczęściej sprzedawana jest odmiana 'Humilis', osiągająca najwyżej metr wysokości. Kwitnie od lutego do końca wiosny, w sprzyjających warunkach od września do końca kwietnia. Pojedynczy kwiat ma około 15 cm długości, a na każdym przylistku otwiera się ich kilka.
Jak pielęgnować strelicję?
Systematycznie i odpowiednio pielęgnowana przez lata będzie cieszyć swym niepowtarzalnym i egzotycznym wyglądem. Powinna mieć dużą i stabilną donicę, lekkie i przepuszczalne podłoże (nie zapomnij o drenażu), wyrównaną temperaturę (20-24 stopnie), dużo świeżego i wilgotnego powietrza i jasne, słoneczne stanowisko. Latem można ją wystawiać na balkon, taras i do ogrodu.
Podlewamy ją umiarkowanie i raz na dwa tygodnie zasilamy nawozem (najlepiej do roślin kwitnących). Zimą musi stać w chłodnym pomieszczeniu (10-15 stopni), aby zakwitłą ponownie za rok.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: MichaelGaida / Pixabay, zdjęcia w tekście: Flower Council Holland