Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
75
Do góry

Uprawa bananowca w doniczce

Bananowce są bardzo wdzięcznymi roślinami, które możemy uprawiać w donicach na tarasie czy w ogrodzie zimowym. Istnieją także odmiany, które wytrzymują duże spadki temperatury, popularne szczególnie wśród miłośników egzotyki w ogrodzie. Bananowce możemy sami łatwo uzyskać z nasion. Ich późniejsza pielęgnacja także nie jest trudna.

"Banan" w doniczce?

Bananowce to soczyście zielone, tropikalne rośliny, które przywodzą na myśl wakacje w egzotycznych krajach. Zarówno te duże, jak i odmiany karłowe rosną bardzo szybko, co jest przez niektórych szczególnie ważne w uprawie doniczkowej.

Pamiętajmy, że choć bananowce pokrojem przypominają drzewa, są jednak bylinami. Zbudowane są z tak zwanego pnia pozornego – kłodziny, która utworzona jest z pochw liściowych. Reprezentant gatunku, czyli bananowiec zwyczajny (Musa x paradisiaca) może osiągać aż 15 m. wysokości, natomiast odmiany karłowe dorastają do 2-3 metrów.

Oprócz rozmiaru, różne gatunki i odmiany bananowców mogą się różnić barwą liści i kwiatów oraz odpornością na niższe temperatury.

Uprawa bananowca w doniczce
Fot. Стефан Петров/Pixabay, Sylwia Hennek

Czy bananowiec w doniczce może wydać owoce?

Jest to możliwe, o ile zapewnimy roślinie bezmroźną zimową kwaterę. Może upłynąć od 2 do 5 lat od wykiełkowania bananowca z nasiona do wydania przez niego owoców.

Najszybciej owoców spodziewać się możemy uprawiając gatunek Musa velutina.

Banan zwyczajny (Musa x paradisiaca) nazywany jest tez rajską figą lub pizangiem. To jego owoce najczęściej jadamy i jest on najpopularniejszym bananowcem na świecie. Pochodzi z Azji Południowo Wschodniej, a obecnie spotykany jest także w innych tropikalnych rejonach świata.

Liście bananowców są miękkie, delikatne i dość cienkie, dlatego wystawione na silny wiatr mogą się porozrywać. Wykorzystuje się je przykładowo do owijana jedzenia.

W Azji spożywa się tez jego kwiaty na surowo lub po ugotowaniu.

Gatunki i odmiany bananowców do uprawy w doniczce

Jako rośliny ozdobne w naszym klimacie najczęściej spotykamy bananowce o dekoracyjnym ulistnieniu.

  • Gatunkiem o soczyście zielonych liściach i czerwonym nerwie głównym jest Ensete ventricosum.
  • Ciekawe zielono-purpurowe liście wykształca odmiana Ensete ventricosum 'Maurelii' (zdjęcie poniżej).
  • Do innych ciekawych ozdobnych bananowców doniczkowych należą bananowiec karłowy (Musa acuminata), Musa sikkimensis i jego odmiana o liściach z purpurowymi paskami Musa sikkimensis 'Red Tiger'.

Warte uwagi są też bananowce o dekoracyjnych kwiatach, jak Musa ornata o kwiatach soczyście czerwonych, różowych bądź pomarańczowych i bardzo delikatnych.

Ensete ventricosum 'Maurelii'

Ensete ventricosum 'Maurelii'

Wymagania, uprawa i pielęgnacja bananowców

Stanowisko: światło, wilgotność powietrza i temperatura
Bananowce rosną w rejonach tropikalnych i subtropikalnych, dlatego uwielbiają słońce i wysoką wilgotność powietrza. Bananowce doniczkowe uprawiane w pomieszczeniu potrzebują zatem miejsca jasnego, najlepiej w pobliżu okna. Zimą warto postarać się o dodatkowe oświetlenie.

Przez cały rok dobrze jest zapewnić bananowcom temperaturę między 18-21ºC. Roślinę warto wystawiać w sezonie na dwór. Wcześniej trzeba ją stopniowo przyzwyczaić do słońca. Na czas letni możemy tez bananowce wysadzić do gruntu. Odpowiednie będzie słoneczne, ale osłonięte od wiatru miejsce.

Zimowanie
Przed nadejściem zimy wykopujemy kłodzinę, przycinamy liście i posadzoną do donicy kłodzinę przechowujemy do następnej wiosny. Posadzone znów do ziemi bardzo szybko odrastają i odzyskują swój tropikalny urok.

Bananowców nie przycina się na wysokość. Tylko jeśli chcemy rośliny posadzone w gruncie zimować w donicy – wtedy mocno skracamy liście i kłodzinę sadzimy w donicy. Te stawiamy w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, a wiosna znów wysadzamy. Bardzo szybko odrastają.

Podlewanie
Bananowce potrzebują obfitego podlewania, szczególnie latem. Wodę, która spłynie do podstawki należy wylać, aby korzenie w niej nie stały. Ziemia do uprawy bananowców powinna być stale jednakowo wilgotna. Zimą podlewamy bananowce nieco oszczędniej.

Podłoże i nawożenie
Najlepsze podłoże ma neutralne pH. Na dnie donicy wsypmy też warstwę drenażu. Rośliny odwdzięczą się piękną barwą liści, jeśli do podlewania raz w tygodniu dodamy nawozu do roślin zielonych.

Problemy
Bananowce są dość odporne na choroby.

  • Brzegi ich liści brązowieją i schną na brzegach, jeśli rośliny podlewane są zbyt rzadko.
  • Jeżeli liście żółkną, bananowcowi brakuje składników odżywczych.
  • Warto chronić rośliny przed przeciągami, aby nie pojawiły się przędziorki.

Musa basjoo
Fot. Sylwia Hennek

Mrozoodporny bananowiec do uprawy w gruncie

Jeśli chcielibyśmy spróbować uprawy bananowca w gruncie, to warto posadzić wyjątkowo odporny na mróz jasnozielony Musa basjoo.

Tekst i zdjęcia: Sylwia Hennek


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
WIELKANOC
Na czasie
WIELKANOC
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Twoja strona ogrodu