Logo
Logo

Uprawa bananowca w doniczce | Jaki wybrać? Jak dbać?

Bananowce są bardzo wdzięcznymi roślinami, które możemy uprawiać w donicach na tarasie czy w ogrodzie zimowym. Istnieją także odmiany, które wytrzymują duże spadki temperatury, popularne szczególnie wśród miłośników egzotyki w ogrodzie. Bananowce możemy sami łatwo uzyskać z nasion. Ich późniejsza pielęgnacja także nie jest trudna.

Spis treści
Czy bananowce można uprawiać w doniczkach?
Czy bananowiec w doniczce może wydać owoce?
Jakie gatunki i odmiany bananowców najlepiej nadają się do doniczki?
Co lubią bananowce i jak o nie dbać?

"Banan" w doniczce?

Choć bananowce pokrojem przypominają drzewa, to tak naprawdę byliny! Zbudowane są z tak zwanego pnia pozornego – kłodziny, która utworzona jest z pochw liściowych. Bananowce mogą osiągać aż 15 m wysokości (odmiany karłowe dorastają do 2-3 metrów). Oprócz rozmiaru, różne gatunki i odmiany bananowców mogą się różnić barwą liści i kwiatów oraz odpornością na niższe temperatury.

Banan zwyczajny (Musa x paradisiaca) nazywany jest tez rajską figą lub pizangiem, to reprezentant gatunku. Jest on najpopularniejszym bananowcem na świecie. Pochodzi z Azji Południowo Wschodniej, a obecnie spotykany jest także w innych tropikalnych rejonach świata.

Liście bananowców są miękkie i dość cienkie, dlatego wystawione na silny wiatr mogą się porozrywać. Dzięki temu, że są miękkie wykorzystuje się je do owijana jedzenia, a biedniejsi wykonują z nich proste torby. W Azji dość często spożywa się kwiaty bananowców – na surowo lub po ugotowaniu.

Uprawa bananowca w doniczce, fot. Sylwia Hennek
Fot. Стефан Петров/Pixabay, Sylwia Hennek

Czy bananowiec w doniczce może wydać owoce?

Jest to możliwe, o ile zapewnimy roślinie bezmroźną zimową kwaterę. Może upłynąć od 2 do 5 lat od wykiełkowania bananowca z nasiona do wydania przez niego owoców.

Najszybciej owoców spodziewać się możemy uprawiając gatunek Musa velutina.

Najlepsze gatunki i odmiany bananowców do uprawy w doniczce

Jako rośliny ozdobne w naszym klimacie najczęściej spotykamy bananowce o dekoracyjnym ulistnieniu.

  • Gatunkiem o soczyście zielonych liściach i czerwonym nerwie głównym jest Ensete ventricosum.
  • Ciekawe zielono-purpurowe liście wykształca odmiana Ensete ventricosum 'Maurelii' (zdjęcie poniżej).
  • Do innych ciekawych ozdobnych bananowców doniczkowych należą bananowiec karłowy (Musa acuminata), Musa sikkimensis i jego odmiana o liściach z purpurowymi paskami Musa sikkimensis 'Red Tiger'.

Warte uwagi są też bananowce o dekoracyjnych kwiatach, jak Musa ornata o kwiatach soczyście czerwonych, różowych bądź pomarańczowych i bardzo delikatnych.

Ensete ventricosum 'Maurelii', fot. Sylwia Hennek

Liść bananowca, fot. edwina_mc - Pixabay

Ensete ventricosum 'Maurelii'

Wymagania, uprawa i pielęgnacja bananowców

Stanowisko
Bananowce rosną w rejonach tropikalnych i subtropikalnych, dlatego uwielbiają słońce i wysoką wilgotność powietrza. Bananowce doniczkowe uprawiane w pomieszczeniu potrzebują zatem miejsca jasnego, najlepiej w pobliżu okna. Zimą warto postarać się o dodatkowe oświetlenie.

Przez cały rok dobrze jest zapewnić bananowcom temperaturę między 18-21ºC. Roślinę warto wystawiać w sezonie na dwór. Wcześniej trzeba ją stopniowo przyzwyczaić do słońca. Na czas letni możemy tez bananowce wysadzić do gruntu. Odpowiednie będzie słoneczne, ale osłonięte od wiatru miejsce.

Zimowanie
Przed nadejściem zimy wykopujemy kłodzinę, przycinamy liście i posadzoną do donicy kłodzinę przechowujemy do następnej wiosny. Posadzone znów do ziemi bardzo szybko odrastają i odzyskują swój tropikalny urok.

Bananowców nie przycina się na wysokość. Tylko jeśli chcemy rośliny posadzone w gruncie zimować w donicy – wtedy mocno skracamy liście i kłodzinę sadzimy w donicy. Te stawiamy w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, a wiosna znów wysadzamy. Bardzo szybko odrastają.

Musa basjoo, fot. Sylwia Hennek

Mrozoodporny bananowiec do uprawy w gruncie

Jeśli chcielibyśmy spróbować uprawy bananowca w gruncie, to warto posadzić wyjątkowo odporny na mróz jasnozielony Musa basjoo.

Podlewanie
Bananowce potrzebują obfitego podlewania, szczególnie latem. Wodę, która spłynie do podstawki należy wylać, aby korzenie w niej nie stały. Ziemia do uprawy bananowców powinna być stale jednakowo wilgotna. Zimą podlewamy bananowce nieco oszczędniej.

Podłoże i nawożenie
Najlepsze podłoże ma neutralne pH. Na dnie donicy wsypmy też warstwę drenażu. Rośliny odwdzięczą się piękną barwą liści, jeśli do podlewania raz w tygodniu dodamy nawozu do roślin zielonych.

Problemy
Bananowce są dość odporne na choroby, ale zawsze możemy się spotkać z innymi problemami w ich uprawie, np.:

  • brzegi ich liści brązowieją i schną na brzegach, jeśli rośliny podlewane są zbyt rzadko;
  • jeżeli liście żółkną, bananowcowi brakuje składników odżywczych;
  • warto chronić rośliny przed przeciągami, aby nie pojawiły się przędziorki.

Tekst i zdjęcia: Sylwia Hennek, zdjęcie tytułowe: Eva-Maria Neubauer/Pixabay, Sylwia Hennek

Autor
Uprawa bananowca w doniczce | Jaki wybrać? Jak dbać?
Uprawa bananowca w doniczce | Jaki wybrać? Jak dbać?
Sylwia Hennek

Specjalistka od bambusów, palm i innych egzotycznych roślin do uprawy w domu i ogrodzie. Chętnie dzieli się wiedzą pokazując, że ich uprawa jest znacznie łatwiejsza, niż może się wydawać. Z jej pomocą możesz czuć klimat wakacji na codzień - bez wsiadania w samolot. Uwielbia podróżować, a destynacje wybiera pod kątem pięknych roślin do zobaczenia.

Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość ES

16-07-2022 10:44

Czy można zdradzać liście?

Gość E

16-07-2022 10:42

Czy można zdradzać liście?

Gość Jola

22-10-2020 11:03

Proszę o pomoc. Dwa tygodnie temu dostałam w prezencie banowca, zupełnie nie wiem o co mu chodzi:końcówki robią sie syche a liście dziwnie skręcają sie do środka. Dodam tylko że postawiłam go na parapecie. Co robić ? Pomóżcie!

Gość Andrzej

27-09-2020 09:36

Jak zadbać w okresie zimowym? Doświetlanie? Nawadnianie?

Gość Anna

08-07-2020 12:32

Kupiłam niedawno bananowca- miał na szycie piękny, duży rozwijający się liść. Teraz wypuszcza kolejne, ale już dużo mniejsze. Różnica jest na prawdę spora. Mogę mu jakoś pomóc, żeby nowe liście również były takie duże?

Gość Hanna

30-04-2020 12:49

Kate, możesz mu po prostu dać nawozu do roślin zielonych, np. fructus

Gość Kate

30-04-2020 07:12

Właśnie czeka mnie pierwsze przesadzanie Musa Tropicana, wzrost liści zdecydowanie spowolnił, białe korzenie już zaczęły wychodzić przez otwory donicy, a wiosna to podobno najlepszy okres na przesadzanie. W co konkretnie powinnam się zaopatrzyć, by przygotować odpowiednie podłoże ...

Gość Paweł

25-04-2020 11:50

Trzeba też pamiętać o dobrym nawozie do owoców na przykład, czy roślinek. My nie szczędzimy tych z Fructusa i zawsze się ładnie przyjmują i rosną :)

Pokaż wszystkie komentarze