Uprawa bananowca w doniczce | Jaki gatunek wybrać i jak dbać, by zdrowo rósł?

Uprawa bananowca w doniczce, fot. Eva-Maria Neubauer - Pixabay

Uprawa bananowca w doniczce to wyzwanie, które z pewnością przyniesie wiele satysfakcji. Choć może wydawać się to skomplikowane, z naszymi wskazówkami każdy miłośnik roślin poradzi sobie z tą egzotyczną rośliną. Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować bananowiec, aby cieszyć się jego zdrowym wyglądem i bujnym wzrostem. Poznaj sekrety nawadniania, odpowiedniego oświetlenia oraz optymalnej temperatury dla tej niezwykłej rośliny doniczkowej.

Posłuchaj
00:00
300
Streszczenie artykułu
Bananowce to rośliny, które coraz częściej zdobią nasze tarasy i balkony. Choć przypominają drzewa, są to byliny o "pniu pozornym" utworzonym z pochw liściowych. Mogą osiągać nawet 15 metrów wysokości, choć istnieją odmiany karłowe. Bananowce potrzebują słońca, wysokiej wilgotności powietrza i temperatury w zakresie 18-21 °C. Zimą wymagają specjalnej opieki, zwłaszcza jeśli są uprawiane w doniczkach. Warto je stopniowo przyzwyczajać do słońca przed wystawieniem na zewnątrz w sezonie letnim. Podlewanie powinno być obfite, ale bez przelania. Podłoże powinno być neutralne pH, a nawożenie regularne. Bananowce są odporne na choroby, ale mogą mieć problemy z przędziorkami czy brakiem składników odżywczych.
Spis treści
Czy bananowce można uprawiać w doniczkach? Czy bananowiec w doniczce może wydać owoce? Jakie gatunki i odmiany bananowców najlepiej nadają się do doniczki? Co lubią bananowce i jak o nie dbać?

Bananowce są bardzo wdzięcznymi roślinami, które możemy uprawiać w donicach na tarasie czy w ogrodzie zimowym. Istnieją także odmiany, które wytrzymują duże spadki temperatury, popularne szczególnie wśród miłośników egzotyki w ogrodzie. Bananowce możemy sami łatwo uzyskać z nasion. Ich późniejsza pielęgnacja także nie jest trudna.

"Banan" w doniczce?

Choć bananowce pokrojem przypominają drzewa, to tak naprawdę byliny! Zbudowane są z tak zwanego pnia pozornego – kłodziny, która utworzona jest z pochw liściowych. Bananowce mogą osiągać aż 15 m wysokości (odmiany karłowe dorastają do 2-3 metrów). Oprócz rozmiaru, różne gatunki i odmiany bananowców mogą się różnić barwą liści i kwiatów oraz odpornością na niższe temperatury.

Banan zwyczajny (Musa x paradisiaca) nazywany jest tez rajską figą lub pizangiem, to reprezentant gatunku. Jest on najpopularniejszym bananowcem na świecie. Pochodzi z Azji Południowo Wschodniej, a obecnie spotykany jest także w innych tropikalnych rejonach świata.

Liście bananowców są miękkie i dość cienkie, dlatego wystawione na silny wiatr mogą się porozrywać. Dzięki temu, że są miękkie wykorzystuje się je do owijana jedzenia, a biedniejsi wykonują z nich proste torby. W Azji dość często spożywa się kwiaty bananowców – na surowo lub po ugotowaniu.

Uprawa bananowca w doniczce, fot. Sylwia Hennek
Fot. Стефан Петров/Pixabay, Sylwia Hennek

Czy bananowiec w doniczce może wydać owoce?

Jest to możliwe, o ile zapewnimy roślinie bezmroźną zimową kwaterę. Może upłynąć od 2 do 5 lat od wykiełkowania bananowca z nasiona do wydania przez niego owoców.

Najszybciej owoców spodziewać się możemy uprawiając gatunek Musa velutina.

Najlepsze gatunki i odmiany bananowców do uprawy w doniczce

Jako rośliny ozdobne w naszym klimacie najczęściej spotykamy bananowce o dekoracyjnym ulistnieniu.

  • Gatunkiem o soczyście zielonych liściach i czerwonym nerwie głównym jest Ensete ventricosum.
  • Ciekawe zielono-purpurowe liście wykształca odmiana Ensete ventricosum 'Maurelii' (zdjęcie poniżej).
  • Do innych ciekawych ozdobnych bananowców doniczkowych należą bananowiec karłowy (Musa acuminata), Musa sikkimensis i jego odmiana o liściach z purpurowymi paskami Musa sikkimensis 'Red Tiger'.

Warte uwagi są też bananowce o dekoracyjnych kwiatach, jak Musa ornata o kwiatach soczyście czerwonych, różowych bądź pomarańczowych i bardzo delikatnych.

Ensete ventricosum 'Maurelii', fot. Sylwia Hennek

Liść bananowca, fot. edwina_mc - Pixabay

Ensete ventricosum 'Maurelii'

Wymagania, uprawa i pielęgnacja bananowców

Stanowisko
Bananowce rosną w rejonach tropikalnych i subtropikalnych, dlatego uwielbiają słońce i wysoką wilgotność powietrza. Bananowce doniczkowe uprawiane w pomieszczeniu potrzebują zatem miejsca jasnego, najlepiej w pobliżu okna. Zimą warto postarać się o dodatkowe oświetlenie.

Przez cały rok dobrze jest zapewnić bananowcom temperaturę między 18-21 °C. Roślinę warto wystawiać w sezonie na dwór. Wcześniej trzeba ją stopniowo przyzwyczaić do słońca. Na czas letni bananowce można wystawiać na zewnątrz – na balkon lub do ogrodu. Odpowiednie będzie słoneczne, ale osłonięte od wiatru miejsce.

Zimowanie
Przed nadejściem zimy wykopujemy kłodzinę, przycinamy liście i posadzoną do donicy kłodzinę przechowujemy do następnej wiosny. Posadzone znów do ziemi bardzo szybko odrastają i odzyskują swój tropikalny urok.

Bananowców nie przycina się na wysokość. Tylko jeśli chcemy rośliny posadzone w gruncie zimować w donicy – wtedy mocno skracamy liście i kłodzinę sadzimy w donicy. Te stawiamy w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, a wiosna znów wysadzamy. Bardzo szybko odrastają.

Musa basjoo, fot. Sylwia Hennek

Mrozoodporny bananowiec do uprawy w gruncie

Jeśli chcielibyśmy spróbować uprawy bananowca w gruncie, to warto posadzić wyjątkowo odporny na mróz jasnozielony Musa basjoo.

Podlewanie
Bananowce potrzebują obfitego podlewania, szczególnie latem. Wodę, która spłynie do podstawki należy wylać, aby korzenie w niej nie stały. Ziemia do uprawy bananowców powinna być stale jednakowo wilgotna. Zimą podlewamy bananowce nieco oszczędniej.

Podłoże i nawożenie
Najlepsze podłoże ma neutralne pH. Na dnie donicy wsypmy też warstwę drenażu. Rośliny odwdzięczą się piękną barwą liści, jeśli do podlewania raz w tygodniu dodamy nawozu do roślin zielonych.

Problemy
Bananowce są dość odporne na choroby, ale zawsze możemy się spotkać z innymi problemami w ich uprawie, np.:

  • brzegi ich liści brązowieją i schną na brzegach, jeśli rośliny podlewane są zbyt rzadko;
  • jeżeli liście żółkną, bananowcowi brakuje składników odżywczych;
  • warto chronić rośliny przed przeciągami, aby nie pojawiły się przędziorki.

 

Tekst i zdjęcia: Sylwia Hennek, zdjęcie tytułowe: Eva-Maria Neubauer/Pixabay, Sylwia Hennek

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Czy możliwe jest uprawianie bananowców w doniczkach?

    Tak, bananowce są bardzo wdzięcznymi roślinami, które można uprawiać w doniczkach na tarasie czy w ogrodzie zimowym.
  • Jakie są najlepsze gatunki i odmiany bananowców do uprawy w doniczce?

    Wśród roślin ozdobnych warto zwrócić uwagę na bananowce o dekoracyjnym ulistnieniu, takie jak Ensete ventricosum 'Maurelii' czy Musa sikkimensis 'Red Tiger'.
  • Jakie są wymagania, uprawa i pielęgnacja bananowców?

    Bananowce uwielbiają słońce, wysoką wilgotność powietrza i temperaturę między 18-21ºC. W sezonie warto je wystawiać na dwór, ale stopniowo przyzwyczaić do słońca.
  • Jakie stanowisko jest najlepsze dla bananowców?

    Bananowce potrzebują miejsca jasnego, najlepiej w pobliżu okna. Zimą warto postarać się o dodatkowe oświetlenie.
  • Jak zimować bananowce?

    Przed nadejściem zimy można wykopać kłodzinę, przyciąć liście i posadzić kłodzinę w donicy, przechowując ją do następnej wiosny.
  • Czy istnieje mrozoodporny bananowiec do uprawy w gruncie?

    Tak, warto posadzić wyjątkowo odporny na mróz jasnozielony Musa basjoo.
  • Jak podlewać bananowce?

    Bananowce potrzebują obfitego podlewania, szczególnie latem. Ziemia powinna być stale jednakowo wilgotna.
  • Jakie podłoże i nawożenie są najlepsze dla bananowców?

    Najlepsze podłoże ma neutralne pH. Rośliny odwdzięczą się piękną barwą liści, jeśli do podlewania raz w tygodniu dodamy nawozu do roślin zielonych.
  • Jakie problemy mogą wystąpić w uprawie bananowców?

    Bananowce mogą mieć brązowienie i schnięcie brzegów liści, jeśli są zbyt rzadko podlewane. Jeśli liście żółkną, może brakować składników odżywczych. Warto też chronić rośliny przed przeciągami.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Obserwuj
Autor
Sylwia Hennek Sylwia Hennek

Specjalistka od bambusów, palm i innych egzotycznych roślin do uprawy w domu i ogrodzie.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Gość ES
16-07-2022 12:44
Czy można zdradzać liście?
Gość E
16-07-2022 12:42
Czy można zdradzać liście?
Gość Jola
22-10-2020 13:03
Proszę o pomoc. Dwa tygodnie temu dostałam w prezencie banowca, zupełnie nie wiem o co mu chodzi:końcówki robią sie syche a liście dziwnie skręcają sie do środka. Dodam tylko że postawiłam go na parapecie. Co robić ? Pomóżcie!
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści