Rośliny lepsze niż osuszacz powietrza? TOP 5 gatunków, które pomogą pozbyć się nadmiaru wilgoci

Rośliny lepsze niż osuszacz powietrza?

Nadmiar wilgoci w domu to problem nie tylko estetyczny, ale też zdrowotny. Pleśń na ścianach może szkodzić twojemu samopoczuciu, a także wyglądowi wnętrz. Czy wiesz, że niektóre rośliny doniczkowe mogą działać jak naturalne osuszacze powietrza? Oto gatunki, które nie tylko pięknie wyglądają, ale również pomagają walczyć z wilgocią w mieszkaniu.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska

Wilgoć w domu – dlaczego to problem?

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniach to coś więcej niż niewygoda. Powoduje kondensację pary wodnej, co sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów. Te nie tylko szpecą ściany, ale mogą również wywoływać alergie i problemy z oddychaniem. Powody bywają różne – od słabej wentylacji po nieszczelne okna. Dlatego tak ważne jest znalezienie źródła problemu i działanie na jego przyczynę.

Mimo to, warto szukać dodatkowych rozwiązań, które pomogą stworzyć zdrowszy klimat w domu. Tu wkraczają rośliny – nie tylko dekoracyjne, ale i pożyteczne.

Polecamy: Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars

Jak rośliny pomagają walczyć z wilgocią?

Choć nie zastąpią profesjonalnych osuszaczy powietrza, niektóre gatunki roślin potrafią pochłaniać wilgoć z powietrza dzięki swoim liściom. To szczególnie pomocne w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, gdzie poziom wilgotności często jest wyższy. Pamiętaj jednak, że nie zlikwidują one pleśni ani nie rozwiążą problemu u jego źródła – są raczej wsparciem niż lekarstwem.

Zieloni strażnicy wilgoci – 5 najlepszych gatunków

Bluszcz
Fot. Alusha / AdobeStock

▲ Bluszcz

Doniczkowy bluszcz w mieszkaniu to niezawodny sojusznik w wilgotnych warunkach. Jest dość kapryśny jeśli chodzi o światło, dlatego powinniśmy przyłożyć się do wybrania dla niego odpowiedniego miejsca. Świetnie radzi sobie w umiarkowanie nasłonecznionych parapetach wschodnich oraz w jasnych pomieszczeniach z rozproszonym światłem (salon z dużymi oknami). Jego liście nie tylko pochłaniają wilgoć, ale także oczyszczają powietrze. Trzymaj go jednak z dala od dzieci i zwierząt – jest toksyczny.

Promocje
0 Active Komposter - przyspiesza kompostowanie – 4 kg | Target
Active Komposter - przyspiesza kompostowanie – 4 kg | Target
1 Filcowe Opaski z Dobroczynkiem Gruszowym 10 szt. - Vegano
Filcowe Opaski z Dobroczynkiem Gruszowym 10 szt. - Vegano
2 Maść Ogrodnicza, do ochrony roślin po cięciu – 350 g
Maść Ogrodnicza, do ochrony roślin po cięciu – 350 g
3 Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw – 10 g | Target
Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw – 10 g | Target
Skrzydłowiat
Fot. Jonny Forsey / AdobeStock

▲ Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat ro bardzo popularny kwiat doniczkowy nie tylko zachwyca pięknymi, białymi kwiatami, ale też skutecznie absorbuje wilgoć i produkuje tlen. To idealna opcja do miejsc o wysokiej wilgotności. Łatwo też o niego dbać i dobrze regeneruje się, jeśli zapomnimy go podlać, dlatego to też świetny wybór dla osób początkujących.

Sansewieria
Fot. Pixel-Shot / AdobeStock

▲ Sansewieria (wężownica)

Sansewieria jest niemal niezniszczalna – radzi sobie nawet w trudnych warunkach. Absorbuje wilgoć i produkuje tlen, a przy okazji nie wymaga częstego podlewania. Co więcej, dobrze znosi półcień. To wyjątkowy sukulent, który świetnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Zielistka
Fot. vadimgouida / AdobeStock

▲ Zielistka

Zielistka to roślina, która lubi wilgoć i dobrze rośnie w jej obecności. Jej dodatkową zaletą jest bezpieczeństwo dla zwierząt – nie musisz się martwić, jeśli twój kot czy pies postanowi skosztować jej liści. Wielkim atutem zielistek jest ich intensywny wzrost, do którego potrzebują niewielkich ilości nawożenia.

Chamedora wytworna
Fot. Wheat field / AdobeStock

▲ Chamedora wytworna

Chamedora wytworna często nazywana palmą koralową, to duża roślina, która wnosi tropikalny klimat do każdego wnętrza. Jest szczególnie skuteczna w miejscach o wysokiej wilgotności, a jej dekoracyjne liście będą ozdobą każdego pomieszczenia.

Czy rośliny zastąpią osuszacz powietrza?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Rośliny mogą wspierać poprawę jakości powietrza i w pewnym stopniu redukować poziom wilgoci, ale nie zastąpią profesjonalnych urządzeń. Dlatego jeśli w twoim domu pojawia się pleśń, zacznij od znalezienia jej przyczyny. Dopiero później warto postawić na zielone wsparcie, które poprawi estetykę i mikroklimat wnętrza.

Rośliny to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz w naturalny sposób wesprzeć walkę z wilgocią. Przy odpowiedniej pielęgnacji będą cieszyć oczy i pomagać w tworzeniu zdrowej przestrzeni. A które z nich już masz u siebie?

Zdjęcie tytułowe: Adobe Firefly

Redakcja poleca
0 Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
Tablice Lepowe, na ziemiórki, mączliki, mszyce i inne – 10 szt.
1 Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
2 Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
3 Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zapraszamy Cię także na zakupy do naszego sklepu internetowego.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Jak urządzić ogród w nowym kolorze Pantone 2025 roku – Mocha Mousse?
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści