Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans) nazywana palmą koralową, to palma należąca do rodziny arekowatych (Arecaceae). Jej ojczyzną są tropikalne lasy Meksyku i Gwatemali, ale bywa też uprawiana w wielu krajach świata jako roślina pokojowa.

Chamedora w naturalnym środowisku dorasta do ok. 3 m wys., jednak w uprawie doniczkowej osiąga ok. 1-1,5 m wys. i wydaje 2-3 liście rocznie. Początkowo posiada krzaczasty, gęsty pokrój, który z czasem się zmienia, gdyż coraz bardziej rośnie w górę, tworząc ogołocony od dołu z liści smukły, sztywny, zielony pęd, zwieńczony na szczycie pióropuszem pierzastych, zielonych liści. Liście rośliny są duże, parzystopierzaste, przewieszające się na końcach. Są osadzone na długich, sztywnych ogonkach. Charakterystyczne jest dla nich też to, że dwa szczytowe listki są ze sobą zrośnięte u nasady.

Chamedora może też kwitnąć, wydając drobne, zielono-żółte, kuliste kwiaty, zebrane w luźny, wiechowaty kwiatostan. Kwiaty wyglądają jak małe koraliki, stąd nazwana potoczna rośliny, czyli "palma koralowa".

Wymagania i uprawa

Chamedora wytworna to nie tylko bardzo elegancka, ale też łatwa w uprawie palma. Przez cały rok oczekuje pokojowej temperatury (ok. 20-22°C) i pólcienistego stanowiska. Wymaga też przepuszczalnego, próchniczego i lekko wilgotnego, ale nie mokrego podłoża.

Warto ją też często spryskiwać wodą lub ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza, bo nie lubi suchego powietrza, które sprzyja pojawieniu się na roślinie przędziorków.

Pomimo iż chamedora nie potrzebuje zimowego spoczynku, lepiej rośnie, jeśli zimą zapewnimy jej nieco chłodu (15-18 °C).

Roślina nie wymaga częstego przesadzania. Wprawdzie młode rośliny można przesadzać co 1-2 lata, ale z reguły robi się to co 3-4 lata.

Chamedorę najczęściej rozmnaża się przez wysiew nasion, jednak w warunkach domowych jest to trudne, dlatego amatorsko roślinę rozmnaża się za pomocą odkładów powietrznych lub przez odrosty korzeniowe.

Zastosowanie

Duże walory ozdobne, niewielkie rozmiary i łatwość uprawy sprawiły, że chamedora stała się jedną z najpopularniejszych palm uprawianych w mieszkaniach. Rośliny często bywają oferowane w sprzedaży w postaci kilku młodych egzemplarzy rosnących w jednej doniczce i tworzących gęstą kępę liści lub jako element doniczkowych kompozycji roślinnych. Wyglądają wtedy bardzo atrakcyjnie, ale kiedy zaczynają rosnąć w górę, lepiej jest je przesadzić do osobnych doniczek. 

Starsze chamedory posiadają sztywne, smukłe pędy, zwieńczone rozłożystymi, parasolowatymi koronami liści i stają się wspaniałą ozdobą salonu, widnej łazienki, jasnego holu czy obszernej sypialni.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk, Unsplash, "Chamaedorea elegans_Kihei-Maui"/Starr Environmental/CC BY 2.0, Abbas Tehrani/Unsplash