Logo
Logo

Jak zrobić zieloną ścianę z roślin w domu? Jak o nią dbać?

Zielona ściana, czyli ogród wertykalny to wspaniały sposób na wprowadzenie zieleni i ożywienie przestrzeni domowej. Rośliny poprawiają jakość powietrza, oczyszczając je i poprawiając wilgotność. Dodatkowo zapewniają spokojną, przyjemną aurę, która sprzyja wypoczynkowi. Ogród wertykalny pasuje do każdego wnętrza, a szczególnie dobrze wygląda w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Odpowiedni dobór roślin, właściwe przygotowanie i pielęgnacja pozwolą cieszyć się piękną, zieloną ścianą, tworząc namiastkę ogrodu we własnym domu. Jak stworzyć zieloną ścianę w domu?

Spis treści
Czym są zielone ściany – ogrody wertykalne? Jak zrobić zieloną ścianę w domu? Jak pielęgnować domowy ogród wertykalny?

Ogród wertykalny – najważniejsze kwestie

Zielona ściana to wspaniały sposób na stworzenie ogrodu we własnym domu. Ogród wertykalny stanowi wyjątkową dekorację, która sprawi, że mieszkanie zyska niepowtarzalnego wyglądu i charakteru. Trzeba jednak pamiętać, że jego uprawa nie jest prosta, dlatego należy dobrze przemyśleć wszystkie aspekty.

Warto wiedzieć, że ogród wertykalny oznacza dużą wilgotność, więc ścianę należy odpowiednio zabezpieczyć. Lepiej też z niego zrezygnować, jeśli w mieszkaniu już panuje duża wilgotność lub wybrać gatunki roślin, które pochłaniają wilgoć (np. paproć, zielistka, bluszcz pospolity).

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Garden Plus (@wertykalny.gardenplus.pl)

Zakładanie zielonej ściany krok po kroku

Założenie ogrodu wertykalnego można powierzyć specjalistycznym firmom lub zrobić to samodzielnie. Zwłaszcza że nie jest to trudne, o ile wie się, jak to zrobić. Całość trzeba dobrze zaplanować, gdyż przesunięcie zielonej ściany nie jest łatwe, a i przesadzanie, czy nasadzanie nowych roślin jest dość kłopotliwe.

Wybór miejsca

Wybór odpowiedniej ściany na ogród wertykalny ma ogromne znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia.

  • Musi to być ściana bardzo wytrzymała, gdyż konstrukcja z roślinami i ziemią może ważyć nawet kilkadziesiąt kg na 1 m²!
  • Należy też zwrócić na dostęp światła – najlepsze będą te o wystawie zachodniej lub południowej. W
  • ażne jest też, aby ogród wertykalny nie znajdował się bezpośrednio przy źródle ciepła, gdyż znacznie utrudni to utrzymanie jej w dobrym stanie.
  • Ściana musi być też odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią, aby nie rozwinęła się pleśń. Tego problemu nie ma, gdy kupuje się gotowy system, który ma tylną, szczelną ścianę wykonaną np. z plastiku.

Konstrukcja

Najprostszym rozwiązaniem jest kratownica lub metalowy kwietnik, na którym można postawić lub zawiesić doniczki – najlepiej sprawdzą się plastikowe osłonki z możliwości zawieszenia (przeznaczone do powieszenia na balustradzie balkonu). Trzeba jednak pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu ściany.

W przypadku drewnianych konstrukcji (można np. samemu zbudować konstrukcję skrzynek na rośliny) trzeba też pamiętać o impregnacji drewna. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że każdą roślinę trzeba osobno podlewać, a konstrukcja jest dość długo widoczna, zanim rośliny odpowiednio wyrosną. Zaletą natomiast może być łatwiejsze nawożenie i ewentualna wymiana roślin na nowe.

Alternatywą są gotowe systemy modułowych doniczek, które mają różne rozmiary, kolor i formę, a dodatkowo mogą być wyposażone w system automatycznego nawadniania. To droższa opcja, która jednak znacząco ułatwia pielęgnacje i wygląda pięknie od samego początku.

Montaż systemu zależy od jego rodzaju i wielkości, a najłatwiejszy do założenia jest oczywiście gotowy system do ogrodu wertykalnego.

Fot. Blackbookphoto, Garden Guru / AdobeStock
Ogrody wertykalne mogą mieć wiele rozwiązań. Mogą to być konstrukcje z drewnianymi elementami, które wyglądają jak obrazy albo gotowe moduły, zrobione ze specjalnych pionowych wielodoniczek. Używając specjalnych materiałów, można też stworzyć "ścianę kieszonek" z posadzonymi w nich roślinami. Wszystkie te rozwiązania warto przeanalizować, dowiedzieć się, jak wygląda pielęgnacja roślin w każdym z nich i dopiero wtedy wybrać najbardziej nam odpowiadającą formę zielonej ściany.

Dobór roślin

Oczywiście zielona ściana najlepiej wygląda, gdy cała konstrukcja jest dokładnie pokryta roślinami i nie ma żadnych prześwitów, dlatego dobór roślin, to najważniejszy element zakładania zielonej ściany.

1. Dopasowanie do warunków

Wybór roślin powinien być dokładnie dopasowany do warunków, panujących w pomieszczeniu – przede wszystkim nasłonecznienia i wilgotności oraz temperatury w pomieszczeniu. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj pomieszczenia. W kuchni, czy na tarasie wspaniale sprawdzi się ściana z ziół, a do salonu warto wybrać ozdobne rośliny płożące, które pięknie pokryją ścianę i zasłonią konstrukcję np. bluszcz pospolity, paprocie, pasiatka zwisła, zielistka, filodendron pnący, czy guzmanie. Świetnie sprawdzą się też: monsterydraceny i skrzydłokwiaty. Dobrym pomysłem jest dodanie roślin kwitnących np. różnych odmian storczyków.

Oczywiście można wykorzystać też inne rośliny domowe – nie ma tu żadnych ograniczeń, ale lepiej zrezygnować z tych trudnych w uprawie i uważanych za delikatne.

Zielona ściana na tarasie czy balkonie najlepiej wygląda, gdy wybiera się rośliny zimozielone: barwinek pospolity, czy runianka japońska, a pomiędzy nimi można nasadzić rośliny sezonowe. Ciekawym pomysłem jest również zielona ściana z warzyw np. cykorii, buraków liściowych, szpinaku i szczypiorku.

2. Dobieranie gatunków o podobnych wymaganiach

Najważniejsze w wyborze roślin jest dobieranie gatunków o podobnych wymaganiach i prostych w uprawie, co ułatwi dalszą pielęgnację.

3. Zróżnicowany wygląd

Wybierając rośliny, warto też zwrócić uwagę, aby były one zróżnicowane wyglądem: kształtem, czy wielkością liści, barwą liści lub kwiatów, czy nawet pokrojem. Dzięki temu zielona ściana będzie się prezentować naprawdę efektownie. Przy tym wszystkim nie można zapominać, o tempie wzrostu oraz wielkości liści, ponieważ rośliny nie powinny przysłaniać siebie nawzajem.

Niezbyt dobrze na zielone ścianie wyglądają sukulenty, które bardzo wolno rosną, wiec szybko zostaną przykryte przez inne rośliny.

Pielęgnacja ogrodu wertykalnego

Pielęgnacja zielonej ściany jest trudniejsza niż roślin ustawionych na półce lub parapecie. Sprawę ułatwia oczywiście nawadnianie kropelkowe, ale w przypadku jego braku trzeba dbać o właściwe nawodnienie poszczególnych roślin. Równie ważne jest właściwe nawożenie, ale trzeba pamiętać, że do różnych gatunków roślin mogą być potrzebne różne nawozy wieloskładnikowe. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb zasadzonych roślin, więc trzeba dobrze poznać ich wymagania. Jest to ważne, aby zielona ściana wyglądała naprawdę dobrze – zaniedbane, osłabione rośliny nigdy nie robią dobrego wrażenia.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Blackbookphoto / AdobeStock

Autor
Jak zrobić zieloną ścianę z roślin w domu? Jak o nią dbać?
Jak zrobić zieloną ścianę z roślin w domu? Jak o nią dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl