Jak i gdzie zbudować ogród wertykalny?
Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, możesz zbudować wertykalny ogród z takich materiałów jak palety, pudełka, rynny lub foliowe woreczki. Obecnie dostępnych jest jednak coraz więcej gotowych systemów.
Ogród wertykalny, czyli zieloną ścianę możesz wykorzystać, żeby stworzyć przegrody w ogrodzie i oddzielić od siebie poszczególne wnętrza. Im gęściej posadzisz rośliny, tym mniej widoczna będzie sama konstrukcja i to, co znajduje się za nią.
Co posadzić na zielonej ścianie?
W wertykalnym ogrodzie można wykorzystać wiele różnych roślin. Ważne jest jednak, aby wybrać te o płytkim systemie korzeniowym. Jeśli Twoja ściana jest dobrze nasłoneczniona, sprawdzą się na niej zawciągi (Armeria), dzwonki (Campanula), dąbrówki rozłogowe (Ajuga reptans), pelargonie (Geranium), liliowce (Hemerocallis) oraz seslerie (Sesleria). Żurawka (Heuchera), koleus (Coleus) i funkia (Hosta) preferują półcień. Zacieniona ściana będzie idealnym miejscem dla runianki (Pachysandra) i barwinka (Vinca) oraz mchów i paproci.
Fot. iVerde |
Jak dbać o rośliny w ogrodzie wertykalnym?
O wertykalny ogród dba się tak samo, jak o ten tradycyjny, ale nie trzeba się schylać. Aby rośliny zbytnio się nie rozrastały, należy jej przycinać, a te, które słabo rosną, zastąpić innymi. Częściej zdarza się to, gdy posadzimy rośliny w ziemi ogrodowej.
Ziemia w wertykalnych ogrodach jest bardziej podatna na wysychanie, w związku z czym należy ją często podlewać i nie zapominać o nawożeniu. Upewnij się, że nadmiar wody ma gdzie spływać. Praktycznym rozwiązaniem jest system nawadniania kropelkowego, który w niektórych systemach jest już wbudowany.
Fot. iVerde |
Dobre rady
- Ponieważ woda ścieka w dół, rośliny najlepiej znoszące suszę należy sadzić na górze, a te, które kochają wilgoć, na dole.
- Uwzględnij także rośliny jadalne, na przykład tymianek (Thymus), miętę (Mentha) czy dzikie truskawki (Fragaria vesca).
- Ogród na ścianie sprawi, że latem Twój dom będzie chłodniejszy, a zimą zapewni mu dodatkową izolację.
Źródło: iVerde