Truskawka (Fragaria x ananassa) to bylina należąca do rodziny różowatych (Rosaceae). Gatunek powstał poprzez skrzyżowanie poziomki wirginijskiej z poziomką chilijską.

Truskawka zwykle dorasta do 45 cm wysokości i tworzy liczne rozłogi. Liście są trójlistkowe, lśniące. Kwitnienie zwykle przypada na okres maj-czerwiec. Kwiaty są pojedyncze, pięciopłatkowe, żółto-białe. Owoce - czerwone jagody pozorne pojawiają się w czerwcu. Owocowanie zwykle trwa przez niemal całe lato.

Uprawa truskawki

Truskawka najlepiej plonuje posadzona w miejscu słonecznych. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Gleba przed sadzeniem gleba powinna być ściółkowana słomą lub folią, co ograniczy rozrastanie się chwastów. Podłoże warto wcześniej nawozić przefermentowanym obornikiem.

Roślina ma płytki system korzeniowy i negatywnie reaguje na susze (ponadto ma duże potrzeby względem wody). Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy więc podlewanie, odchwaszczanie oraz nawożenie. Po plonowaniu warto skosić liście, gdyż wpływa to na zwiększenie plonów w przyszłym roku.

Owoce truskawki wykorzystywane są do bezpośredniego spożycia lub na przetwory - dżemy, konfitury, soki, mrożonki. Zawierają m.in. antocyjany, witaminę C, żelazo i fosfor.

Polecane odmiany truskawki:

  • 'Camarosa' - odmiana plenna, mało podatna na szarą pleśń, ale wymagająca okrycia;
  • 'Dukat' - silnie rosnąca, plon obfity, owoce o smacznym miąższu;
  • 'Korona' - obficie plonująca o owocach średniej wielkości;

fot. Matej Tomazin - Pixabay