Truskawka (Fragaria x ananassa) to bylina należąca do rodziny różowatych (Rosaceae). Gatunek powstał poprzez skrzyżowanie poziomki wirginijskiej z poziomką chilijską.

Truskawka zwykle dorasta do 45 cm wysokości i tworzy liczne rozłogi. Liście są trójlistkowe, lśniące. Kwitnienie zwykle przypada na okres maj-czerwiec. Kwiaty są pojedyncze, pięciopłatkowe, żółto-białe.

Owoce truskawek to jagody pozorne i pojawiają się w czerwcu. Owocowanie zwykle trwa przez niemal całe lato.

Uprawa i wymagania

Truskawka najlepiej plonuje posadzona w miejscu słonecznych. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Gleba przed sadzeniem gleba powinna być ściółkowana słomą lub folią, co ograniczy rozrastanie się chwastów. Podłoże warto wcześniej nawozić obornikiem.

Roślina ma płytki system korzeniowy i duże potrzeby względem wody, dlatego jest wrażliwa na suszę. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy więc podlewanie, odchwaszczanie oraz nawożenie.

Po plonowaniu warto skosić liście, gdyż wpływa to na zwiększenie plonów w przyszłym roku.

Truskawki najczęściej rozmnaża się przez podział, ale można je również wysiewać.

Zastosowanie

Truskawki to jedne z podstawowych roślin na grządkach w warzywniku. Można je z powodzeniem uprawiać na balkonach i tarasach w donicach. Na skalę przemysłową często wykorzystuje się uprawę w wiszących donicach lub uprawę hydroponiczną

Truskawki można również sadzić na rabatach ozdobnych choć to niezbyt częsta praktyka – trzeba je wtedy kontrolować, by nie zagłuszyły swoimi silnymi rozłogami delikatniejszych roślin.

Owoce truskawek są nazywane superowocami, są uwielbiane przez Polaków i wykorzystujemy je do bezpośredniego spożycia lub na przetwory – dżemy, konfitury, soki, mrożonki. Zawierają m.in. antocyjany, witaminę C, żelazo i fosfor.

Polecane odmiany

  • 'Camarosa' - odmiana plenna, mało podatna na szarą pleśń, ale wymagająca okrycia
  • 'Dukat' - silnie rosnąca, plon obfity, owoce o smacznym miąższu
  • 'Elan' - obficie plonująca o owocach średniej wielkości

Zdjęcia: Matej Tomazin, Radfotosonn, Abdulhakeem Samae/Pixabay