Logo
Logo

Nawożenie truskawek | Jak to zrobić, by mieć dużo owoców?

Uprawa truskawek jest łatwa i możliwa nie tylko w ogrodzie, ale też w donicach na balkonie czy tarasie. Słoneczne stanowisko i odpowiednie nawożenie gwarantują smaczne owoce. Zobacz, kiedy i czym nawozić truskawki!

Spis treści
Dlaczego warto zasilić glebę jeszcze przed posadzeniem truskawek? Po co nawozić truskawki po zbiorach?

Nawożenie przed uprawą truskawek

Przed posadzeniem sadzonek truskawek wskazane jest zasilenie podłoża (wiosną lub jesienią) nawozami organicznymi (najlepiej obornikiem lub kompostem), które zapewnią truskawkom podstawowe składniki pokarmowe (głównie fosfor, potas, wapń i magnez) przez pierwsze dwa, trzy lata uprawy.

Jak, czym i kiedy nawozić truskawki?

W kolejnych latach uprawy zasilamy truskawki uzupełniająco – najlepiej każdej wiosny, zaraz po rozpoczęciu wegetacji. Można do tego celu użyć łatwych do stosowania, gotowych nawozów mineralnych (płynnych lub granulowanych) dedykowanych dla truskawek. Mają one szczegółowo dobrany skład, odpowiadający potrzebom pokarmowym truskawek – zawierają niezbędne makro i mikroelementy.

Zamiast nawozów mineralnych, do nawożenia truskawek można stosować z powodzeniem nawozy naturalne lub tzw. ekologiczne, np. biohumus, gnojówki, granulowane oborniki i komposty itp. Stosujemy zawsze dawki zalecane przez producentów nawozów na opakowaniu lub etykiecie.

 

Nawożenie truskawek po zbiorach

Po zbiorach owoców (latem), także zalecane jest nawożenie truskawek, np. za pomocą tych samych nawozów, jak wiosną, jednak mniejszą dawką. Najlepiej zasilić rośliny bezpośrednio po zakończeniu zbiorów (w zależności od tempa dojrzewania danej odmiany). Zawarty w nawozach azot pobudzi w tym czasie rośliny do silniejszego wzrostu, a pozostałe składniki pomogą roślinom wytworzyć pąki kwiatowe, które będą miały wpływ na ilość owoców w kolejnym sezonie.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Zbynek Pospisil / Dreamstime oraz leungchopan / Depositphotos

Autor
Nawożenie truskawek | Jak to zrobić, by mieć dużo owoców?
Nawożenie truskawek | Jak to zrobić, by mieć dużo owoców?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl