Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
16
Okazje

Nawożenie truskawek

Uprawa truskawek jest łatwa i możliwa nie tylko w ogrodzie, ale też w donicach na balkonie czy tarasie. Słoneczne stanowisko i odpowiednie nawożenie gwarantują smaczne owoce. Zobacz, kiedy i czym nawozić truskawki!

 

Zasilenie gleby przed uprawą truskawek

Przed posadzeniem sadzonek truskawek wskazane jest zasilenie podłoża (wiosną lub jesienią) nawozami organicznymi (najlepiej obornikiem lub kompostem), które zapewnią truskawkom podstawowe składniki pokarmowe (głównie fosfor, potas, wapń i magnez) przez pierwsze dwa, trzy lata uprawy.

Jak nawozić truskawki?

W kolejnych latach uprawy zasilamy truskawki uzupełniająco – najlepiej każdej wiosny, zaraz po rozpoczęciu wegetacji. Można do tego celu użyć łatwych do stosowania, gotowych nawozów mineralnych (płynnych lub granulowanych) dedykowanych dla truskawek. Mają one szczegółowo dobrany skład, odpowiadający potrzebom pokarmowym truskawek – zawierają niezbędne makro i mikroelementy.

Zamiast nawozów mineralnych, do nawożenia truskawek można stosować z powodzeniem nawozy naturalne lub tzw. ekologiczne, np. biohumus, gnojówki, granulowane oborniki i komposty itp. Stosujemy zawsze dawki zalecane przez producentów nawozów na opakowaniu lub etykiecie.

Zasilanie truskawek po zbiorach

Po zbiorach owoców (latem), także zalecane jest nawożenie truskawek, np. za pomocą tych samych nawozów, jak wiosną, jednak mniejszą dawką. Najlepiej zasilić rośliny bezpośrednio po zakończeniu zbiorów (w zależności od tempa dojrzewania danej odmiany). Zawarty w nawozach azot pobudzi w tym czasie rośliny do silniejszego wzrostu, a pozostałe składniki pomogą roślinom wytworzyć pąki kwiatowe, które będą miały wpływ na ilość owoców w kolejnym sezonie.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe leungchopan/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT