Logo
Logo
1
Do góry

Nawożenie truskawek

Uprawa truskawek jest łatwa i możliwa nie tylko w ogrodzie, ale też w donicach na balkonie czy tarasie. Słoneczne stanowisko i odpowiednie nawożenie gwarantują smaczne owoce. Zobacz, kiedy i czym nawozić truskawki!

Zasilenie gleby przed uprawą truskawek

Przed posadzeniem sadzonek truskawek wskazane jest zasilenie podłoża (wiosną lub jesienią) nawozami organicznymi (najlepiej obornikiem lub kompostem), które zapewnią truskawkom podstawowe składniki pokarmowe (głównie fosfor, potas, wapń i magnez) przez pierwsze dwa, trzy lata uprawy.

Jak nawozić truskawki?

W kolejnych latach uprawy zasilamy truskawki uzupełniająco – najlepiej każdej wiosny, zaraz po rozpoczęciu wegetacji. Można do tego celu użyć łatwych do stosowania, gotowych nawozów mineralnych (płynnych lub granulowanych) dedykowanych dla truskawek. Mają one szczegółowo dobrany skład, odpowiadający potrzebom pokarmowym truskawek – zawierają niezbędne makro i mikroelementy.

Zamiast nawozów mineralnych, do nawożenia truskawek można stosować z powodzeniem nawozy naturalne lub tzw. ekologiczne, np. biohumus, gnojówki, granulowane oborniki i komposty itp. Stosujemy zawsze dawki zalecane przez producentów nawozów na opakowaniu lub etykiecie.

Zasilanie truskawek po zbiorach

Po zbiorach owoców (latem), także zalecane jest nawożenie truskawek, np. za pomocą tych samych nawozów, jak wiosną, jednak mniejszą dawką. Najlepiej zasilić rośliny bezpośrednio po zakończeniu zbiorów (w zależności od tempa dojrzewania danej odmiany). Zawarty w nawozach azot pobudzi w tym czasie rośliny do silniejszego wzrostu, a pozostałe składniki pomogą roślinom wytworzyć pąki kwiatowe, które będą miały wpływ na ilość owoców w kolejnym sezonie.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe leungchopan/Depositphotos

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Po 15 maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce, a balkony dekorujemy pelargoniami, surfiniami i innymi kwiatami.
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Regularnie podlewamy trawnik. Najlepiej rozproszonym strumieniem, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10-15 cm; gdy jej wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość kilku centymetrów, wskazane jest podlewanie.
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia...
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i nienaganny wygląd. W maju można wykonać oprysk 2% roztworem Ogrowitu uniwersalnego – roztwór saletry wapniowo-magnezowej (około 5-10 l/100 m2). Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
 
Twoja strona ogrodu