Logo
Logo
17
Okazje

Nawożenie truskawek

Uprawa truskawek jest łatwa i możliwa nie tylko w ogrodzie, ale też w donicach na balkonie czy tarasie. Słoneczne stanowisko i odpowiednie nawożenie gwarantują smaczne owoce. Zobacz, kiedy i czym nawozić truskawki!

 

Zasilenie gleby przed uprawą truskawek

Przed posadzeniem sadzonek truskawek wskazane jest zasilenie podłoża (wiosną lub jesienią) nawozami organicznymi (najlepiej obornikiem lub kompostem), które zapewnią truskawkom podstawowe składniki pokarmowe (głównie fosfor, potas, wapń i magnez) przez pierwsze dwa, trzy lata uprawy.

Jak nawozić truskawki?

W kolejnych latach uprawy zasilamy truskawki uzupełniająco – najlepiej każdej wiosny, zaraz po rozpoczęciu wegetacji. Można do tego celu użyć łatwych do stosowania, gotowych nawozów mineralnych (płynnych lub granulowanych) dedykowanych dla truskawek. Mają one szczegółowo dobrany skład, odpowiadający potrzebom pokarmowym truskawek – zawierają niezbędne makro i mikroelementy.

Zamiast nawozów mineralnych, do nawożenia truskawek można stosować z powodzeniem nawozy naturalne lub tzw. ekologiczne, np. biohumus, gnojówki, granulowane oborniki i komposty itp. Stosujemy zawsze dawki zalecane przez producentów nawozów na opakowaniu lub etykiecie.

Zasilanie truskawek po zbiorach

Po zbiorach owoców (latem), także zalecane jest nawożenie truskawek, np. za pomocą tych samych nawozów, jak wiosną, jednak mniejszą dawką. Najlepiej zasilić rośliny bezpośrednio po zakończeniu zbiorów (w zależności od tempa dojrzewania danej odmiany). Zawarty w nawozach azot pobudzi w tym czasie rośliny do silniejszego wzrostu, a pozostałe składniki pomogą roślinom wytworzyć pąki kwiatowe, które będą miały wpływ na ilość owoców w kolejnym sezonie.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe leungchopan/Depositphotos

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu