Dlaczego warto stosować nawozy naturalne do truskawek?
Nawozy naturalne do roślin, a przede wszystkim preparaty wykonane samodzielnie są zdrowe, ekologiczne i zawierają szereg niezbędnych, dobrze i szybko przyswajalnych składników pokarmowych potrzebnych roślinom uprawianym w ogrodzie lub na działce. Ponadto, takie nawożenie, stosowane regularnie wydatnie wzmacnia rośliny i nierzadko zmniejsza także podatność roślin na choroby.
W ogrodzie lub na działce warto stosować podstawowe i popularne nawozy organiczne (naturalne), czyli kompost uzyskany z własnego kompostownika, a także obornik – świeży lub granulowany. Można także samemu przygotować preparat do zasilania wielu roślin w ogrodzie.
Gnojówka – naturalny nawóz do roślin
Jednym z najprostszych i łatwych do przygotowania, naturalnych preparatów do zasilania roślin jest gnojówka, czyli przefermentowany roztwór wody i części konkretnej rośliny (lub innych odpadów organicznych). Można ja przygotować z różnych roślin, ale najczęściej w celu nawożenia roślin stosuje się gnojówkę z pokrzyw lub skrzypu. Tego typu nawóz można stosować także do innych roślin uprawianych w ogrodzie, w tym przede wszystkim do warzyw. W tym przypadku wystarczy przygotować (zebrać) odpowiednią ilość ziela pokrzywy, zalać wodą w wiadrze i odczekać określony czas.
Jak zrobić gnojówkę do nawożenia truskawek?
Zazwyczaj najbardziej wartościową, zasobną w wiele składników pokarmowych gnojówkę można wykonać w domowych warunkach z pokrzywy albo skrzypu. Gnojówka z pokrzywy zawiera duże ilości niezbędnego roślinom azotu, a także potasu, magnezu, żelaza, wapnia i krzemu oraz liczne witaminy. Ponadto, stosowanie zasilania gnojówką z pokrzywy wpływa na wzmocnienie kondycji i odporności roślin.
- Aby przygotować taki preparat wystarczy zebrać około 1 kg świeżych części pokrzywy (liści i łodyg), włożyć do wiadra (najlepiej 10 litrowego), zalać wodą (najlepiej deszczówką) i ustawić w ciepłym, nawet nasłonecznionym miejscu. Można także zalać całość po prostu ciepłą wodą. Tak przygotowany roztwór odstawiamy na około 14 dni, mieszając codziennie, aby pobudzać fermentację. Lepiej ustawić wiadro w nieco ustronnym miejscu, ponieważ w czasie zachodzenia procesu fermentacji mogą powstawać nie zawsze przyjemne zapachy.
- Po około 2-3 tygodniach preparat jest gotowy do użycia, ale trzeba pamiętać, aby rozcieńczać go z wodą, np. w proporcji 1 l roztworu na 10 l wody. Przygotowany i rozcieńczony nawóz najlepiej stosować razem z podlewaniem truskawek – jednocześnie zasilamy i podlewamy rośliny. Warto zasilać w ten sposób truskawki głównie w okresie przed wykształceniem się pąków kwiatowych oraz już po zbiorze owoców, aby wzmocnić rośliny.
Dzięki zastosowaniu naturalnego i wykonanego przez siebie nawozu, uzyskujemy wiele korzyści i działamy ekologicznie. Ograniczamy użycie nawozów sztucznych, dbając o zdrowie własne i stan środowiska. Jednocześnie zwiększamy owocowanie truskawek, a ich owoce z pewnością zyskają przy okazji na smaku. Dzięki takiemu sposobowi zasilania rośliny będą także bardziej odporne na ataki chorób i szkodników.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Martina / AdobeStock i Klassen_Phi / Pixabay