Logo
Logo

Jak zrobić naturalny nawóz do truskawek?

Nawożenie warzyw i roślin owocowych nawozami naturalnymi jest nie tylko najzdrowsze, ale także wpływa na ich smak. Podobnie jest w przypadku truskawek, które można nawozić nawozami mineralnymi lub kompostem lub obornikiem, ale można także łatwo wykonać naturalny nawóz domowym sposobem.

Spis treści
Dlaczego warto stosować nawozy naturalne do truskawek? Co to gnojówka i dlaczego jest tak dobrym nawozem? Jak zrobić gnojówkę do nawożenia truskawek?

Dlaczego warto stosować nawozy naturalne do truskawek?

Nawozy naturalne do roślin, a przede wszystkim preparaty wykonane samodzielnie są zdrowe, ekologiczne i zawierają szereg niezbędnych, dobrze i szybko przyswajalnych składników pokarmowych potrzebnych roślinom uprawianym w ogrodzie lub na działce. Ponadto, takie nawożenie, stosowane regularnie wydatnie wzmacnia rośliny i nierzadko zmniejsza także podatność roślin na choroby.

W ogrodzie lub na działce warto stosować podstawowe i popularne nawozy organiczne (naturalne), czyli kompost uzyskany z własnego kompostownika, a także obornik – świeży lub granulowany. Można także samemu przygotować preparat do zasilania wielu roślin w ogrodzie.

Gnojówka – naturalny nawóz do roślin

Jednym z najprostszych i łatwych do przygotowania, naturalnych preparatów do zasilania roślin jest gnojówka, czyli przefermentowany roztwór wody i części konkretnej rośliny (lub innych odpadów organicznych). Można ja przygotować z różnych roślin, ale najczęściej w celu nawożenia roślin stosuje się gnojówkę z pokrzyw lub skrzypu. Tego typu nawóz można stosować także do innych roślin uprawianych w ogrodzie, w tym przede wszystkim do warzyw. W tym przypadku wystarczy przygotować (zebrać) odpowiednią ilość ziela pokrzywy, zalać wodą w wiadrze i odczekać określony czas.

Jak zrobić gnojówkę do nawożenia truskawek?

Zazwyczaj najbardziej wartościową, zasobną w wiele składników pokarmowych gnojówkę można wykonać w domowych warunkach z pokrzywy albo skrzypu. Gnojówka z pokrzywy zawiera duże ilości niezbędnego roślinom azotu, a także potasu, magnezu, żelaza, wapnia i krzemu oraz liczne witaminy. Ponadto, stosowanie zasilania gnojówką z pokrzywy wpływa na wzmocnienie kondycji i odporności roślin.

  1. Aby przygotować taki preparat wystarczy zebrać około 1 kg świeżych części pokrzywy (liści i łodyg), włożyć do wiadra (najlepiej 10 litrowego), zalać wodą (najlepiej deszczówką) i ustawić w ciepłym, nawet nasłonecznionym miejscu. Można także zalać całość po prostu ciepłą wodą. Tak przygotowany roztwór odstawiamy na około 14 dni, mieszając codziennie, aby pobudzać fermentację. Lepiej ustawić wiadro w nieco ustronnym miejscu, ponieważ w czasie zachodzenia procesu fermentacji mogą powstawać nie zawsze przyjemne zapachy.
  2. Po około 2-3 tygodniach preparat jest gotowy do użycia, ale trzeba pamiętać, aby rozcieńczać go z wodą, np. w proporcji 1 l roztworu na 10 l wody. Przygotowany i rozcieńczony nawóz najlepiej stosować razem z podlewaniem truskawek – jednocześnie zasilamy i podlewamy rośliny. Warto zasilać w ten sposób truskawki głównie w okresie przed wykształceniem się pąków kwiatowych oraz już po zbiorze owoców, aby wzmocnić rośliny.

Dzięki zastosowaniu naturalnego i wykonanego przez siebie nawozu, uzyskujemy wiele korzyści i działamy ekologicznie. Ograniczamy użycie nawozów sztucznych, dbając o zdrowie własne i stan środowiska. Jednocześnie zwiększamy owocowanie truskawek, a ich owoce z pewnością zyskają przy okazji na smaku. Dzięki takiemu sposobowi zasilania rośliny będą także bardziej odporne na ataki chorób i szkodników.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Martina / AdobeStock i Klassen_Phi / Pixabay

Autor
Jak zrobić naturalny nawóz do truskawek?
Jak zrobić naturalny nawóz do truskawek?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl