Słoma jako ściółka dla truskawek | Zalety i wady

słomiana ściółka w uprawie truskawek fot. andreas160578 - Pixabay

Pytanie czytelnika: Mam w warzywniku kilka krzaczków truskawek posadzonych na czarnej macie. Podejrzałam w programie telewizyjnym, że wokół nich rozsypywana jest słoma. Czy powinnam teraz podsypać swoje krzaczki słomą?

Posłuchaj
00:00
17

Wykorzystaj słomę do ściółkowania zagonów truskawek

Słoma świetnie nadaje się jako ściółka dla truskawek. Jest powszechnie stosowana na działkach, ale także na wielkotowarowych plantacjach. Jeśli uprawia już Pani truskawki na macie, to nie potrzeba już dodatkowej ściółki, choć osobiście uważam ją za lepszy materiał (osobiście nie lubię czarnej maty i staram się jej nie stosować).

Jakie są zalety ściółkowania słomą?
To doskonały materiał: tani, ekologiczny i można go później wykorzystać jako nawóz (bo rozłoży się w miejscu grządki lub na kompostowniku). Zabezpiecza kwiaty i owoce przed ochlapaniem przez mokrą glebę. Ogranicza też ryzyko porażenia chorobami i hamuje rozwój chwastów. Ponadto pochłania ciepło słoneczne, pobudzając rośliny do wcześniejszego owocowania.

Jakie są wady?
Minusem słomy jest to, że często bywa siedliskiem ślimaków, które chętnie podjadają owoce tryskawek. Jest jednak siedliskiem i schronieniem dla setek pożytecznych owadów, dlatego mimo jednej maleńkiej wady uważam, że ma praktycznie same zalety!

Zdjęcie: andreas160578 / Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

To się przyda
Wyrywacz do Chwastów | Wolf-Garten
Wyrywacz do Chwastów | Wolf-Garten
MNISZEK ULTRA HOBBY AL – zwalcza chwasty – 750 ml | Substral
MNISZEK ULTRA HOBBY AL – zwalcza chwasty – 750 ml | Substral
AntyChwast TOTAL Hobby – zwalcza chwasty – 1 l | Substral Naturen
AntyChwast TOTAL Hobby – zwalcza chwasty – 1 l | Substral Naturen
Effect24h Beloukha 680 EC 500 ml zwalcza chwasty i mech w 24h | Target
Effect24h Beloukha 680 EC 500 ml zwalcza chwasty i mech w 24h | Target
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Łatwe porządki? Sprawdźmy! Testujemy myjki wysokociśnieniowe Bosch... nie tylko w ogrodzie
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści