Wiosenna pielęgnacja truskawek | Co zrobić, by były zdrowe i słodkie?

Wiosenna pielęgnacja truskawek

Wiosenne przygotowania do uprawy truskawek mogą zagwarantować obfity plon i zdrowy rozwój roślin. Właściwe usunięcie zimowych osłon, dokładne odchwaszczenie oraz dostarczenie odpowiednich składników pokarmowych to kluczowe kroki, które warto wykonać już teraz, by w pełni cieszyć się soczystymi owocami w sezonie. Sprawdź, jak skutecznie zadbać o truskawki na wiosnę, aby Twoja uprawa była nie tylko zdrowa, ale i wyjątkowo plenna. Nie czekaj, zacznij działać i daj swoim truskawkom najlepszy start na nadchodzący sezon.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
1

Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz obfitego owocowania truskawek (łac. Fragaria ananassa) niezbędna jest ich pielęgnacja wiosną. Wystarczy kilka niezbędnych zabiegów, które warto wykonać każdej wiosny, aby pobudzić rośliny i stworzyć im optymalne warunki. Jak zadbać o truskawki już od marca?

Porządkujemy truskawki po zimie

Pierwsze prace pielęgnacyjne na rabatach z truskawkami warto przeprowadzić na początku wiosny, czyli pod koniec marca lub w kwietniu.

W pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie zimowe osłony i zabezpieczenia roślin (np. słoma, agrowłóknina, mata szkółkarska) przed niskimi temperaturami rozłożone w poprzednim sezonie. Przy okazji można wygrabić i usunąć też wszelkie opadłe lub chore liście albo pędy oraz wszelkie rozkładające się resztki roślinne, w których mogły zimować patogeny, będące w sezonie ogniskiem rozwoju chorób.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Ważne odchwaszczanie truskawek na wiosnę

Aby truskawki mogły się bez przeszkód rozwijać i odpowiednio „wystartować” wiosną, niezbędne jest dokładne usunięcie chwastów, konkurujących z nimi o składniki pokarmowe i wodę. Zaniechanie odchwaszczenia wiosną może spowodować ograniczenie wzrostu i rozwoju truskawek.

Najlepiej usunąć chwasty razem korzeniami przy pomocy pazurków, małej łopatki lub haczki, jednocześnie lekko spulchniając podłoże wokół truskawek. Należy przy tym uważać, by szkodzić delikatnych korzeni i pędów truskawek. Oczyszczona z chwatów i lekko spulchniona gleba lepiej będzie wchłaniać wodę oraz nawozy i szybciej zostaną one przyswojone przez system korzeniowy roślin.

Odchwaszczone grządki truskawek na wiosnę
Fot. артем яр / AdobeStock
Odchwaszczone i spulchnione grządki z truskawkami.

Czym zasilić truskawki wiosną?

Rosnące już na grządce truskawki, potrzebują też (szczególnie wiosną) zasilenia odpowiednimi składnikami pokarmowymi. Najprościej i najkorzystniej zastosować specjalne, granulowane nawozy mineralne przeznaczone dla truskawek. Zawierają one odpowiednią, zbilansowaną ilość potrzebnych makroelementów (azot, potas, fosfor), ale także mikroelementów, takich jak bor, żelazo czy wapń i cynk. Przy nawożeniu mineralnym należy zwracać uwagę na stosowanie zalecanych przez producenta dawek, aby nie przenawozić roślin, co tylko im zaszkodzi.

Praktycznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie najniższych zalecanych dawek dwa razy w sezonie – w kwietniu (przed owocowaniem) oraz w czerwcu/lipcu po zbiorze owoców. Jeśli wolimy zasilać nawozami ekologicznymi, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozów typu Biohumus, które zawierają naturalne kwasy humusowe i można je rozcieńczać z wodą i stosować wraz z podlewaniem.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Wiosenna ochrona truskawek przed chorobami

Z początkiem sezonu warto też pomyśleć o zabezpieczeniu truskawek przed chorobami grzybowymi, które najczęściej atakują te owoce. Do najgroźniejszych należy szara pleśń, która może atakować rośliny posadzone zbyt gęsto i w czasie wilgotnej i ciepłej pogody wiosną i latem.

Jak chronić przed szarą pleśnią?

Charakterystyczne objawy szarej pleśni na truskawkach to brunatne plamy tworzące się na kwiatach (także na pąkach kwiatowych), co prowadzi do ich gnicia i zamierania. Plamy gnilne tworzą się później także na owocach, które z czasem również gniją i pokrywa je szary i pylący nalot.

Aby unikać infekcji można stosować kilkukrotne opryski profilaktyczne (szczególnie w czasie ciepłej, wilgotnej wiosny) przed kwitnieniem oraz po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów. W ogrodach przydomowych i na działkach najbezpieczniej jest stosować środki naturalne lub biologiczne i o szerokim spektrum działania, np. Polyversum, zwalczający zarówno szarą pleśń, jak i inne choroby grzybowe. Jeśli choroba występuje z dużym nasileniem, można stosować również preparat chemiczny Signum, także dedykowany do zwalczania szarej pleśni.

Polyversum WP Uniwersalny
Polyversum WP Uniwersalny 
Dzięki zawartości żywego organizmu, ten 100% naturalny produkt zapobiega chorobom grzybowym, chroniąc zarówno strefę korzeniową, jak i nadziemną część roślin.
Kup w naszym sklepie

Jak chronić przed mączniakiem prawdziwym?

Na przełomie wiosny i lata truskawki mogą być atakowane przez mączniaka prawdziwego (jasny, mączysty nalot na górnej stronie liści) oraz różnego rodzaju plamistości (np. białą i czerwoną plamistość liści truskawki). Każda z tych chorób nie tylko szpeci liście, ale także zahamowuje rozwój i owocowanie roślin. Zastosowanie wspomnianych środków Polyversum lub Signum pomoże także skutecznie zapobiec rozwojowi wspomnianych chorób lub je zwalczyć.

Jak chronić przed antraknozą?

Dość często truskawki są także atakowane przez antraknozę, której sprawcą również jest patogen grzybowy. Objawia się ona głównie na dojrzałych owocach, gdzie tworzą się wodniste, jasnobrązowe plamy. Następnie porażone tkanki w miejscu plam ciemnieją, zapadają się i zasychają, a owoce nie nadają się do zbioru i konsumpcji. Do zwalczania antraknozy konieczne będzie zastosowanie oprysków specjalistycznymi, uniwersalnymi fungicydami, np. Scorpion lub Switch.

Opryski wykonujemy w bezwietrzne, suche, lekko pochmurne dni i zawsze stosując się do zaleceń producenta używanego preparatu. W pierwszej kolejności (szczególnie w ogródkach przydomowych) warto jednak sięgać po metody naturalne lub biologiczne, ograniczając do minimum użycie preparatów chemicznych. Wśród naturalnych metod zwalczania i ograniczania chorób warto wspomnieć także o stosowaniu wyciągów ze skrzypu, czosnku lub cebuli (w formie podlewanie lub oprysków).

Co jeszcze ma znaczenie w ochronie truskawek?

Oczywiście, odmiana truskawki, którą chcemy uprawiać, również ma znaczenie. Zapobiegniemy wielu chorobom poprzez wybór odmian najbardziej na nie odpornych (np. Kent, Florence, Honeoye, Elsanta, Selva, Dukat). W tym, warto pamiętać o prawidłowym ściółkowaniu upraw oraz dbałość o korzystne sąsiedztwo roślinne (allelopatia) w naszym ogródku.


Zdjęcie tytułowe: jutaphoto, Loraliu, tanitost, eliosdnepr / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści