Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
34
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Ekologiczne nawozy, które zrobisz sam! 4 proste przepisy

Z odpadów domowych i różnych roślin można samemu przygotować wartościowe nawozy do wykorzystania w ogrodzie. Są one bardzo łatwe do zrobienia i po kilku lub kilkunastu dniach już gotowe do wykorzystania! Poznajcie 4 proste sposoby, na wydobycie cennych dla roślin składników pokarmowych z produktów wokół nas!

 

1. Woda po ugotowaniu ziemniaków 

Po ostudzeniu, woda po gotowaniu ziemniaków ma w sobie duże ilości odżywczych składników, a w tym przede wszystkim skrobi. Pamiętajmy jednak, że jeśli myślimy o wykorzystaniu jej do nawożenia, nie może być solona!

2. Skorupki jaj

Skorupki jajek są idealnym surowcem do otrzymania nawozu bogatego w węglan wapnia. Skorupki należy zbierać do słoja, pokruszyć i zalać wodą. Po dwóch tygodniach roztwór nadaje się do użycia. Podlewa się nim głównie rośliny domowe i balkonowe jak również warzywa.

3. Skórki od bananów 

Tak samo jak w przypadku skorupek jaj, po kilku dniach przeleżenia w wodzie, wywar z banana będzie idealny jako nawóz dla wszystkich roślin kwitnących (jest bogaty w potas!).

4. Chwasty

Wśród chwastów, idealne do wytwarzania nawozów będą np. pokrzywy, skrzypy czy też wrotycze.

  • Wywar z pokrzywy 
    Oprócz wykorzystania jako nawóz, wywar taki może służyć walce z przędziorkami i mszycami (1 kg świeżej pokrzywy zalać 10 l wody i odstawić na 24 h).

  • Gnojówki
    Stosuje się do podlewania bylin, krzewów i drzew ozdobnych, owocowych, a także warzyw (na 5 kg rozdrobionej pokrzywy i potrzeba 50 l wody. Roztwór ulega pełnej fermentacji po ok. 2 tygodniach i można go stosować, rozcieńczając z wodą w stosunku 1:10).

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: topserwer/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT