Logo
Logo

Ekologiczne nawozy, które zrobisz sam! 4 najprostsze przepisy

Z odpadów domowych i różnych roślin można samemu przygotować wartościowe nawozy do wykorzystania w ogrodzie. Są one bardzo łatwe do zrobienia i po kilku lub kilkunastu dniach już gotowe do wykorzystania! Poznajcie 4 proste sposoby, na wydobycie cennych dla roślin składników pokarmowych z produktów wokół nas!

Spis treści
Woda po ugotowaniu ziemniaków Pokruszone skorupki jaj Skórki od bananów Chwasty – wywary i gnojówki

1. Woda po ugotowaniu ziemniaków

Po ostudzeniu, woda po gotowaniu ziemniaków ma w sobie duże ilości odżywczych składników, a w tym przede wszystkim skrobi. Pamiętajmy jednak, że jeśli myślimy o wykorzystaniu jej do nawożenia, nie może być solona!

2. Skorupki jajek

Skorupki jajek są idealnym surowcem do otrzymania nawozu bogatego w węglan wapnia. Skorupki należy zbierać do słoja, pokruszyć i zalać wodą. Po dwóch tygodniach roztwór nadaje się do użycia. Podlewa się nim głównie rośliny domowe i balkonowe jak również warzywa.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

3. Skórki od bananów 

Tak samo jak w przypadku skorupek jaj, po kilku dniach przeleżenia w wodzie, wywar z banana będzie idealny jako nawóz dla wszystkich roślin kwitnących (jest bogaty w potas!).

4. Chwasty

Wyrywając chwasty z ogrodu warto wiedzieć, że możemy wśród nich znaleźć gatunki nadające się do sporządzenia nawozu, a nawet naturalnego środka przeciw szkodnikom roślin! Przygotowujemy z nich wywary lub gnojówki:

  • Wywary
    Dobrze znaną rośliną-chwastem do sporządzania wywarów jest pokrzywa. Oprócz wykorzystania jako nawóz, wywar z niej taki może służyć do walki z przędziorkami i mszycami (1 kg świeżej pokrzywy zalać 10 l wody i odstawić na 24 h).

  • Gnojówki
    Stosuje się do podlewania bylin, krzewów i drzew ozdobnych, owocowych, a także warzyw (5 kg rozdrobionej pokrzywy, skrzypu lub wrotyczu wrzucamy do ok. 50 l wody – po ok. 2 tygodniach gnojówka jest gotowa – pamiętajmy, żeby przed użyciem rozcieńczać ją wodą w stosunku 1:10).

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: topserwer / Pixabay

Autor
Ekologiczne nawozy, które zrobisz sam! 4 najprostsze przepisy
Ekologiczne nawozy, które zrobisz sam! 4 najprostsze przepisy
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (15)