Logo
Logo

Pielęgnacja truskawek | Co robić, by zdrowo rosły?

Truskawki to niewątpliwie symbol lata i jeden z ulubionych owoców Polaków. Słodkie i aromatyczne najlepiej smakują z własnego ogródka, pozwalając na przygotowanie najróżniejszych przetworów, ciast i deserów. Nie są bardzo wymagające w uprawie, a odrobina uwagi zaowocuje dużymi i obfitymi plonami. Samodzielna uprawa truskawek to ogromna satysfakcja, oszczędność pieniędzy i możliwość decydowania o naturalnym sposobie uprawy, który gwarantuje zdrowe owoce. Trzeba jednak pamiętać o wszystkich pracach pielęgnacyjnych, gdyż ich zaniedbanie może sprawić, że plony będą słabe, a owoce pozbawione słodyczy. Jak uprawiać truskawki? Jakie nawozy do truskawek? Kiedy zbierać truskawki?

Spis treści
Zwalczanie chwastów
Nawożenie truskawek
Opryskiwanie truskawek
Podlewanie truskawek
Zbiór owoców
Zabiegi po owocowaniu
Przygotowanie do zimy

Zwalczanie chwastów

Po właściwym przygotowaniu podłoża i zasadzeniu sadzonek truskawek należy od razu plantację odchwaścić i zabieg ten powtarzać co roku wczesną wiosną oraz gdy zajdzie taka potrzeba. Duża ilość chwastów stanowi dla truskawek silną konkurencję, które z czasem karłowacieją, słabną i gorzej owocują. Dodatkowo są bardziej podatne na choroby i szkodniki, a z czasem mogą obumierać.

Odchwaszczanie najłatwiej przeprowadzić, spulchniając ziemię motyką lub niewielkimi grabkami, co ułatwi usunięcie chwastów, a jednocześnie poprawi strukturę podłoża. Spulchnianie należy wykonywać na głębokość 2-3 cm, usuwając wszystkie chwasty wraz z korzeniami. Na dużych plantacjach można zastosować preparaty odchwaszczające.

Nawożenie truskawek

Wiosną niezbędne jest również nawożenie truskawek, aby dostarczyć im wszystkich składników pokarmowych. Najlepiej wykorzystać do tego wieloskładnikowe nawozy do truskawek, które zawierają zestaw niezbędnych minerałów w odpowiednich proporcjach. Zalecaną przez producenta dawkę można podać jednorazowo wiosną lub podzielić na dwie dawki. W takim przypadku pierwsza dawka nawozu do truskawek powinna być większa i podana wiosną, a drugą (mniejszą) należy zastosować po zbiorze owoców.

Naturalną alternatywą dla nawozów mineralnych jest humus, który należy rozcieńczyć zgodnie z instrukcją na opakowaniu i podlać nim truskawki.

Nawóz ekologiczny do truskawek
Produkt zapewnia dorodne plony oraz wzmacnia odporność roślin. Jest w pełni bezpieczny dla owoców, gdyż nie występuje ryzyko przenawożenia oraz spalenia kwiatów.
Sprawdź w sklepie online

Opryskiwanie truskawek

Truskawki są dość podatne na choroby, a szczególnie na szarą pleśń, która jest częstym problemem w uprawie amatorskiej. Choroba ta niszczy znaczną część plonów – owoce ulegają deformacji i gniją, a na ich powierzchni pojawia się charakterystyczny, szary nalot. Sposobem na szarą pleśń są opryski, do których można wykorzystać np. naturalny Polyversum WP, który zwalcza też inne choroby i szkodniki.

Opryski wykonuje się wiosną po zauważeniu pierwszych objawów, czyli gnilnych plam na pąkach kwiatowych lub kwiatach. Jednak, jeśli w przeszłości występowały problemy z szarą pleśnią, to opryski truskawek można wykonać również profilaktycznie – taki zabieg wykonuje się wiosną w okresie kwitnienia roślin.

Opryski wykonuje się w bezwietrzny, suchy i najlepiej pochmurny dzień, dzięki czemu preparat pozostanie na roślinach i będzie mógł odpowiednio zadziałać.

Podlewanie truskawek

Właściwe podlewanie truskawek ma ogromne znaczenie, gdyż są one wrażliwe na susze i nadmiar wody ze względu na dość płytki system korzeniowy. Dlatego truskawki lepiej podlewać częściej, ale niezbyt obficie, dbając, aby podłoże było stale lekko wilgotne.

Dobrym pomysłem jest ściółkowanie: słomą lub agrowłókniną, co ograniczy wysychanie podłoża i ułatwi walkę z chwastami. Truskawki należy podlewać rano lub wieczorem, pamiętając, że największe zapotrzebowanie na wodę występuje od kwitnienia do zbioru owoców, a niedobór wody w tym okresie może spowodować mniejsze plony. Wodę należy polewać na podłoże, starając się nie zamoczyć liści, które są podatne na choroby grzybowe.

Zbiór owoców

Truskawki zbiera się, gdy są całkowicie czerwone, soczyste i jędrne. Wtedy są najsmaczniejsze i najapetyczniejsze. Zbyt szybko zebrane truskawki nie dojrzeją, a zbyt długie pozostawienie ich na krzaku może spowodować zgnicie owoców. Należy przy tym pamiętać, że owoce nie dojrzewają jednocześnie i należy je zbierać sukcesywnie wraz z dojrzewaniem kolejnych okazów najlepiej co 2-3 dni.

Truskawki zbiera się wraz z szypułkami, uważając, aby nie uszkodzić owoców.

Zabiegi po owocowaniu

Pielęgnacja truskawek po zbiorach ma ogromny wpływ na to, jak rośliny przetrwają zimę i w jakiej kondycji będą w kolejnym sezonie, a więc i na ilość oraz jakość kolejnych plonów.

  • Przede wszystkim należy stale dbać o odchwaszczanie.
  • Usunąć wszystkie owoce i liście podgniłe lub zakażone chorobami.
  • Niezbędne jest też usunięcie rozłogów lub pozostawienie ich do jesieni, aby wtedy pozyskać z nich sadzonki.
  • Następnie trzeba spulchnić ziemię między grządkami za pomocą motyki. Jeśli ziemia była ściółkowana słomą, można ją przemieszać z wierzchnią warstwą podłoża, wzbogacając w ten sposób glebę.
  • Truskawki 2 i 3 letnie należy przyciąć na wysokość 5-7 cm, a starsze najlepiej wymienić na nowe, gdyż truskawki dają najwięcej i najlepszych owoców przez pierwsze 4 lata.
  • Dodatkowo można zastosować nawóz jesienny bogaty w fosfor i potas oraz wykonać dodatkowe opryski Polyversum WP, jeśli wystąpiły choroby grzybowe.

Przygotowanie do zimy

Truskawki nie są zbyt odporne na mrozy, a niektóre odmiany źle znoszą już lekkie przymrozki, dlatego zimą wymagają dodatkowej ochrony. Najlepiej zastosować osłony, gdy tylko truskawki przejdą w stan spoczynku, co objawia się zmianą koloru liści na czerwonawy.

Do osłony truskawek należy wybierać materiały dość przepuszczalne, które oprócz ochrony przed mrozem zapewnią również ograniczenie wysychania gleby. Doskonale sprawdzi się słoma, agrowłóknina i folia perforowana.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Stanislav Popov / AdobeStock

Autor
Pielęgnacja truskawek | Co robić, by zdrowo rosły?
Pielęgnacja truskawek | Co robić, by zdrowo rosły?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz