Zabezpieczanie truskawek na zimę | Jak dbać o nie po sezonie?

Zabezpieczanie truskawek na zime

Truskawki to prawdziwe letnie przysmaki, które każdego roku wyczekujemy z niecierpliwością. Ale czy wiesz, jak troszczyć się o nie po zbiorach, aby w kolejnym sezonie znów cieszyć się ich soczystym smakiem? Dowiedz się, jak pielęgnować truskawki po sezonie i jak skutecznie zabezpieczyć je przed zimowymi mrozami. Oto praktyczny przewodnik po tajnikach pielęgnacji truskawek i zabezpieczania ich na zimę.

Posłuchaj
00:00
12
Spis treści
Dlaczego truskawki są tak popularne i wyczekiwane wśród miłośników owoców? Czy warto zabezpieczać truskawki na zimę? Czy przycina się truskawki przed zimą? Jakie są główne zabiegi pielęgnacyjne po zbiorach? Jakie materiały nie są zalecane do okrywania truskawek na zimę i dlaczego? Czym najlepiej okrywać truskawki na zimę? Jakie są zalety i wady używania słomy do okrywania truskawek? Dlaczego agrowłóknina jest uważana za dobry materiał do okrywania truskawek?

Truskawki mają liczne grono miłośników i należą do najbardziej wyczekiwanych owoców sezonowych. Smak i aromat truskawek nie mają sobie równych, dlatego chętnie uprawimy je w naszych ogrodach. Niestety, choć są tak uwielbiane, owocują dość krótko, bo jedynie przez ok. 1-1,5 miesiąca w roku (wyjątkiem jest kilka odmian powtarzających owocowanie). Poza tym jeśli chcemy cieszyć się ich pysznymi owocami w kolejnym sezonie, po zakończeniu zbiorów musimy się nimi troskliwie zaopiekować.

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych  Uprawa truskawek w ogrodzie , jakie nas czekają, należy min. ścinanie liści (szczególnie, jeśli widoczne są na nich ślady choroby), odchwaszczanie, usuwanie odrostów, a także ochrona przed chorobami (czasem potrzebne są opryski na szarą pleśń lub białą plamistość liści) i nawożenie (np. organiczne np. biohumusem, mączką bazaltową lub mineralne, jesiennymi nawozami wieloskładnikowymi, wspomagającymi zimowanie truskawek). W okresach bezdeszczowych rośliny trzeba też systematycznie nawadniać, gdyż suszy nie znoszą.

Okrywać czy nie okrywać? Kiedy to robić?

Kiedy sezon wegetacyjny dobiega końca, czeka nas jeszcze jedno zadanie, a mianowicie zabezpieczenie truskawek na zimę. Czasami zadajemy siebie wprawdzie pytanie, czy w ogóle warto to robić? Zimy są przecież ostatnio łagodne, a pod osłonami rośliny mogą wysychać i zapadać na rozmaite choroby. No cóż, jeśli mieszkamy w ciepłych rejonach kraju i uprawiamy truskawki na ciepłych, osłoniętych stanowiskach, możemy zaryzykować i pozostawić je do wiosny bez okrycia. Musimy jednak liczyć się z tym, że kiedy zima okaże się jednak mroźna, a śniegu będzie jak na lekarstwo, możemy stracić część krzaczków, a niemal na pewno stracimy odmiany, które są dość wrażliwe na niskie temperatury (np. 'Elsanta', 'Darselect'). Lepiej wiec zapobiec podobnej sytuacji i zabezpieczyć rośliny przed niskimi temperaturami.

Okrywanie truskawek na zimę zaplanujmy na późną jesienią, kiedy rośliny wejdą już w stan spoczynku (po pierwszych przymrozkach). Osłony należy ściągnąć na początku marca.

 

Kiedy ścinać truskawki na zimę?

Obcinanie liści truskawek i ich pędów wykonuje się różnie zależnie od odmiany roślin. Na plantacjach przycina się zwykle całe rośliny, ścinając im wszystkie liście ok. 2-3 tygodnie po owocowaniu (przypada to zazwyczaj na przełom lipca i sierpnia). W warunkach domowych raczej tak nie robimy, ponieważ często uprawiamy odmiany powtarzające owocowanie, które potrzebują swoje liście przez cały sezon oraz jesteśmy w stanie kontrolować stan roślin usuwając jedynie słabe lub chorujące liście. "Domowe" truskawki przycina się wczesną jesienią (IX-p. X) usuwając pędy (rozłogi) i usuwając ponad połowę liści z rośliny.

Tych materiałów do okrywania truskawek lepiej unikaj!

Do ich okrywania truskawek nie wykorzystujmy jednak zwykłej folii, gdyż pod nią krzaczki się zaparzą i zgniją. Lepiej też nie zasypujmy ich liśćmi czy ściętą trawą, gdyż takie materiały mogą sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. Z rezerwą podchodźmy też do zaleceń okrywania zagonów folią perforowaną. Wprawdzie takie okrycie dobrze chroni glebę przed wysychaniem, ale stanowi kiepską ochronę przed mrozem (folia perforowana lepiej sprawdza się w przypadku przyspieszonych uprawy wiosennych), gdyż w czasie słonecznego, zimowego dnia rośliny pod folią mogą się przegrzać, a z kolei podczas zimnej nocy przemarznąć. Taka folia może też spowodować wybudzenie się roślin ze snu zimowego, co również naraziłoby je na przemarznięcie. Poza tym każda folia, nawet ta perforowana, utrudnia przepływ powietrza, a to z kolei sprzyja min. rozwojowi chorób (szczególnie grzybowych).

Najlepsza ochrona przed zimowymi mrozami

Co więc najlepiej nadaje się do okrywania truskawek? Przede wszystkim słoma i biała, zimowa agrowłóknina (grubość 23g/m²). Oba te materiały są przewiewne i przepuszczalne dla wody oraz powietrza, a także dostatecznie dobrze chronią rośliny przed chłodem.

Do niedawna często stosowanym materiałem okrywowym była słoma, którą ceniono za przewiewność i naturalność. Ma ona też jednak pewne istotne wady. W czasie w miarę stabilnej pogody, sprawdza się całkiem nieźle, kiedy jednak zimą silne mrozy przeplatają się z dłuższymi okresami odwilży, słoma może stać się dobrym siedliskiem dla grzybów, co z kolei sprzyja rozwojowi chorób i zagniwaniu roślin. Poza tym słoma jest materiałem bardzo lekkim, który ciężko jest zamocować do podłoża, dlatego podczas silnych wiatrów może być zwiewana z zagonków. Jest też materiałem sezonowym, który należy każdego roku wymieniać na nowy.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku agrowłókniny. Ponieważ jest ona materiałem syntetycznym, nie stanowi atrakcyjnego siedliska dla grzybów i nie niesie ze sobą zwiększonego ryzyka zainfekowania roślin. Podobnie jak słoma, jest przepuszczalna dla wody i powietrza, przewiewna i lekka, ale znacznie łatwiej jest ją przytwierdzić do podłoża i zabezpieczyć przed wiatrem, przed którym sama może chronić truskawki. No i jeszcze jedna zalata włókniny czyli wielosezonowość. Odpowiednio przechowywana posłuży nam więcej, niż jeden sezon, co z pewnością oszczędzi nam dodatkowych wydatków.

Nowinką na rynku jest też dość interesująca siatka przeciwmrozowa (grubość 38g /m²), która według producentów jest doskonałą alternatywą dla agrowłókniny. Jej zalety to przede wszystkim trwałość, wysoka przepuszczalność dla wody, powietrza i światła, zmniejszone ryzyko wystąpienia chorób grzybowych oraz dobra ochrona przed mrozem, silnym deszczem i porywistym wiatrem. Jej skuteczność w praktyce warto jednak wypróbować osobiście, najlepiej na niewielkim fragmencie plantacji i kiedy taka siatka zda egzamin, w kolejnym sezonie możemy użyć jej do okrywania truskawek zamiast agrowłókniny.

FAQ

Czy można nawieźć truskawki na zimę?

Truskawek nie nawozi się na zimę. Ostatni raz robi się to w połowie lata, najpóźniej w połowie sierpnia. Czasem można spotkać się z opinią, że warto dla truskawek stosować nawozy jesienne (o małej ilości azotu, a bogate np. w potas, fosfor) ale w praktyce robi się to tylko wtedy, gdy w sezonie zauważymy objawy niedoborów konkretnych składników na roślinach (np. czerwieniejące liście z braku fosforu).

Czy zimą trzeba podlewać truskawki?

Truskawki uprawiane w gruncie nie wymagają podlewania zimą, ale rośliny w pojemnikach już tak. Po pierwsze należy je dobrze podlać przed nadejściem mrozów, a później powinniśmy systematycznie sprawdzać, by gleba w pojemniku nie była całkowicie wyschnięta i w razie potrzeby podlewać w miesiącach zimowych. 


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Deborah / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Truskawka Fragaria ananassa

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści