Co robić z truskawkami po owocowaniu? Pielęgnacja latem, po zbiorach

Pielęgnacja truskawek po owocowaniu - co robić po zbiorach owoców

Wydaje się, że po zbiorze owoców, truskawki nie potrzebują już naszej uwagi, ale właśnie w tym czasie warto wykonać kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych, aby rośliny zdrowo rosły i dobrze owocowały w kolejnym sezonie. Jak pielęgnować truskawki po zbiorze owoców?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
17
Spis treści
Czy usuwać rozłogi truskawek? Jak i kiedy to zrobić? Czy po zbiorze truskawki trzeba kosić? Jak obcinać liście truskawek? Jak, czym i kiedy nawozić truskawki po zbiorach? Jak zapobiegać chorobom truskawek? Kiedy najlepiej sadzić sadzonki truskawek?

Jak pielęgnować truskawki po zbiorach?

Koniec czerwca i początek lipca, to zwykle koniec okresu owocowania truskawek, ale nie oznacza to, że nie należy już zajmować się tymi roślinami w ogrodzie. Potrzebują one kilku podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, aby zawiązywały pąki w kolejnym roku, a także by nie zarastały ich chwasty i nie osłabiały choroby grzybowe. 

Naturalnie o ogrodach / YouTube


Pozbywamy się rozłogów i odchwaszczamy truskawki 

Do ważniejszych prac po zakończeniu owocowania truskawek należy usuwanie chwastów, aby nie zarastały i zagłuszały roślin. Nie mniej ważne jest też usunięcie długich rozłogów, które powstają od wiosny przy rosnących truskawkach i konkurują z roślinami (podobnie jak chwasty) o składniki pokarmowe, wodę i światło. Najlepiej usnąć rozłogi ręcznie, tak aby nie uszkodzić przy tym samych krzewów truskawek. Usunięcie rozłogów po zbiorze, to praktyczny zabieg, dzięki któremu wiosną rośliny będą wymagały mniej pacy i będą silniejsze.

Jeśli planujemy dosadzenie jeszcze nowych sadzonek truskawek w tym roku, można część odciętych rozłogów pozostawić i ukorzenić je w nowym miejscu. Jednocześnie warto też usuwać wszelkie pozostałe, zgniłe lub uszkodzone, niezebrane owoce, by nie były źródłem chorób grzybowych. Wskazanym zabiegiem po zbiorze owoców, który można wykonać przy odchwaszczaniu jest także lekkie spulchnienie gleby wokół roślin.

W szczególności wato zadbać o truskawki młode – jednoroczne lub dwuletnie, ponieważ one będą owocowały najbardziej obficie. Z kolei truskawki 3 letnie i starsze, lepiej zastępować w drugiej części lata (np. w sierpniu) sadzonkami młodymi.

Usuwanie liści truskawek po zbiorach 

Dość częstym błędem w uprawie truskawek jest zaniechanie usuwania liści (szczególnie starszych i chorych) po zbiorze owoców. W przypadku większych upraw, ale też tych przydomowych wykonuje się po prostu koszenie truskawek (z wyjątkiem odmian powtarzających owocowanie), czyli ścianie roślin na wysokości około 5 cm.

Zabieg usuwania liści lub koszenia 2-3 letnich truskawek najlepiej przeprowadzić około 2 tygodnie po zakończeniu owocowania (najlepiej z początkiem lipca). Dzięki temu przede wszystkim zapobiegamy rozwojowi chorób grzybowych, a także szkodników, a dodatkowo wpływamy na lepszą kondycje i zagęszczenie się roślin. Młodych, niedawno posadzonych truskawek nie kosimy, aby ich nie osłabiać. W ich przypadku wystarczy usunięcie rozłogów, chorych liści i odchwaszczanie. 

Ochrona i nawożenie truskawek po owocowaniu 

Oprócz odchwaszczenia oraz usunięcia rozłogów i przycięcia liści, warto wzmocnić truskawki po okresie owocowania, a jeszcze przed jesienią. W tym czasie (np. we wrześniu) warto zasilić osłabione owocowaniem rośliny jedynie nawozami organicznymi, czyli np. kompostem lub granulowanym obornikiem, natomiast wszelkie nawożenie mineralne odkładamy już na wiosnę. Jeśli chcemy jednak zasilić truskawki pozbiorczo nawozami sztucznymi, trzeba to zrobić ostrożnie i zgodnie z zaleceniami producenta nawozu. 

Choć koszenie czy usuwanie liści znacznie ogranicza rozwój chorób, czy szkodników truskawek, to w przypadku, gdy w czasie wzrostu na liściach pojawiały się oznaki chorób, warto wykonać opryski, aby chronić rośliny w dalszej części sezonu i poprawić ich kondycję w następnym roku. 

Najczęstsze choroby truskawek, czyli szarą pleśń, mączniaka prawdziwego czy białą plamistość należy regularnie zwalczać, by nie rozprzestrzeniły się na wszystkie rośliny. Z tego względu wykonanie oprysków (nawet profilaktycznych) po zbiorach ma duże znaczenie i przyczynia się do mniejszego zagrożenia chorobami i szkodnikami w następnych sezonach. Do zwalczania wspomnianych chorób najlepiej używać środków przeznaczonych do użytku amatorskiego, czyli np. Scorpion (plamistości) oraz Signum lub Magnicur One-Day (szara pleśń). 

Preparat na choroby truskawek
Preparat na choroby truskawek
Signum 33 WG to środek grzybobójczy w postaci granulatu, który po wymieszaniu z wodą tworzy zawiesinę, przeznaczony do oprysku zapobiegawczego i interwencyjnego na choroby warzyw, owoców oraz roślin ozdobnych. Zwalcza choroby takie jak: alternarioza, mączniak rzekomy, czerń krzyżowych, szara pleśń, mączniak prawdziwy, zaraza ziemniaka, biała plamistość liści truskawki, antraknoza (opadzina) liści porzeczki, rdza wejmutkowo-porzeczkowa, przypąkowe zamieranie pędów maliny, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, ogranicza występowanie stemphylium.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Preparat na szkodniki truskawek
Preparat na szkodniki truskawek
Mospilan 20 SP jest preparatem najnowszej generacji, charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością działania, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Ze względu na swoje działanie systemiczne jest szczególnie przydatny wszędzie tam gdzie walka ze szkodnikami jest utrudniona przez brak bezpośredniego z nimi kontaktu np. wtedy kiedy owady dorosłe lub larwy żerują wewnątrz rośliny. Wnika do wnętrza rośliny, gdzie krążąc z sokami, dociera do jej tkanek. Cechy te zdecydowanie ułatwiają skuteczną walkę ze szkodnikami. Śmierć szkodników następuje po kilku godzinach od zabiegu, jednak już natychmiast po jego zastosowaniu przestają one żerować. Preparat ma szerokie spektrum działania, w uprawie owoców, warzyw i roślin ozdobnych.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Zalecane są także zabiegi ochrony przeciwko częstym szkodnikom pojawiającym się na truskawkach, do których należą przede wszystkim przędziorek chmielowiec, roztocz truskawkowiec i opuchlaki. Opryski wykonane po zbiorze owoców i po koszeniu liści są skuteczne, ponieważ często uniemożliwiają zimowanie szkodników i ograniczają ich liczbę w nowym sezonie. Do zwalczania przędziorków i roztocza truskawkowca można zastosować preparaty Ortus lub Envidor. W przypadku wygryzających w liściach dziury opuchlaków, po zbiorze truskawek najlepiej zastosować oprysk preparatem Mospilan, który zwalcza larwy tego szkodnika. Najlepiej wykonać co najmniej 2 opryski wspomnianymi środkami w odstępie 7-10 dniowym.

Oprócz wspomnianych zabiegów pielęgnacyjnych, po zakończeniu owocowania truskawek ważne jest również regularne podlewanie roślin, ponieważ w drugiej części lata mogą zdarzyć się także dłuższe okresy suszy. Oczyszczone grządki z truskawkami warto także ściółkować przed jesienią (np. słomą), co wpływa na utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci w glebie oraz ograniczenie rozwoju chwastów wiosną przyszłego roku.

Zastępowanie starszych truskawek młodymi sadzonkami 

Mniej więcej co 4 lata warto zastąpić starsze, słabo już owocujące rośliny nowymi, młodymi sadzonkami. Najlepiej założyć grządkę z młodymi truskawkami w innym miejscu, niż uprawiane poprzednio, aby uniknąć ataków chorób grzybowych. Zwykle sadzi się młode truskawki jeszcze latem tego samego roku (np. w połowie sierpnia), aby przed zimą dobrze się ukorzeniły i wiosną szybciej rozpoczęły wegetację, rozwój, a później owocowanie.

Warto pamiętać, że do sadzenia truskawek najlepsze są stanowiska słoneczne i dość żyzne, bogate w próchnicę gleby o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5 do 6,2). Nie można zapomnieć też o właściwych odstępach między sadzonymi roślinami (minimum 25 do 50 cm), ponieważ truskawki rosnące zbyt blisko siebie słabiej owocują.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Lazy_Bear / YouTube


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Kapusta czerwona 'Kalibos'
Kapusta czerwona 'Kalibos'
Sałata łodygowa 'Karola'
Sałata łodygowa 'Karola'
Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści