Logo
Logo

Problemy truskawek: Dlaczego truskawki słabo rosną, nie kwitną i marnie owocują?

Czy Twoje truskawki nie chcą kwitnąć, a owoce są małe i zniekształcone? Nie jesteś sam w tej walce! Odkryj sekrety udanej uprawy truskawek i powody, przez które możemy mieć z nią problemy. Dowiedz się, jak prawidłowo nawozić i sadzić truskawki, aby zapewnić im najlepsze warunki do wzrostu. Poznaj skuteczne metody walki z chorobami, szkodnikami i innymi problemami, które mogą zniszczyć Twoje plony. Dzięki przestrzeganiu kilku zasad i odpowiedniej ochronie Twoje truskawki będą rosły bujnie, kwitły obficie i obdarzą Cię obfitymi, smakowitymi owocami.

Spis treści
Dlaczego truskawki słabo się wybarwiają? 3 błędy uprawy Truskawki nie owocują lub owoce są nieładne? Powodem nie zawsze są mrozy Jak chronić truskawki przed chorobami? Reaguj szybko! Zwalczaj szkodniki w truskawkach! Przede wszystkim naturalnie

Słabo wybarwione truskawki

Wyblakłe, blade lub wręcz żółto-zielone owoce truskawek w czasie, kiedy powinny być dojrzały i ładnie wybarwione, to dość częsty kłopot. Zazwyczaj takie zjawisko spowodowane jest brakiem dostępu światła do dojrzewających owoców. Często wynika to ze zbyt dużego zagęszczenia roślin lub wybujałego wzrostu, spowodowanego nadmiernym nawożeniem azotowym. Aby tego unikać, należy nawozić azotem w sposób zrównoważony i zawsze sadzić truskawki w odpowiednich odstępach (w zależności od siły wzrostu danej odmiany i warunków siedliskowych) lub usuwać nadmiar liści.

Drugim powodem braku optymalnego wybarwienia owoców truskawek może mieć także niedobór konkretnych składników odżywczych (makro i mikroelementów) w glebie. Truskawki są szczególnie wrażliwe na niedobór potasu, który jest niezbędny do właściwego dojrzewania owoców. Powodem kłopotów (słabszego wybarwienia owoców) może być także niedobór fosforu, którym najlepiej zasilić glebę przed założeniem uprawy. Jak widać, najkorzystniej jest odpowiednio przygotować glebę przed posadzeniem sadzonek truskawek, czyli np. spulchnić ją (przekopać), dodając nawozów organicznych - kompostu lub obornika, które kompleksowo zasilają glebę.

I na koniec, nie wolno zapominać o temperaturach. Problem nieodpowiedniego wybarwienia owoców truskawek może wystąpić także w przypadku bardzo wysokich temperatur w czasie dojrzewania i zbiorów, znaczna różnica temperatur między dniem i nocą lub niedostateczne nawadnianie.

W przypadku nierównomiernego wybarwiania się owoców, nie bez znaczenia mogą być także indywidualne cechy odmianowe – niektóre odmiany (np. 'Elsanta') mają po prostu skłonność do tworzenia owoców nieco słabiej wybarwionych.

Zniekształcenia owoców truskawek lub brak owocowania

Różnego rodzaju nieprawidłowości i wady kształtu owoców truskawek mogą mieć przyczyny fizjologiczne. Zwykle są to niedobory ważnych dla tworzenia się owoców pierwiastków – boru i wapnia, dlatego warto zadbać o kompleksowe zasilenie gleby przed posadzeniem roślin lub ewentualnie zasilać truskawki nawozami mineralnymi w czasie uprawy (np. przeznaczonymi do zasilania właśnie truskawek).

Niedobory pierwiastków: Dlaczego rośliny słabo rosną?
Jak zrobić naturalny nawóz do truskawek?

Brak owocowania lub owoce słabe i karłowate mogą też wystąpić w wyniku przymrozków i przemarznięcia kwiatów. Ponadto, mróz może uszkadzać także system korzeniowy truskawek, co może skutkować słabszym pobieraniem i przekazywaniem składników odżywczych do nadziemnej części roślin, w tym także do owoców.

Tworzenie się owoców zdeformowanych (lub w ogóle ich) brak może wynikać także ze słabego zapylenia kwiatów w czasie kwitnienia. Wszelkie zaburzenia w wykształceniu się organów kwiatu mogą następnie skutkować nieprawidłowym przepływem składników odżywczych i w efekcie deformacjami owoców. Z tego względu warto zadbać o obecność owadów zapylających w pobliżu upraw truskawek (np. poprzez sadzenie roślin miododajnych i wabiących owady).

Choroby i gnicie owoców truskawek

Bardzo częstym powodem gnicia owoców truskawek jest rozwój szarej pleśni – częstej choroby grzybowej wielu roślin użytkowych i ozdobnych. Sprzyja jej przede wszystkim duża wilgotność powietrza, długotrwałe opady (lub nadmierne podlewanie), a jednocześnie brak przewiewu i zbyt duże zgęszczenie roślin. Zaatakowane owoce brunatnieją, pokrywają się szarym, pylącym nalotem i w efekcie gniją. Aby unikać tej choroby, należy przede wszystkim zachować odpowiednie odstępy (rozstawę) między sadzonkami, usuwać resztki zainfekowanych owoców i innych części roślin, a także stosować folię, agrowłókniną lub słomę jako ściółkę między krzaczkami, co oddziela owoce od gleby i zapobiega rozwojowi chorób w wyniku nadmiernej wilgoci.

Truskawki mogą być również atakowane przez inne choroby, które powodują powstawanie plam i przebarwień na lisicach (np. biała plamistość liści), a także na owocach (np. zgnilizna korony truskawek, mączniak prawdziwy), co może prowadzić także więdnięcia i zamierania całych roślin.

Po zauważeniu objawów chorobowych można zastosować naturalny środek Biosept Active (na bazie grejpfruta) lub preparat przeciwgrzybowy Polyversum.

Uszkodzenia truskawek powodowane przez szkodniki

Nie można zapominać, że uszkodzenia i deformacje owoców mogą powstawać też w wyniku żerowania szkodników, np. wciornastków lub zmieników, których żerowanie powoduje twardnienie i zbijanie się miąższu oraz nierównomierne ułożenie orzeszków (nasion) na wierzchołkach owoców. Więdnięcie truskawek i zahamowanie ich rozwoju (w tym także owocowania) mogą powodować również mszyce, przędziorki wysysające soki z liści i młodych pędów lub gąsienice żerujące w glebie i uszkadzające system korzeniowy roślin.

Warto więc monitorować rośliny, aby w miarę szybko wykryć ewentualne zagrożenie i jak najszybciej wykonywać odpowiednie zabiegi (opryski) odpowiednimi środkami, np. na bazie olejów naturalnych lub innymi preparatami naturalnymi.

Ważne! Aby unikać chorób, szkodników (np. nicieni i pasożytów glebowych), czy innych problemów w uprawie truskawek bardzo ważne jest stosowanie zmianowania, czyli co 3-4 lata przeniesienia miejsca uprawy truskawek na inną rabatę (grządkę), a także wymiany sadzonek na nowe (młode).

Co sadzić obok truskawek i poziomek? Lista roślin
Czym jest zmianowanie, płodozmian i uprawa współrzędna? Sprawdź


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: fotoduets / AdobeStock

Autor
Problemy truskawek: Dlaczego truskawki słabo rosną, nie kwitną i marnie owocują?
Problemy truskawek: Dlaczego truskawki słabo rosną, nie kwitną i marnie owocują?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)