Logo
Logo
3
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Niedobory pierwiastków | Dlaczego rośliny słabo rosną?

Przebarwienia, więdnięcie oraz zahamowanie wzrostu to niepokojące objawy świadczące o tym, że roślina jest chora lub niszczona przez szkodniki. Zła kondycja uprawianych roślin może także świadczyć o niedoborach niezbędnych pierwiastków: makro- i mikroelementów. Jak objawia się brak tych pierwiastków i jak temu zaradzić?

 

Dlaczego rośliny słabo rosną?

Na kondycję roślin, zarówno tych pod osłoną, jak i rozwijających się na wolnym powietrzu wpływa kilka istotnych czynników. Istotną przyczyną ich złego stanu oraz słabego wzrostu może być: niewłaściwe nawożenie, wyjałowienie gleby, błąd w uprawie, niewiedza dotycząca stosowania poszczególnych nawozów.

Na osłabienie roślin bardzo często wpływają także nieodpowiednie warunki pogodowe. Przy silnych ulewach niektóre składniki pokarmowe są wymywane do głębszych warstw gleby. Często dochodzi też do uszkodzenia systemu korzeniowego przez szkodniki. Aby móc poszczycić się posiadaniem pięknego ogrodu z dorodnymi roślinami warto zadbać o ich właściwe odżywienie odpowiednimi nawozami.

Jakie są objawy niedoborów pierwiastków u roślin?

Najczęstszą przyczyną niedoboru pierwiastków jest: brak nawożenia, stosowanie niewłaściwych nawozów, przenawożenie jednym ze składników. W przypadku pojawienia się objawów charakterystycznych dla niedoboru poszczególnych składników pokarmowych, należy zastosować odpowiedni nawóz mineralny (sprawdź listę na końcu artykułu). Warto przez zabiegiem zbadać próbkę gleby, by sprawdzić pH, skład chemiczny i właściwości fizyczne.

Niedobory makroelementów

Niedobory azotu

Azot jest odpowiedzialny za wybarwienie liści. Jego niedobór powoduje spowolniony rozrost roślin, rozjaśnienie i pożółknięcie liści, zmniejszenie rozmiaru blaszki liściowej oraz przedwczesne drewnienie tkanek łodyg. W celu uzupełnienia braku azotu należy zastosować zakwaszający glebę siarczan amonu lub gnojówkę z pokrzywy, która to jest bardzo mocnym, w pełni naturalnym nawozem.

Niedobory fosforu

Fosfor warunkuje rozwój kwiatów i owoców, odpowiada także za system korzeniowy. Objawami charakterystycznymi dla niedoboru tego pierwiastka jest zatrzymany rozrost roślin oraz pojawienie się purpurowo - fioletowych zabarwień liści i łodyg. Ponadto liście są usztywnione a ich końcówki gniją. Rośliny takie słabo kwitną oraz nie wykształcają nasion. W celu uzupełnienia braku fosforu należy sięgnąć j po nawóz fosforowy.

Niedobory potasu

Potas zwiększa odporność roślin na suszę, choroby i mrozy. Wpływa on na krzewienie się roślin i wytwarzanie nowych pędów. Zapobiega też spadkom plonu w pochmurne lato. Niedobór tego składnika objawia się spowolnionym wzrostem roślin oraz chlorozą liści, która objawia się żółtymi przebarwieniami na krawędziach blaszek. Rośliny często więdną, a ich liście odpadają. Najskuteczniejszą metodą uzupełnienia braków potasu jest nawożenie powierzchni gleby siarczanem potasu. W uprawie polowej warzyw warto też wykorzystać sól potasową.

Niedobory wapnia

Wapń odgrywa najważniejszą rolę w podtrzymywaniu najważniejszych funkcji życiowych rośliny. Optymalna ilość wapnia hamuje starzenie się roślin oraz zapewnia większy plon. Niedobór wapnia powoduje zgniliznę owoców i warzyw, brunatnienie oraz zwijanie liści. Ponadto owoce są podatne na pęknięcia. Aby uzupełnić wapń należy zastosować rozpuszczalną w glebie saletrę wapniową.

Niedobory magnezu

Magnez jest budulcem chlorofilu, czyli zielonych części rośliny. Ten składnik mineralny warunkuje przeżycie roślin oraz ich prawidłowy wzrost. Niedobór magnezu objawia się zanikiem chlorofilu. Wówczas to pod wierzchołkiem rośliny pojawiają się niewielkie, rdzawo - brązowe lub mętne żółte plamki. Takie rośliny mają ograniczone kwitnienie. W celu uzupełnienia tego minerału należy zastosować siarczan magnezu. Może on być stosowany jako samodzielny roztwór wodny lub z mocznikiem czy nawozami dolistnymi.

Niedobory siarki

Siarka jest bardzo ważnym składnikiem pokarmowym każdej rośliny. Odgrywa ona istotną rolę w procesach biochemicznych utleniania i redukcji. Jej niedobór objawia się żółknięciem nerwów liściowych na najmłodszych liściach roślin. Z kolei na dolnych liściach występują purpurowe plamy.

Niedobory mikroelementów

Niedobory żelaza

Brak żelaza objawia się silną chlorozą, czyli żółknięciem i bieleniem liści. Na brzegach blaszki liściowej roślin z niedoborem żelaza może wystąpić nekroza.

Niedobory manganu

Niedobór manganu oraz jego nadmiar wywołuje u roślin poważne choroby. Jego brak objawia się słabym kwitnieniem. Na liściach występuje tzw. plamistość siateczkowa. Z kolei nadmiar manganu wywołuje u roślin chlorozę międzyżyłkową.

Niedobory boru

Niedobór boru powoduje obumieranie stożka wzrostu, kruchość ogonków liściowych oraz zabarwienie łodygi przy stożkach wzrostu na czerwony kolor.

Niedobór cynku

Niedobór cynku objawia się zahamowaniem wzrostu, zmianą zabarwienia liści. Ponadto są one drobne i szybko opadają.

Niedobory miedzi

Niedobór miedzi objawia się chlorozą tkanek oraz zamieraniem końcówek pędów.

Niedobór molibdenu

Niedobór molibdenu powoduje żółknięcie oraz plamistość liści. Dodatkowo przybierają one wydłużony kształt.

Jak uzupełnić niedobory pierwiastków? Stosuj odpowiednie nawozy!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Sergeeva_leka / Depositphotos

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu