Logo
Logo

Co sadzić obok truskawek i poziomek? | Lista roślin

W sąsiedztwie truskawek lub poziomek warto uprawiać współrzędnie niektóre warzywa, zioła lub inne rośliny ogrodowe. Jeśli dobrze je dobierzemy, możemy znacząco poprawić odporność, wzrost i plony owoców. Które rośliny mają dobry wpływ na truskawki? Co najlepiej siać lub sadzić obok truskawek i poziomek?

Spis treści
Przy których warzywach sadzić truskawki i poziomki?
Które zioła dobrze sadzić obok truskawek?
Obok których roślin ozdobnych sadzić truskawki?
Złe sąsiedztwo dla truskawek?

Niektóre rośliny, w tym także warzywa wydzielają substancje lotne (fitoncydy), które ograniczają występowanie chorób oraz odstraszają (aromatem) wiele szkodników. Dzięki tym naturalnym właściwościom roślin oraz ich oddziaływaniom na siebie można uniknąć stosowania ochrony chemicznej roślin. Dodatkowo, obecność dobrze dobranych roślin towarzyszących truskawkom i poziomkom, może poprawić nie tylko ich kondycję i wzrost, ale także smak owoców.

Jakie warzywa uprawiać obok truskawek?

Wśród wielu warzyw, które warto posadzić w pobliżu truskawek lub poziomek, na pierwszy plan wysuwają się rośliny cebulowe. Dzięki wydzielanym przez siebie naturalnym substancjom, chronią truskawki i poziomki przed chorobami grzybowymi (np. szarą pleśnią), odstraszają szkodniki oraz poprawiają smak owoców.

Druga grupa warzyw, które wpływają na lepszy wzrost truskawek, to rośliny strączkowe (groch i fasola). Ich pozytywny wpływ na rosnące obok rośliny polega na tym, że potrafią one wiązać azot atmosferyczny i zasilać w niego glebę, a więc poprawić wzrost.

Dobre sąsiedztwo dla truskawek to:

Zioła wspierające wzrost truskawek

Podobnie jak wspomniane warzywa, na truskawki korzystny wpływ mają także posadzone w ich sąsiedztwie zioła. Z tej grupy roślin, dobrymi sąsiadami truskawek i poziomek będą np.:

Specyficzny i intensywny aromat ziół wpływa na lepszy smak owoców truskawek, wpływa na ich lepsze kwitnienie, a jednocześnie zniechęca i odstrasza szkodniki, a wabi pożyteczne owady zapylające.

Warto pamiętać, żeby towarzyszące truskawkom rośliny sadzić w rozsądny sposób. Warzywa, którym nie przeszkadzają ścielące się liście i pędy truskawek i nie zajmujące wiele przestrzeni (np. cebula, czosnek) możemy posadzić pomiędzy truskawkami, a pozostałe (także zioła) lepiej umieścić na skraju rabat z truskawkami.

Które kwitnące rośliny ogrodowe posadzić obok truskawek?

W pobliżu truskawek można posadzić także ogrodowe rośliny ozdobne (kwiaty jednoroczne lub krzewinki), które swoją obecnością także wpłyną na lepszy wzrost truskawek. Najlepiej jednak wybierać gatunki, kwitnące wczesną wiosną lub latem (po terminie kwitnienia truskawek), aby nie osłabiać zapylania kwiatów truskawek przez owady.

Przede wszystkim warto posadzić między truskawkami jednoroczne aksamitki oraz nasturcje, które mają właściwości odstraszające szkodniki (także glebowe, np. nicienie). Oprócz nich w pobliżu truskawek można posadzić inne rośliny ozdobne, np. lawendę lub kocimiętkę, które mają intensywny zapach, chroniący truskawki przed szkodnikami.

Jakiego sąsiedztwa nie lubią truskawki?

Nie należy uprawiać truskawek w pobliżu warzyw kapustnych (np. brokułu, jarmużu, kapust, kalafiora, kalarepy) oraz ogórków. Warzywa te wydzielają substancje negatywnie wpływające na wzrost truskawek. Warto pamiętać, że truskawki nie powinny być uprawiane w pobliżu spokrewnionych z nimi poziomek i innych roślin owocowych, należących do tej samej rodziny botanicznej, np. jeżyn lub malin. Rosnąc razem, wpływają na siebie niekorzystnie, a przede wszystkim mogą być atakowane przez te same choroby i szkodniki.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Irina / Pixabay

Autor
Co sadzić obok truskawek i poziomek? | Lista roślin
Co sadzić obok truskawek i poziomek? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz