Logo
Logo

Wysiewanie truskawek | Czy można wyhodować truskawki z nasion?

Zazwyczaj w ogrodach przydomowych, czy na działkach uprawiamy truskawki z sadzonek i jest to najprostsza metoda uzyskania tych owoców. Można jednak uprawiać truskawki także z siewu nasion, ale wymaga to większej ilości czasu i przygotowania rozsady. Jak i kiedy wysiewać nasiona truskawek?

Spis treści
Skąd wziąć nasiona truskawek?
Jak uprawiać truskawi z nasion? Krok po kroku

Jak uzyskać nasiona truskawek?

Jeśli zamierzamy spróbować uprawy truskawek z wysiewu, najlepiej zaopatrzyć się w nasiona w dobrym sklepie, oferującym zdrowy materiał z pewnego źródła. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że nie każda odmiana truskawki, będzie nadawała się do uprawy z siewu. Najlepiej kupić nasiona odmian, które nadają się do takiego sposobu rozmnażania, dość dobrze wschodzą i owocują (np. `Rainbow Treasure`,`Temptation`,`Tresca`).

Ponadto, trzeba pamiętać, że może się zdarzyć, ze uzyskane z wysiewu nasion rośliny nie będą jednakowe lub tak samo dorodne, jak rośliny mateczne (nie powtórzą ich cech). Z nasion uprawia się najczęściej tylko niektóre odmiany truskawki, głównie te owocujące stale przez cały sezon.

Porady Ogrodnicze / YouTube


Jednak można również samemu pozyskać nasiona z owoców, które zbierzemy w ogrodzie (albo nawet ze świeżych, zakupionych do spożycia). Nasiona znajdują się w owocach właściwych – drobnych, zielono-żółtych orzeszkach, zwanych też niełupkami, rozmieszczonych równomiernie na spożywanym przez nas mięsistym, czerwonym dnie kwiatowym (nazywanym potocznie owocem).

Jeżeli zbieramy (pozyskujemy) nasiona sami, trzeba pamiętać, że owoce truskawek są dość nietrwałe, a jednocześnie najlepsze nasiona znajdziemy na owocach w pełni dojrzałych. Oznacza to, że owoce przeznaczone do pozyskania nasion trzeba zebrać od razu po osiągnięciu przez nie dojrzałości (aby nie doszło do ich gnicia).

Zebrane owoce należy zgnieść, a następnie powstałą masę dokładnie i delikatnie przepłukać, np. przez drobne sitko. Po dokładnym wypłukaniu, oddzieleniu i odsączeniu nasion należy rozłożyć je na suchej szmatce lub papierze w suchym, ciepłym pomieszczeniu. Po wyschnięciu, tak pozyskane nasiona utrzymują zdolność do wykiełkowania nawet przez 3-4 lata (muszą być właściwe przechowywane).

Modliszqa Ogród na ugorze Naturalnie / YouTube


Aby uzyskać nowe rośliny z wysiewu, należy przygotować rozsadę, czyli wysiać nasiona wcześniej w odpowiednich warunkach pod osłonami (lub w ciepłym pomieszczeniu) na przełomie zimy i wiosny. W podobny sposób można pozyskiwać i wysiewać, a następnie wyhodować rozsadę młodych poziomek.

Jak i kiedy wysiewać nasiona i sadzić rozsadę truskawek?

W celu uzyskania rozsady, zakupione (lub pozyskane z truskawek nasiona) należy wysiać je do skrzynek pod osłonami (szklarnia, tunel foliowy) lub innym pomieszczeniu w okresie od lutego do maja (w zależności od odmiany). Do wysiewu najlepiej użyć podłoża ogrodniczego zmieszanego z piaskiem i ewentualnie z torfem. Nasiona rozsypuje się na powierzchni podłoża i jedynie delikatnie się je wklepuje. Wysiane nasiona najlepiej nawadniać delikatnie, czyli po prostu zraszać (np. spryskiwać wodą za pomocą spryskiwacza).

Aby przyspieszyć kiełkowanie, warto przykryć skrzynki z wysianymi nasionami folią (do czasu pojawienia się pierwszych wschodów). Gdy młodziutkie truskawki wykształcą 2-3 liście, należy je przerzedzić (przepikować), czyli rozsadzić do osobnych małych doniczek (po to, by się wzmocniły i szybciej rosły).

Zazwyczaj rozsada (młode sadzonki) jest gotowa do wysadzania na miejsce stałe z końcem maja (wtedy też nie ma już ryzyka wystąpienia przymrozków). Sadzonki sadzimy w ogrodzie, zachowując odstępy właściwe między nimi (co najmniej 20-30 cm) w rzędach oddalonych od siebie co 50 cm. Rośliny najlepiej sadzić na taką sama głębokość na jakiej rosły wcześniej w doniczkach. Orientacyjnie ilość roślin na powierzchni 1m2 nie powinna przekraczać 6 - 8.

Można oczywiście sadzić truskawki także do pojemników, czy większych donic ustawionych na balkonach, czy tarasach. Zwykle tak wyhodowane rośliny owocują już po kilku (4-5) miesiącach od wysiewu nasion, ale trzeba się liczyć się z tym, że pierwsze owocowanie może być jeszcze niezbyt obfite.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Quils / Depositphotos

Autor
Wysiewanie truskawek | Czy można wyhodować truskawki z nasion?
Wysiewanie truskawek | Czy można wyhodować truskawki z nasion?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz