Logo
Logo

Wysiewanie truskawek | Czy można wyhodować truskawki z nasion?

Najłatwiejszym i najczęściej stosowanym sposobem na uzyskanie własnych pysznych truskawek jest zdobycie odpowiednich sadzonek tych roślin i ich uprawa w naszym ogrodzie lub w donicach. Istnieje jednak również możliwość uprawy truskawek z nasion i choć wymaga to więcej czasu i przygotowania, uzyskany plon owoców będzie tym bardziej satysfakcjonujący! Kiedy i jak powinno się wysiewać nasiona truskawek?

Spis treści
Skąd wziąć nasiona truskawek? Jak uprawiać truskawi z nasion? Krok po kroku

Skąd brać nasiona truskawek? 

Kup sprawdzone odmianowe nasiona w sklepie

Jeśli zamierzamy spróbować uprawy truskawek z wysiewu, najlepiej zaopatrzyć się w nasiona w dobrym sklepie, oferującym zdrowy materiał z pewnego źródła. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że nie każda odmiana truskawki, będzie nadawała się do uprawy z siewu. Najlepiej kupić nasiona odmian, które nadają się do takiego sposobu rozmnażania, dość dobrze wschodzą i owocują (np. `Rainbow Treasure`,`Temptation`,`Tresca`).

Porady Ogrodnicze / YouTube

 

Pozyskaj nasiona z własnych truskawek

Jednak można również samemu pozyskać nasiona z owoców, które zbierzemy w ogrodzie (albo nawet ze świeżych, zakupionych do spożycia). Nasiona znajdują się w owocach właściwych – drobnych, zielono-żółtych orzeszkach, zwanych też niełupkami, rozmieszczonych równomiernie na spożywanym przez nas mięsistym, czerwonym dnie kwiatowym (nazywanym potocznie owocem).

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Jak zbierać własne nasiona truskawek?

Jeżeli zbieramy (pozyskujemy) nasiona sami, trzeba pamiętać, że owoce truskawek są dość nietrwałe, a jednocześnie najlepsze nasiona znajdziemy na owocach w pełni dojrzałych. Oznacza to, że owoce przeznaczone do pozyskania nasion trzeba zebrać od razu po osiągnięciu przez nie dojrzałości (aby nie doszło do ich gnicia).

  • Zebrane owoce należy zgnieść, a następnie powstałą masę dokładnie i delikatnie przepłukać, np. przez drobne sitko.
  • Po dokładnym wypłukaniu, oddzieleniu i odsączeniu nasion należy rozłożyć je na suchej szmatce lub papierze w suchym, ciepłym pomieszczeniu.
  • Po wyschnięciu, tak pozyskane nasiona utrzymują zdolność do wykiełkowania nawet przez 3-4 lata (muszą być właściwe przechowywane).

Modliszqa Ogród na ugorze Naturalnie / YouTube

 

Kiedy wysiewać nasiona truskawek?

Aby uzyskać nowe rośliny z wysiewu, należy przygotować rozsadę, czyli wysiać nasiona wcześniej w odpowiednich warunkach pod osłonami (lub w ciepłym pomieszczeniu) na przełomie zimy i wiosny. W podobny sposób można pozyskiwać i wysiewać, a następnie wyhodować rozsadę młodych poziomek.

Jak wysiewać nasiona i sadzić rozsadę truskawek – krok po kroku

  1. W celu uzyskania rozsady, zakupione (lub pozyskane z truskawek nasiona) należy wysiać je do skrzynek pod osłonami (szklarnia, tunel foliowy) lub innym pomieszczeniu w okresie od lutego do maja (w zależności od odmiany). Do wysiewu najlepiej użyć podłoża ogrodniczego zmieszanego z piaskiem i ewentualnie z torfem. Nasiona rozsypuje się na powierzchni podłoża i jedynie delikatnie się je wklepuje. Wysiane nasiona najlepiej nawadniać delikatnie, czyli po prostu zraszać (np. spryskiwać wodą za pomocą spryskiwacza).
  2. Aby przyspieszyć kiełkowanie, warto przykryć skrzynki z wysianymi nasionami folią (do czasu pojawienia się pierwszych wschodów). Gdy młodziutkie truskawki wykształcą 2-3 liście, należy je przerzedzić (przepikować), czyli rozsadzić do osobnych małych doniczek (po to, by się wzmocniły i szybciej rosły).
  3. Zazwyczaj rozsada (młode sadzonki) jest gotowa do wysadzania na miejsce stałe z końcem maja (wtedy też nie ma już ryzyka wystąpienia przymrozków). Sadzonki sadzimy w ogrodzie, zachowując odstępy właściwe między nimi (co najmniej 20-30 cm) w rzędach oddalonych od siebie co 50 cm. Rośliny najlepiej sadzić na taką sama głębokość na jakiej rosły wcześniej w doniczkach. Orientacyjnie ilość roślin na powierzchni 1m2 nie powinna przekraczać 6 - 8.
  4. Można oczywiście sadzić truskawki także do pojemników, czy większych donic ustawionych na balkonach, czy tarasach. Zwykle tak wyhodowane rośliny owocują już po kilku (4-5) miesiącach od wysiewu nasion, ale trzeba się liczyć się z tym, że pierwsze owocowanie może być jeszcze niezbyt obfite.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Quils / Depositphotos

Autor
Wysiewanie truskawek | Czy można wyhodować truskawki z nasion?
Wysiewanie truskawek | Czy można wyhodować truskawki z nasion?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny