Rzodkiew czarna Raphanus sativus var. niger

Rzodkiew czarna (Raphanus sativus var. niger) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
29
Gleba: przepuszczalna, żyzna
Kolor kwiatów: liliowe
Kwiatostan: grono
Pokrój: wzniesiony
Przydatność do spożycia: korzenie
Wysokość: 30-70cm
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: roślina lecznicza, roślina jadalna

Rzodkiew czarna (Raphanus sativus var. niger) to jednoroczna roślina należąca do rodziny kapustowanych (Brassicaceae) i grupy warzyw rzepowatych. Jest to kultywar rzodkiewki

Dorasta zwykle do 70 cm. Wytwarza rozetę liro-listnych liści. Kwitnie na liliowo wydając drobne kwiaty zebrane w grona. Owocem jest łuszczyna.

Rzodkiew czarna charakteryzujący się zgrubiałym korzeniem o nietypowej czarnej barwie (stąd jej nazwa) i białym miąższu. Korzeń jest zwykle okrągły, ale istnieje obecnie spora liczba odmian o wydłużonym kształcie.

Uprawa i wymagania

Rzodkiew czarna ma podobne wymagania jak rzodkiewka. Lubi stanowiska słoneczne, ale może rosnąć również w półcieniu. Dobre pod uprawę są gleby żyzne i przepuszczalne. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy podlewanie oraz odchwaszczanie.

Warzywo ma krótki okres wegetacyjny, dlatego może być uprawiany zarówno jako przedplon jak i poplon.

Zastosowanie

Rzodkiew czarną zbiera się jesienią, gdy jej korzeń ma najwięcej składników odżywczych (zmagazynowanych na zimę). Ma charakterystyczny, ostry smak, który nadaje świeżości potrawom, głównie sałatkom i surówkom. Rzodkiew jest znana z tego, że zawiera dużą ilość soli mineralnych. 

To roślina jadalna ale i lecznicza! Działa korzystnie na organizm przy schorzeniach wątroby, problemach z wydzielaniem żółci, przewlekłych chorobach nerek i pęcherza moczowego.

Sok z czarnej rzodkwi działa wzmacniająco na organizm. Nie należy jednak spożywać go w dużej ilości i na czczo, gdyż wtedy mogą wystąpić skutki uboczne (np. wymioty). Sok stosowany zewnętrznie wybiela skórę, usuwa piegi, leczy łupież i działa wzmacniająco na włosy.

Zdjęcia. Zyance (źródło: www.wikipedia.org)


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Fasola tyczna 'Jimenez'
Fasola tyczna 'Jimenez'
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Obserwuj
Więcej na ten temat
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści
Polecamy