Logo
Logo
5
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Szkodniki rzodkiewki: dziurki w liściach

Pytanie czytelnika: Wysiałam sporo nasion rzodkiewek. Wiele z nich nie wykiełkowało, a na tych które wytworzyły liście pojawiły się dziurki. Czym jest to spowodowane?

Kiedy rzodkiewki nie wyrastają, albo mają masę dziurek w liściach, może to wynikać z uszkodzeń przez szkodniki, które nazywamy pchełkami ziemnymi.

Pchełki ziemne to niewielkie chrząszcze, o długości 2 mm. Ich larwy przypominają niewielkie gąsienice motyli. Dorosłe osobniki skaczą, gdy się je spłoszy. Wygryzają dziury w liściach powodując osłabienie rzodkiewek.

Pchełki ziemne lubią niedostatecznie wilgotne i zbite gleby, a największe zagrożenie stwarzają w trakcie wysokich temperatur i suchej pogody.

Jak zapobiegać szkodnikom rzodkiewek – pchełkom ziemnym?

  • Zbitą glebę należy rozluźnić i sprawić by miała lepszą strukturę utrzymującą wilgoć – najlepiej dodać do niej materię organiczną.
  • Występowanie chrząszczy zmniejszymy regularnie zraszając glebę na warzywniku.
  • Stanowiska, na które wysialiśmy rzodkiewkę można przykrywać włókniną tworząc z niej "materiałowe, mini-szklatenki", by nie dopuścić szkodników do liści rzodkiewek.
  • Można także wokół rzodkiewek posadzić kocimiętkę, szpinak lub sałatę – rośliny te odstraszają pchełki ziemne.
  • Do walki z pchełkami ziemnymi używa się specjalnych tabliczek lepowych lub oprysków (zarówno chemicznych jak i domowych sporządzanych np. z gnojówek).

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: katerinavulcova/Pixabay

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu