Logo
Logo

Szkodniki rzodkiewki: dziurki w liściach

Pytanie czytelnika: Wysiałam sporo nasion rzodkiewek. Wiele z nich nie wykiełkowało, a na tych, które wytworzyły liście, pojawiły się dziurki. Czym jest to spowodowane?

Spis treści
Jakie są szkodniki rzodkiewek? Jak wyglądają? Jak zapobiegać szkodnikom rzodkiewek?

Kiedy rzodkiewki nie wyrastają albo mają masę dziurek w liściach, może to wynikać z uszkodzeń przez szkodniki, które nazywamy pchełkami ziemnymi.

Pchełki ziemne to niewielkie chrząszcze, o długości 2 mm. Ich larwy przypominają niewielkie gąsienice motyli. Dorosłe osobniki skaczą, gdy się je spłoszy. Wygryzają dziury w liściach, powodując osłabienie rzodkiewek.

Pchełki ziemne lubią niedostatecznie wilgotne i zbite gleby, a największe zagrożenie stwarzają w trakcie wysokich temperatur i suchej pogody.

Jak zapobiegać szkodnikom rzodkiewek – pchełkom ziemnym?

  • Zbitą glebę należy rozluźnić i sprawić by miała lepszą strukturę utrzymującą wilgoć – najlepiej dodać do niej materię organiczną.
  • Występowanie chrząszczy zmniejszymy regularnie, zraszając glebę na warzywniku.
  • Stanowiska, na które wysialiśmy rzodkiewkę, można przykrywać włókniną, tworząc z niej "materiałowe, mini-szklatenki", by nie dopuścić szkodników do liści rzodkiewek.
  • Można także wokół rzodkiewek posadzić kocimiętkę, szpinak lub sałatę – rośliny te odstraszają pchełki ziemne.
  • Do walki z pchełkami ziemnymi używa się specjalnych tabliczek lepowych lub oprysków (zarówno chemicznych jak i domowych sporządzanych np. z gnojówek).

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: katerinavulcova/Pixabay

Autor
Szkodniki rzodkiewki: dziurki w liściach
Szkodniki rzodkiewki: dziurki w liściach
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl