Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Truskawki zbierzecie kilogramami, jeżeli zrobicie oprysk z 2 rzeczy już teraz. Wystarczy kilka cząstek

Pamiętacie takie odmiany truskawek jak Rumba czy Murzynka? To jedne z lepszych, które można dostać na polskich targach. Uprawiam je także na działce, zawsze w 2-3 grządkach, aby nigdy nie zabrakło na letnie przetwory czy do zjedzenia na surowo. Posadzone w równych odstępach bardzo szybko czerwienią się i czekają, aż kolejne zapylacze je odwiedzą. Truskawki uprawiam już któryś rok z rzędu i zawsze stosuję jedną technikę, która jest niezawodna. Wystarcza naturalne składniki, które macie w ogrodzie czy na działce.

Kiedyś w miejscu truskawek miałam spore plantacje migdałowca, który powoli zaczął zajmować zbyt dużo miejsca. Zaaranżowałam to miejsce zupełnie inaczej, przekopując ziemię. Na jesień posiałam poplon, w którym znajdowała się między innymi gorczyca. Potem nawoziłam obornikiem kurzym i bydlęcym. Dzięki temu ziemia jest urodzajna i z pewnością wzrosną plony. Jednak to jedynie dzięki temu sposobowi mam piękne, soczyste i duże truskawki. Jesteście ciekawi, jak przygotować mieszankę do oprysków? Sprawdźcie koniecznie poniżej w mojej poradzie. Zrobi ją każdy, jest tania i bardzo skuteczna.

Co zrobić, aby truskawki owocowały na kilogramy? Oprysk z 2 składników

Truskawki z reguły owocują u mnie dość wcześnie. Od kilku lat stosuję jedną metodę, którą zapożyczyłam od sąsiadki. Wiedziała, co mówi, gdyż miała najpiękniejsze truskawki z nas wszystkich. Jędrne, soczyste i bardzo słodkie.

Polskie odmiany, która można zdobyć jeszcze na starszych działkach, są znacznie bardziej aromatyczne i nadają się do spożycia na surowo, jak i do przetworów. Sąsiadka zawsze magazynowała spore ilości czosnku oraz jego łupiny.

Wszystko przekładała do wielkiego słoja i zalewała przegotowaną wodą. Wystarczy odczekać około tydzień, aby zaczął delikatnie fermentować. Otrzymamy w ten sposób świetny materiał na oprysk.

Nie tylko wzmacnia roślinę, dostarczając jej składników odżywczych, ale też świetnie działa na szkodniki czy szara pleśń na truskawkach.1 szklankę specyfiku rozcieńczamy 3 szklankami wody i opryskujemy truskawki. Ten oprysk jest bezpieczny dla owadów zapylających.

 

Jakie jest najlepsze sąsiedztwo dla truskawek uprawianych w gruncie?

Truskawki zawsze zajmują w moim sercu specjalne miejsce. Nie te, kupione na targu, a te prosto z krzaczka na działce. Nieco oprószone piaskiem, który czasem chrzęści między zębami. Sadzę je przeważnie w towarzystwie cebul, szczypiorku oraz rzodkiewek. To jedno z najlepszych sąsiedztw, jakie dla nich miałam.

Do niedawna uprawiałam je w podwyższonych grządkach, jednak zauważyłam sporą różnicę, gdy znów znajdują się w gruncie. Nie wysychają tak szybko i rosną znacznie szybciej, niż poprzednio. Przykrywam je dodatkowo słomą, która chroni przed utratą wilgoci.

Co jeszcze warto posadzić w ich towarzystwie? Przede wszystkim sałatę, bazylię, oraz buraka ćwikłowego. Doskonale będą współgrać przy uprawie na działce czy w ogrodzie.

Pamiętajcie, aby podczas podlewania uważać na zawiązki kwiatowe i nie przelewać ich bezpośrednio. Jedynie u podnóża truskawek wlewamy niewielką ilość wody cienką strużką.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Sergofan2015 / AdobeStock

Autor
Truskawki zbierzecie kilogramami, jeżeli zrobicie oprysk z 2 rzeczy już teraz. Wystarczy kilka cząstek
Truskawki zbierzecie kilogramami, jeżeli zrobicie oprysk z 2 rzeczy już teraz. Wystarczy kilka cząstek
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Porady ogrodnicze
Owoce + WSZYSTKIE TAGI
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl