Logo
Logo

Uprawa bazylii w doniczce: wymagania i poradnik wysiewania

Bazylia to jedno z najpopularniejszych ziół doniczkowych uprawianych na balkonie lub domowym parapecie. Dowiedz się jakie wymagania ma ta roślina i jak ją pielęgnować. Podpowiadamy także kiedy i jak wysiewać nasiona bazylii.

Spis treści
Bazylia w doniczce – idealna świeża przyprawa Jak dbać o bazylię w doniczce? Jak przycinać i obrywać bazylię? Jak i kiedy wysiewać bazylię do doniczki?

Bazylia (łac. Ocimum basilicum) to jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych w kuchni. Świeże liście bazylii są bardzo aromatyczne i mają oryginalny, lekko pikantny smak. To doskonały dodatek do pomidorów i sera mozzarella, a także jako składnik kolorowych sałatek, przyprawa do pizzy, sosów, mięs i dań rybnych.

Jest rośliną jednoroczną o krótkim okresie wegetacyjnym. Najłatwiej kupić ją w doniczce w supermarkecie lub centrum ogrodniczym lub wysiewać nasiona. Bazylia jest łatwa w pielęgnacji i z powodzeniem można ją uprawiać w ogrodzie, na balkonie czy kuchennym parapecie. W doniczce dorasta zwykle do wysokości około 30 cm (w ogrodzie nawet do 50 cm!).

 
 

Bazylia w doniczce
Jakie ma wymagania?

• STANOWISKO 
Bazylia lubi słońce! Stanowisko powinno być słoneczne (w cieniu będzie gorzej rosła, a liście będą mniej aromatyczne). Rośliny wymagają co najmniej 5 godzin światła słonecznego dziennie. Doniczki ustawiamy w miejscu osłoniętym przed silnymi wiatrami oraz ulewnym deszczem. W okresie wegetacji temperatura powietrza powinna kształtować się na poziomie 20-25°C. Podłoże dla bazylii powinno być żyzne i lekkie (może to być uniwersalna ziemia do roślin balkonowych lub warzyw). 

• PODLEWANIE 
Bazylię podlewamy regularnie, tak aby podłoże było stale lekko wilgotne ale nie mokre (gdyż roślina szybko zgnije). Rośliny podlewamy rano lub wieczorem, raczej unikamy podlewania w ciągu dnia. Unikamy moczenia liści, najlepiej jest podlewać tylko podłoże. W czasie letnich upałów roślinę podlewamy codziennie.

• NAWOŻENIE 
Bazylia jest roślina jednoroczną o stosunkowo krótkim okresie wegetacyjnym więc nawożenie nie jest konieczne (jeśli uprawiamy roślinę w świeżej ziemi). Przy każdym podlewaniu możemy dodawać do wody biohumus – naturalny nawóz powstawały z odchodów dżdżownic kalifornijskich).

Przycinanie i zbiór bazylii

Ścinanie pierwszych liści bazylii najlepiej rozpocząć od lipca i kontynuować do końca września. Po tym czasie rośliny najlepiej wyrzucić. Listki bazylii ścinamy systematycznie, wtedy gdy są nam potrzebne. Pamiętajmy jednak o tym aby nie ścinać całej łodyżki.

Najlepiej uszczykiwać liście z wierzchołków pędów, wówczas pozwoli to na jeszcze silniejsze rozkrzewienie rośliny. Z kątów liści wyrosną nowe łodyżki, z których w późniejszym czasie będziemy mogli ścinać liście.

Od połowy lipca na końcach pędów bazylii mogą pojawić się kwiaty – należy je szybko usunąć, gdyż zależy nam jedynie na jej liściach!

Młode bazylie w doniczce Fot. A perfect1, Ove Topfer/Freeimages
 
 

Wysiewanie nasion bazylii do doniczki
Jak i kiedy to robić?

• TERMIN WYSIEWU
Nasiona bazylii możemy wysiewać do doniczek praktycznie przez cały rok jednak najlepiej jest to robić na wiosnę (od marca – jeśli wysiewamy nasiona w domu lub na początku maja – w przypadku uprawy na balkonie). W przypadku wysiewu majowego liście będziemy mogli ścinać od początku lipca.

• SPOSÓB WYSIEWANIA DO DONICZEK
Nasiona bazylii wysiewamy do doniczek i nie przykrywamy podłożem, gdyż najlepiej kiełkują na świetle. Nie warto wysiewać od razu całego opakowania nasion jeśli nie planujemy uprawy w kilku doniczkach. Do uprawy bazylii w jednej doniczce (około 12 cm średnicy) w zupełności wystarczy nam maksimum 20 nasion.

Ziemia Do Siewu i Pikowania
Ziemia Do Siewu i Pikowania
Specjalnie przygotowane podłoże do wysiewów i pikowania. Jest przystosowana do wysiewania wszystkich nasion warzyw i kwiatów.
Zobacz dostępność w naszym sklepie

• WILGOTNOŚĆ I TEMPERATURA 
W trakcie kiełkowania nasion doniczki trzymamy na parapecie, w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Nasiona powinny zacząć kiełkować już po około dwóch tygodniach. Optymalna temperatura do kiełkowania nasion bazylii to 20-25°C.

Doniczki warto trzymać w małej szklarence lub przykryć folią spożywczą aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza. W folii trzeba jednak zrobić kilka dziurek aby do kiełkujących nasion docierało świeże powietrze. Podłoże podlewamy regularnie, tak aby ziemia była stale lekko wilgotna, ale nie mokra! Największe zapotrzebowanie na wodę występuje w okresie kiełkowania nasion i początkowego wzrostu siewek.

 
 

• PIKOWANIE LUB PRZERYWANIE 
Gdy siewki mają 2-3 liście i około 5-6 cm wysokości pikujemy je do docelowych doniczek lub przerywamy (tzn. usuwamy nadmiar roślin tak aby nie rosły zbyt gęsto). W małej doniczce powinno rosnąc zaledwie kilka roślinek!

Rośliny nie powinny rosnąć w zbyt dużym zagęszczeniu, gdyż będą wtedy się nadmiernie wyciągać. Jeśli mamy dużo roślin musimy je rozsadzić do kilku doniczek. Jeśli planujemy uprawę bazylii w ogródku to rozsadę wysadzamy na miejsce stałe rozsadę po 15 maja w rozstawie 25 x 20 cm.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Sarah Pflug/Burst, tookapic/Pixabay

Autor
Uprawa bazylii w doniczce: wymagania i poradnik wysiewania
Uprawa bazylii w doniczce: wymagania i poradnik wysiewania
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

17-09-2023 12:39

Komentarz dodany przez Bożena: Daje plaster banana pod sadzonkę rośnie jak szalona

Gość Łukasz

13-07-2022 09:51

Ja wysiałem w połowie marca w dużej donicy na północnym oknie i wszystkie nasiona zeszly

Gość Anitta

10-06-2022 07:59

Wysiałam bazylię do dużej donicy drewnianej, wzeszły tylko nasiona po bokach donicy, na środku nic nie wykiełkowało. Co może być przyczyną? Nasiona wysiałam zgodnie z instrukcją na opakowaniu, czyli przykryłam je cienką warwą ziemi uniwersalnej do kwiatów, podlewałam i nawoziłam ...

Gość tool

11-05-2021 13:51

Bazylię mam co roku na balkonie. Zazwyczaj z doniczki z marketu - przesadzam do większej (najczęściej w chwili, kiedy już prawie zdycha w tej małej) i dorasta czasami do wys 1,5 m (od górnej krawędzi doniczki jakieś 1,2 m : )) W ub. roku zostawiłam dorodną kiść z kwiatami, zawiązały ...

Gość ds solaris

20-10-2020 23:04

kiepowałem jointy do doniczki z wysiewką i mi wyrosła bazylia z thc... wtf?

Gość Kinga

19-06-2020 10:30

Moja bazylia kupiona w markecie, przesadzona do większej doniczki, osiągnęła 80 cm wysokości i była bardzo gęsta, gdyż non stop obrywaliśmy z niej listki do potraw. Niestety nie przetrwała zimy. Możliwe, że miała za mało słońca, bo stała w kuchni na wschodnim parapecie. Roślinki ...

Gość Jack

08-05-2020 19:08

Mi rośnie bazylia, jak szalona, już 2 rok, więc nie jest rośliną jednoroczną, więc co za bzdury tu piszecie?

Pokaż wszystkie komentarze

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_kwiaty_na_balkon