Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
435
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Uprawa bazylii w doniczce: wymagania i poradnik wysiewania

Bazylia to jedno z najpopularniejszych ziół doniczkowych uprawianych na balkonie lub domowym parapecie. Dowiedz się jakie wymagania ma ta roślina i jak ją pielęgnować. Podpowiadamy także kiedy i jak wysiewać nasiona bazylii.

 

Bazylia (Ocimum basilicum) to jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych w kuchni. Świeże liście bazylii są bardzo aromatyczne i mają oryginalny, lekko pikantny smak. To doskonały dodatek do pomidorów i sera mozzarella, a także jako składnik kolorowych sałatek, przyprawa do pizzy, sosów, mięs i dań rybnych.

Jest rośliną jednoroczną o krótkim okresie wegetacyjnym. Najłatwiej kupić ją w doniczce w supermarkecie lub centrum ogrodniczym lub wysiewać nasiona.

Bazylia jest łatwa w pielęgnacji i z powodzeniem można ją uprawiać w ogrodzie, na balkonie czy kuchennym parapecie. W doniczce dorasta zwykle do wysokości około 30 cm (w ogrodzie nawet do 50 cm!).

Bazylia w doniczce: wymagania

• STANOWISKO 
Bazylia lubi słońce! Stanowisko powinno być słoneczne (w cieniu będzie gorzej rosła, a liście będą mniej aromatyczne). Rośliny wymagają co najmniej 5 godzin światła słonecznego dziennie. Doniczki ustawiamy w miejscu osłoniętym przed silnymi wiatrami oraz ulewnym deszczem.

W okresie wegetacji temperatura powietrza powinna kształtować się na poziomie 20-25°C.

Podłoże dla bazylii powinno być żyzne i lekkie (może to być uniwersalna ziemia do roślin balkonowych lub warzyw). 

• PODLEWANIE 
Bazylię podlewamy regularnie, tak aby podłoże było stale lekko wilgotne ale nie mokre (gdyż roślina szybko zgnije). Rośliny podlewamy rano lub wieczorem, raczej unikamy podlewania w ciągu dnia. Unikamy moczenia liści, najlepiej jest podlewać tylko podłoże. W czasie letnich upałów roślinę podlewamy codziennie.

• NAWOŻENIE 
Bazylia jest roślina jednoroczną o stosunkowo krótkim okresie wegetacyjnym więc nawożenie nie jest konieczne (jeśli uprawiamy roślinę w świeżej ziemi). Przy każdym podlewaniu możemy dodawać do wody biohumus – naturalny nawóz powstawały z odchodów dżdżownic kalifornijskich).

Uprawa bazylii w doniczce
Fot. A perfect1, Ove Topfer/Freeimages

Przycinanie i zbiór bazylii

Ścinanie pierwszych liści bazylii najlepiej rozpocząć od lipca i kontynuować do końca września. Po tym czasie rośliny najlepiej wyrzucić. Listki bazylii ścinamy systematycznie, wtedy gdy są nam potrzebne. Pamiętajmy jednak o tym aby nie ścinać całej łodyżki.

Najlepiej uszczykiwać liście z wierzchołków pędów, wówczas pozwoli to na jeszcze silniejsze rozkrzewienie rośliny. Z kątów liści wyrosną nowe łodyżki, z których w późniejszym czasie będziemy mogli ścinać liście.

Od połowy lipca na końcach pędów bazylii mogą pojawić się kwiaty – należy je szybko usunąć, gdyż zależy nam jedynie na jej liściach!

Wysiewanie nasion bazylii do doniczki

• TERMIN WYSIEWU
Nasiona bazylii możemy wysiewać do doniczek praktycznie przez cały rok jednak najlepiej jest to robić na wiosnę (od marca – jeśli wysiewamy nasiona w domu lub na początku maja – w przypadku uprawy na balkonie). W przypadku wysiewu majowego liście będziemy mogli ścinać od początku lipca.

• SPOSÓB WYSIEWANIA DO DONICZEK
Nasiona bazylii wysiewamy do doniczek i nie przykrywamy podłożem, gdyż najlepiej kiełkują na świetle. Nie warto wysiewać od razu całego opakowania nasion jeśli nie planujemy uprawy w kilku doniczkach. Do uprawy bazylii w jednej doniczce (około 12 cm średnicy) w zupełności wystarczy nam maksimum 20 nasion.

• WILGOTNOŚĆ I TEMPERATURA 
W trakcie kiełkowania nasion doniczki trzymamy na parapecie, w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Nasiona powinny zacząć kiełkować już po około dwóch tygodniach. Optymalna temperatura do kiełkowania nasion bazylii to 20-25°C.

Doniczki warto trzymać w małej szklarence lub przykryć folią spożywczą aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza. W folii trzeba jednak zrobić kilka dziurek aby do kiełkujących nasion docierało świeże powietrze. Podłoże podlewamy regularnie, tak aby ziemia była stale lekko wilgotna, ale nie mokra! Największe zapotrzebowanie na wodę występuje w okresie kiełkowania nasion i początkowego wzrostu siewek.

• PIKOWANIE LUB PRZERYWANIE 
Gdy siewki mają 2-3 liście i około 5-6 cm wysokości pikujemy je do docelowych doniczek lub przerywamy (tzn. usuwamy nadmiar roślin tak aby nie rosły zbyt gęsto). W małej doniczce powinno rosnąc zaledwie kilka roślinek!

Rośliny nie powinny rosnąć w zbyt dużym zagęszczeniu, gdyż będą wtedy się nadmiernie wyciągać. Jeśli mamy dużo roślin musimy je rozsadzić do kilku doniczek. Jeśli planujemy uprawę bazylii w ogródku to rozsadę wysadzamy na miejsce stałe rozsadę po 15 maja w rozstawie 25 x 20 cm.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: tookapic/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość tool

11-05-2021 13:51

Bazylię mam co roku na balkonie. Zazwyczaj z doniczki z marketu - przesadzam do większej (najczęściej w chwili, kiedy już prawie zdycha w tej małej) i dorasta czasami do wys 1,5 m (od górnej krawędzi doniczki jakieś 1,2 m : )) W ub. roku zostawiłam dorodną kiść z kwiatami, zawiązały ...

Gość ds solaris

20-10-2020 23:04

kiepowałem jointy do doniczki z wysiewką i mi wyrosła bazylia z thc... wtf?

Gość Kinga

19-06-2020 10:30

Moja bazylia kupiona w markecie, przesadzona do większej doniczki, osiągnęła 80 cm wysokości i była bardzo gęsta, gdyż non stop obrywaliśmy z niej listki do potraw. Niestety nie przetrwała zimy. Możliwe, że miała za mało słońca, bo stała w kuchni na wschodnim parapecie. Roślinki ...

Gość Jack

08-05-2020 19:08

Mi rośnie bazylia, jak szalona, już 2 rok, więc nie jest rośliną jednoroczną, więc co za bzdury tu piszecie?

Pokaż wszystkie komentarze
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu