Jak wybrać ziemię do kwiatów balkonowych?
4 ważne zasady!
1. Kup nowe, wyrzuć stare!
Nie wykorzystuj podłoża doniczkowego z zeszłego roku, gdyż może być ono wyjałowione, nadmiernie zasolone przez nawozy lub może być źródłem chorób i szkodników!
2. Wybierz jakość
Nie kupuj najtańszych produktów! Wybieraj tylko podłoża renomowanych producentów. Porównuj skład i wybieraj tylko produkty najwyższej jakości, jak najlepiej dostosowane do Twoich upraw.
3. Sprawdź wymagania
Wybierz podłoże odpowiednie do roślin, które uprawiasz – np. do uprawy kwiatów balkonowych wybierz podłoże uniwersalne lub dedykowane do konkretnej uprawy – np. do pelargonii.
4. Nie zapomnij o nawożeniu!
Nawet najlepsza ziemia bez odpowiedniej pielęgnacji szybko może się wyjałowić. Stosuj odpowiedni nawóz! Pamiętaj, że rośliny pobierają składniki pokarmowe tylko z wodą. Nie „jedzą”, ale „piją”!
Dobra ziemia, czyli jaka?
W każdym centrum ogrodniczym, a nawet w supermarkecie można kupić ziemię do kwiatów na balkon. Różnią się one ceną, nazwą i kolorowym opakowaniem. Warto jednak sprawdzić co znajduje się w środku! Uniwersalna ziemia do kwiatów balkonowych to gotowe podłoże, przeznaczone do uprawy roślin o średnich wymaganiach pokarmowych. Może się różnić składem oraz proporcjami zastosowanych składników. Zwykle zawiera mieszaninę torfu wysokiego i niskiego oraz kompostu na bazie ziemi liściowej lub obornika oraz przekompostowanej i mielonej kory sosnowej.
Torf doskonale nadaje się do uprawy roślin (im więcej wysokiego, tym lepiej, jednak jest zbyt kwaśny, dlatego musi być specjalnie odkwaszany odpowiednimi nawozami wapniowymi (np. kredą), aby podłoże miało „uniwersalne” pH 5,5-7,0. Dodatek materii organicznej w postaci obornika i mielonej kory zapewnia podłożu lepsze utrzymanie wody oraz wykorzystanie składników pokarmowych. Aby poprawić strukturę gleby (napowietrzenie i przepuszczalność) dodaje się także piasek, perlit lub drobny keramzyt. Ponadto każde podłoże doniczkowe wzbogacone jest specjalnym wieloskładnikowym nawozem mineralnym zawierającym makroelementy (N, P, K) + mikroelementy (Mg, S, B, Fe, Mn, Zn), który powinien starczyć roślinom na start, t.j. na 3-4 tygodnie wzrostu.
Wybierz ziemię odpowiednią do roślin
Uniwersalne mieszanki lub ziemie kwiatowe doskonale nadają się do uprawy większości najpopularniejszych gatunków kwiatów balkonowych. Stosując odpowiednie nawożenie, możemy w pełni zaspokoić ich wymagania i cieszyć się ich urodą przez cały sezon.
Do uprawy doniczkowej innych roślin, zwłaszcza warzyw, roślin owocowych, czy wymagających roślin ozdobnych (np. roślin wrzosowatych, róż, iglaków, traw ozdobnych lub roślin skalnych) niezbędne będzie zastosowanie specjalnego podłoża, które oprócz odpowiedniego pH posiada odpowiednią strukturę i skład mineralny. Wszystkie te informacje znajdziesz na opakowaniu!
Dodaj nawóz
Kwiaty balkonowe są żarłoczne. Przez niespełna kilka miesięcy wzrostu kilkukrotnie powiększają swoje rozmiary – potrzebują więc sporo azotu do budowy swoich pędów i liści. Fosfor jest niezbędny do budowy systemu korzeniowego i pobieranie wody, a potas odpowiedzialny jest za sztywność pędów i bujne, długie kwitnienie. Do tego dochodzą jeszcze inne niezbędne pierwiastki – np. wapń, magnez, żelazo i inne, a wszystkie one znajdują się w glebie.
Niestety podłoże w pojemniku zaspokaja ogromny apetyt roślin tylko na kilka tygodni (zwykle 3-4), niezbędne jest więc odpowiednie i regularne nawożenie. Aby zapewnić roślinom odpowiednie pierwiastki warto sięgać po nawozy dedykowane do uprawy konkretnych roślin – np. nawóz do roślin kwitnących przeznaczony do zasilania pelargonii, begonii, petunii, surfinii, fuksji, werbeny oraz do innych roślin obficie kwitnących.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: artursfoto1 / Depositphotos