Logo
Logo
23
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

5 roślin owocowych, które możesz uprawiać na balkonie

Masz niewielką działkę albo tylko balkon? I tak możesz cieszyć się zbiorami owoców z roślin uprawianych w doniczkach! Dzięki dostępnym obecnie karłowym odmianom i podkładkom brak przestrzeni nie oznacza już, że nie można uprawiać własnych owoców, i choć zwłaszcza uprawa drzew w pojemnikach wiąże się z pewnymi wyzwaniami, jest to świetna opcja, gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Wybierz karłowe odmiany i zapewnij roślinom optymalne warunki. Dbaj o podlewanie i zasilanie, a latem będziesz zbierać własne pyszne owoce.

Jak uprawiać rośliny owocowe w doniczkach na balkonie?

Wszystkie rośliny owocowe, pomimo sporych różnic w budowie i typie wzrostu, mają zbliżone wymagania i wymagają bardzo podobnych zabiegów pielęgnacyjnych. Oto one:

 • Odmiany
  Wybierz karłowe rośliny, bo charakteryzują się słabym tempem wzrostu. Sadź tylko najodporniejsze odmiany (na mróz, choroby, szkodniki i zanieczyszczenie), by uniknąć problemów. W przypadku drzew i krzewów wybieraj tylko odmiany samopylne, albo sadź obok siebie kilka różnych odmian.
 • Stanowisko
  Wszystkie rośliny owocowe wolą miejsca nasłonecznione, choć w lekkim cieniu także dadzą sobie radę (ale plony będą mniejsze i późniejsze). Miejsce powinno być zaciszne i osłonięte przed wiatrem (jest to szczególnie ważne zimą, bo zmniejsza ryzyko przemarznięcia).
 • Doniczki
  Im większe, tym lepsze! Muszą być na tyle głębokie, by system korzeniowy rośliny owocowej mógł swobodnie rosnąć, odżywiać roślinę i pobierać wodę. Świetnie sprawdzają się skrzynie uprawowe lub duże gliniane donice (koniecznie na podstawce z kółkami, by można było je łatwo przesuwać!). Truskawki świetnie rosną w doniczkach, skrzynkach, wiszących koszykach, a nawet w worku uprawowym.
 • Ziemia
  Podłoże musi być żyzne i lekkie. Najlepiej zastosować ziemię do pomidorów (bo ma dużo potasu, który poprawia kwitnienie). Na dno doniczki trzeba wysypać warstwę keramzytu, która zapewni dobry drenaż i odprowadzi nadmiar wody.
 • Podlewanie
  Musi być regularne, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Rośliny owocowe źle znoszą suszę i mogą nawet zrzucić owoce.
 • Nawożenie
  Wybierz ziemię z nawozem długodziałającym, który zapewni roślinom owocowym dobry start wiosną. Później pamiętaj o regularnym zasilaniu, bo rośliny obficie kwitnące i owocujące szybko zużywają wszystkie składniki pokarmowe zawarte w podłożu (w pojemniku).
 • Problemy
  Chroń rośliny przed ptakami rozciągając siatkę o drobnych oczkach, kiedy tylko zaczną zawiązywać owoce. W razie infekcji lub ataku szkodników stosuj najlepiej naturalne środki ochrony roślin. Lepiej im zapobiegać, sadząc odmiany odporne.
 • Cięcie
  Odmiany karłowe charakteryzują się słabym wzrostem, ale i tak wymagają cięcia. Różni się ono w zależności od gatunku, ale można przyjąć ogólną zasadę, że wycinamy zawsze pędy najstarsze, uszkodzone i słabe.
 • Zimowanie
  Jeśli uprawiasz kilka niewielkich roślin owocowych w doniczkach, to przed zimą najlepiej je obficie podlać, schować do dużego kartonowego pudła i docieplić słomą lub agrowłókniną. Duże drzewka (w doniczkach na kółkach) najlepiej przesunąć w miejsce zaciszne i zabezpieczyć donicę styropianem, słomą lub agrowłókniną. Zimą system korzeniowy w pojemniku jest szczególnie narażony na mróz (potęgowany silnym wiatrem). Warto także zabezpieczyć część nadziemną, owijając ją agrowłókniną lub papierem.
Wybierz karłowe odmiany i zapewnij roślinom optymalne warunki. Dbaj o podlewanie i zasilanie, a latem będziesz zbierać własne pyszne owoce.

 

Owoce w doniczkach
Fot. Flower Council Holland / Thejoyofplants.co.uk

Truskawki

Mają zwarty, płożący pokrój, dzięki czemu idealnie nadają się do uprawy w doniczkach. Świetnie prezentują się w pojemnikach, bo oprócz tego że są smaczne, to także dekoracyjne. Zwłaszcza odmiany o zwisających, długich pędach obwieszone są jaskrawoczerwonymi owocami i mają ładne, lubiane przez pszczoły kwiaty. Wybierz truskawki o zwisających pędach oraz te powtarzające owocowanie. Postaraj się, aby podczas sadzenia pąk wierzchołkowy (serduszko) był umieszczony równo z powierzchnią podłoża – zbyt głębokie sadzenie będzie skutkować gniciem, a zbyt płytkie – przesuszeniem rośliny.
Dowiedz się więcej o uprawie truskawek

Jabłonie

Obecnie dzięki karłowym podkładkom (M26 i M9) jabłonie dobrze sobie radzą w donicach, uatrakcyjniając balkonowy ogród cudownymi kwiatami, pysznymi owocami a także dodając mu naturalnego uroku. Jeżeli masz miejsce tylko na jedną jabłoń, wybierz odmianę samopylną lub drzewko, na którym zaszczepiono co najmniej dwie odmiany, dzięki czemu z jednej rośliny uzyskasz kilka rodzajów jabłek. Z łatwością kupisz jabłonki i inne drzewka owocowe do doniczek w sklepach internetowych.
Dowiedz się więcej o uprawie jabłoni

Porzeczki (białe i czerwone)

Czerwone i białe porzeczki można prowadzić w formie krzewu lub piennej, dzięki czemu otrzymamy niezwykłe, płodne, bardzo dekoracyjne rośliny. Popularne są porzeczki i agrest szczepione na pniu. W tej samej doniczce u podstawy pnia można posadzić kwitnące rośliny balkonowe - najlepiej będą wyglądać zwisające.
Dowiedz się więcej o uprawie porzeczek

Borówka amerykańska

Borówki wymagają kwaśnej gleby (wybierz podłoże do różaneczników lub wrzosów), którą łatwo jest zapewnić w donicy. Mają atrakcyjne owoce, dzwonkowate kwiaty i liście pięknie przebarwiające się jesienią. Podlewaj krzewy deszczówką lub odstaną wodą z kranu z nawozem zakwaszającym, bo borówki bardzo źle reagują na zwykłą wodę z kranu, która podnosi odczyn pH podłoża!
Dowiedz się więcej o uprawie borówki amerykańskiej

Maliny

Maliny są łatwe w uprawie ogrodzie i w doniczkach – wystarczy umieścić je w zacisznym, słonecznym miejscu, choć nie przeszkadza im cień przez część dnia. Dostępne są odmiany owocujące latem lub jesienią. Jesienne już w pierwszym roku obsypią się owocami, natomiast letnie w kolejnym.
Dowiedz się więcej o uprawie malin

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: xuanhuongho/Fotolia


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...

Komentarze

To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu