5 roślin owocowych, które możesz uprawiać na balkonie

uprawa owoców w doniczakch fot. xuanhuongho - Fotolia

Masz niewielką działkę albo tylko balkon? I tak możesz cieszyć się zbiorami owoców z roślin uprawianych w doniczkach! Dzięki dostępnym obecnie karłowym odmianom i podkładkom brak przestrzeni nie oznacza już, że nie można uprawiać własnych owoców, i choć zwłaszcza uprawa drzew w pojemnikach wiąże się z pewnymi wyzwaniami, jest to świetna opcja, gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Wybierz karłowe odmiany i zapewnij roślinom optymalne warunki. Dbaj o podlewanie i zasilanie, a latem będziesz zbierać własne pyszne owoce.

Posłuchaj
00:00
60
Spis treści
Zasady pielęgnacji Truskawki Jabłonie Porzeczki (białe i czerwone) Borówka amerykańska Maliny

Jak uprawiać rośliny owocowe w doniczkach na balkonie?

Wszystkie rośliny owocowe, pomimo sporych różnic w budowie i typie wzrostu, mają zbliżone wymagania i wymagają bardzo podobnych zabiegów pielęgnacyjnych. Oto one:

  • Odmiany
    Wybierz karłowe rośliny, bo charakteryzują się słabym tempem wzrostu. Sadź tylko najodporniejsze odmiany (na mróz, choroby, szkodniki i zanieczyszczenie), by uniknąć problemów. W przypadku drzew i krzewów wybieraj tylko odmiany samopylne, albo sadź obok siebie kilka różnych odmian.
  • Stanowisko
    Wszystkie rośliny owocowe wolą miejsca nasłonecznione, choć w lekkim cieniu także dadzą sobie radę (ale plony będą mniejsze i późniejsze). Miejsce powinno być zaciszne i osłonięte przed wiatrem (jest to szczególnie ważne zimą, bo zmniejsza ryzyko przemarznięcia).
  • Doniczki
    Im większe, tym lepsze! Muszą być na tyle głębokie, by system korzeniowy rośliny owocowej mógł swobodnie rosnąć, odżywiać roślinę i pobierać wodę. Świetnie sprawdzają się skrzynie uprawowe lub duże gliniane donice (koniecznie na podstawce z kółkami, by można było je łatwo przesuwać!). Truskawki świetnie rosną w doniczkach, skrzynkach, wiszących koszykach, a nawet w worku uprawowym.
  • Ziemia
    Podłoże musi być żyzne i lekkie. Najlepiej zastosować ziemię do pomidorów (bo ma dużo potasu, który poprawia kwitnienie). Na dno doniczki trzeba wysypać warstwę keramzytu, która zapewni dobry drenaż i odprowadzi nadmiar wody.
  • Podlewanie
    Musi być regularne, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Rośliny owocowe źle znoszą suszę i mogą nawet zrzucić owoce.
  • Nawożenie
    Wybierz ziemię z nawozem długodziałającym, który zapewni roślinom owocowym dobry start wiosną. Później pamiętaj o regularnym zasilaniu, bo rośliny obficie kwitnące i owocujące szybko zużywają wszystkie składniki pokarmowe zawarte w podłożu (w pojemniku).
  • Problemy
    Chroń rośliny przed ptakami rozciągając siatkę o drobnych oczkach, kiedy tylko zaczną zawiązywać owoce. W razie infekcji lub ataku szkodników stosuj najlepiej naturalne środki ochrony roślin. Lepiej im zapobiegać, sadząc odmiany odporne.
  • Cięcie
    Odmiany karłowe charakteryzują się słabym wzrostem, ale i tak wymagają cięcia. Różni się ono w zależności od gatunku, ale można przyjąć ogólną zasadę, że wycinamy zawsze pędy najstarsze, uszkodzone i słabe.
  • Zimowanie
    Jeśli uprawiasz kilka niewielkich roślin owocowych w doniczkach, to przed zimą najlepiej je obficie podlać, schować do dużego kartonowego pudła i docieplić słomą lub agrowłókniną. Duże drzewka (w doniczkach na kółkach) najlepiej przesunąć w miejsce zaciszne i zabezpieczyć donicę styropianem, słomą lub agrowłókniną. Zimą system korzeniowy w pojemniku jest szczególnie narażony na mróz (potęgowany silnym wiatrem). Warto także zabezpieczyć część nadziemną, owijając ją agrowłókniną lub papierem.
Wybierz karłowe odmiany i zapewnij roślinom optymalne warunki. Dbaj o podlewanie i zasilanie, a latem będziesz zbierać własne pyszne owoce.

 

Owoce w doniczkach
Fot. Flower Council Holland / Thejoyofplants.co.uk

Jakie rośliny owocowe nadają się do uprawy w doniczkach na balkonie?

Truskawki

Mają zwarty, płożący pokrój, dzięki czemu idealnie nadają się do uprawy w doniczkach. Świetnie prezentują się w pojemnikach, bo oprócz tego że są smaczne, to także dekoracyjne. Zwłaszcza odmiany o zwisających, długich pędach obwieszone są jaskrawoczerwonymi owocami i mają ładne, lubiane przez pszczoły kwiaty. Wybierz truskawki o zwisających pędach oraz te powtarzające owocowanie. Postaraj się, aby podczas sadzenia pąk wierzchołkowy (serduszko) był umieszczony równo z powierzchnią podłoża – zbyt głębokie sadzenie będzie skutkować gniciem, a zbyt płytkie – przesuszeniem rośliny.
Dowiedz się więcej o uprawie truskawek

Jabłonie

Obecnie dzięki karłowym podkładkom (M26 i M9) jabłonie dobrze sobie radzą w donicach, uatrakcyjniając balkonowy ogród cudownymi kwiatami, pysznymi owocami a także dodając mu naturalnego uroku. Jeżeli masz miejsce tylko na jedną jabłoń, wybierz odmianę samopylną lub drzewko, na którym zaszczepiono co najmniej dwie odmiany, dzięki czemu z jednej rośliny uzyskasz kilka rodzajów jabłek. Z łatwością kupisz jabłonki i inne drzewka owocowe do doniczek w sklepach internetowych.
Dowiedz się więcej o uprawie jabłoni

Porzeczki (białe i czerwone)

Czerwone i białe porzeczki można prowadzić w formie krzewu lub piennej, dzięki czemu otrzymamy niezwykłe, płodne, bardzo dekoracyjne rośliny. Popularne są porzeczki i agrest szczepione na pniu. W tej samej doniczce u podstawy pnia można posadzić kwitnące rośliny balkonowe - najlepiej będą wyglądać zwisające.
Dowiedz się więcej o uprawie porzeczek

Borówka amerykańska

Borówki wymagają kwaśnej gleby (wybierz podłoże do różaneczników lub wrzosów), którą łatwo jest zapewnić w donicy. Mają atrakcyjne owoce, dzwonkowate kwiaty i liście pięknie przebarwiające się jesienią. Podlewaj krzewy deszczówką lub odstaną wodą z kranu z nawozem zakwaszającym, bo borówki bardzo źle reagują na zwykłą wodę z kranu, która podnosi odczyn pH podłoża!
Dowiedz się więcej o uprawie borówki amerykańskiej

Maliny

Maliny są łatwe w uprawie ogrodzie i w doniczkach – wystarczy umieścić je w zacisznym, słonecznym miejscu, choć nie przeszkadza im cień przez część dnia. Dostępne są odmiany owocujące latem lub jesienią. Jesienne już w pierwszym roku obsypią się owocami, natomiast letnie w kolejnym.
Dowiedz się więcej o uprawie malin

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: xuanhuongho/Fotolia

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści