Logo
Logo

Jak sadzić kwiaty na balkonie i tarasie? Jak uniknąć błędów?

Od tego jak posadzisz swoje kwiaty balkonowe zależeć będzie to jak będą rosły przez cały sezon. Dowiedz się jak to zrobić, aby nie popełnić żadnego błędu.

Spis treści
Gdzie sadzić kwiaty na balkonie i tarasie? W doniczkach czy w skrzynkach? Jakie podłoże dla kwiatów balkonowych? Jak sadzić kwiaty balkonowe? Zobacz film! Jak dbać o kwiaty balkonowe tuż po posadzeniu?

Gdzie sadzić kwiaty na balkonie i tarasie? W doniczkach czy w skrzynkach?

Po pierwsze rośliny przyniesione ze sklepu należy przesadzić do nowego, większego pojemnika – doniczki lub skrzynki. Robimy to dlatego, że pojemniki, w których rośliny rosły do tej pory w krótkim czasie staną się dla nich za małe.

W sklepach dostępnych jest wiele doniczek i skrzynek balkonowych. Mogą być wykonane z plastiku, stali, ceramiki lub drewna. Nim posadzisz w nich rośliny, dowiedz się, jakie wady i zalety mają te pojemniki i wybierz odpowiednie dla swoich kwiatów balkonowych.

Bez względu na to, czy wykorzystujemy nowe pojemniki na kwiaty balkonowe czy korzystamy z pojemników zeszłorocznych, zawsze przed posadzeniem w nich roślin, należy dokładnie umyć pojemniki na kwiaty balkonowe w gorącej wodzie. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się zanieczyszczeń i/lub resztek korzeni oraz podłoża po zeszłorocznych roślinach.

Ceramiczne doniczki należy namoczyć w wodzie przez całą noc, tak aby dobrze nasiąkły wodą.

  • Doniczki i skrzynki balkonowe powinny mieć taką pojemność, aby pomieścić odpowiednia ilość podłoża.
  • Doniczka powinna mieć minimum 20 cm średnicy, skrzynka balkonowa minimum 15 cm szerokości. Pojemniki o mniejszych wymiarach nie zapewnia roślinom odpowiednio dużo przestrzeni do prawidłowego wzrostu bryły korzeniowej, podłoże będzie bardzo szybko przesychać, a w zimie rośliny będą narażone na przemarzanie.
  • Pojemniki na rośliny powinny mieć odprowadzenie wody. W doniczce powinien być jeden duży otwór lub 3-4 mniejsze, w skrzynce balkonowej otwory powinny znajdować się co 10 cm.

Sadzenie kwiatów do doniczek (fot. Gardena)

Do sadzenia kwiatów do doniczek wybierzmy odpowiednie miejsce pracy – takie, w którym będziemy działać swobodnie bez obaw pobrudzenia czegoś.

Jakie podłoże dla kwiatów balkonowych?

Na dnie doniczki lub skrzynki należy przygotować warstwę drenażu z kamyków, kawałków porcelany, fragmentów glinianych doniczek lub keramzytu. Dzięki warstwie drenażu nadmiar wody będzie odpływał z doniczki i korzenie będą miały dostęp do tlenu. Na drenaż należy wysypać odpowiednie podłoże do kwiatów balkonowych – około 3/4 pojemności pojemnika. Podłoże należy lekko ugnieść.

Dobre podłoże do kwiatów balkonowych powinno być bogate w substancje pokarmowe i przepuszczalne. Podłoże do kwiatów balkonowych najlepiej kupić w centrum ogrodniczym. Najlepiej wybierać podłoże dedykowane do konkretnej grupy roślin, np. podłoże do roślin kwitnących.

Dla roślin obficie kwitnących, wymagających częstego nawożenia warte polecenia są podłoża z nawozem długo działającym w postaci granulek, z których nawóz będzie uwalniał się stopniowo – nawet przez 3 miesiące.

Jak sadzić kwiaty balkonowe?

  • Przed sadzaniem kwiatów balkonowych należy je obficie podlać podłoże aby dobrze namokło – ułatwi nam to znacznie wyjęcie bryły korzeniowej z doniczki.
  • Rośliny należy posadzić w doniczkach w odpowiednich odstępach, pamiętając o tym, że rośliny w ciągu sezonu będą intensywnie rosnąć – zarówno część nadziemna, jak i podziemna.
  • Nie można dopuścić do tego, aby bryła korzeniowa "dusiła się" w doniczce. Poskręcane korzenie należy rozplątać, zbyt długie skrócić, a chore usunąć.
  • Kwiaty balkonowe po posadzeniu do doniczek lub skrzynek balkonowych powinny znajdować się na takiej samej głębokości, jak ta w której rosły dotychczas. Nie wolno sadzić ich za głęboko – bryła korzeniowa będzie narażona na gnicie, ani za płytko, bo rośliny mogą wypaść z pojemnika zrzucone podmuchem silnego wiatru. Poziom podłoża w pojemniku po posadzeniu roślin powinien znajdować się 2-3 cm poniżej krawędzi.
  • Powierzchnię ziemi należy lekko ugnieść otwartą dłonią, uważając aby nie uszkodzić korzeni oraz pędów roślin. Posadzone rośliny należy obsypać dookoła ziemią, ponownie ugnieść i obficie podlać, pamiętając aby usunąć nadmiar wody z doniczki.
Źródło: Bricomarché z pasją / Youtube

 

Kompozycja roślin w skrzynce balkonowej (fot. www.sxc.hu)

Rośliny tworzą harmonijną grupę, jeśli łączy je choćby jedna podobna cecha – kolor, budowa lub pokrój. Kwiaty balkonowe niskie lub płożące się należy sadzić blisko brzegu, wyższe kwiaty po środku.

Jak dbać o kwiaty balkonowe tuż po posadzeniu?

Świeżo posadzone rośliny są osłabione z powodu zmiany warunków. Przez kilka dni po posadzeniu do pojemników, należy chronić je przed pełnym słońcem oraz umiarkowanie ale systematycznie podlewać, aż do momentu ich przyjęcia się – wtedy gdy liście staną się jędrne, a pędy wyprostowane.

Przesadzenie rośliny do nowej, większej doniczki i świeżego podłoża jest dla niej sygnałem do wzmożonej aktywności. Zaczyna intensywnie rosnąć, jednak pierwsze nawożenie rozpoczynamy około 2-3 tygodni po posadzeniu!

Podłoże w doniczkach i skrzynkach balkonowych powinno być wymieniane co roku, ponieważ kwiaty balkonowe szybko wykorzystają wszystkie, zawarte w niej składniki pokarmowe. Z upływem czasu zmieniają się także właściwości podłoża, wtedy częste podlewanie i nawożenie prowadzi do zakwaszenia gleby.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Joylynn Goh / Unsplash, Fran Linden / Freeimages

Autor
Jak sadzić kwiaty na balkonie i tarasie? Jak uniknąć błędów?
Jak sadzić kwiaty na balkonie i tarasie? Jak uniknąć błędów?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl