Logo
Logo
40
Okazje

Jak sadzić kwiaty na balkonie i tarasie?

Od tego jak posadzisz swoje kwiaty balkonowe zależeć będzie to jak będą rosły przez cały sezon. Dowiedz się jak to zrobić, aby nie popełnić żadnego błędu.

 

W doniczkach czy w skrzynkach?
Warunki dla kwiatów na balkonie i tarasie

Po pierwsze rośliny przyniesione ze sklepu należy przesadzić do nowego, większego pojemnika – doniczki lub skrzynki. Robimy to dlatego, że pojemniki, w których rośliny rosły do tej pory w krótkim czasie staną się dla nich za małe.

W sklepach dostępnych jest wiele doniczek i skrzynek balkonowych. Mogą być wykonane z plastiku, stali, ceramiki lub drewna. Nim posadzisz w nich rośliny, dowiedz się, jakie wady i zalety mają te pojemniki i wybierz odpowiednie dla swoich kwiatów balkonowych.

Bez względu na to, czy wykorzystujemy nowe pojemniki na kwiaty balkonowe czy korzystamy z pojemników zeszłorocznych, zawsze przed posadzeniem w nich roślin, należy dokładnie umyć pojemniki na kwiaty balkonowe w gorącej wodzie. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się zanieczyszczeń i/lub resztek korzeni oraz podłoża po zeszłorocznych roślinach.

Ceramiczne doniczki należy namoczyć w wodzie przez całą noc, tak aby dobrze nasiąkły wodą.

  • Doniczki i skrzynki balkonowe powinny mieć taką pojemność, aby pomieścić odpowiednia ilość podłoża.
  • Doniczka powinna mieć minimum 20 cm średnicy, skrzynka balkonowa minimum 15 cm szerokości. Pojemniki o mniejszych wymiarach nie zapewnia roślinom odpowiednio dużo przestrzeni do prawidłowego wzrostu bryły korzeniowej, podłoże będzie bardzo szybko przesychać, a w zimie rośliny będą narażone na przemarzanie.
  • Pojemniki na rośliny powinny mieć odprowadzenie wody. W doniczce powinien być jeden duży otwór lub 3-4 mniejsze, w skrzynce balkonowej otwory powinny znajdować się co 10 cm.

sadzenie kwiatów do doniczek fot. Gardena

Do sadzenia kwiatów do doniczek wybierzmy odpowiednie miejsce pracy – takie, w którym będziemy działać swobodnie bez obaw pobrudzenia czegoś.

Jakie podłoże dla kwiatów balkonowych?
Warstwa drenażu i odpowiednie

Na dnie doniczki lub skrzynki należy przygotować warstwę drenażu z kamyków, kawałków porcelany, fragmentów glinianych doniczek lub keramzytu. Dzięki warstwie drenażu nadmiar wody będzie odpływał z doniczki i korzenie będą miały dostęp do tlenu. Na drenaż należy wysypać odpowiednie podłoże do kwiatów balkonowych – około 3/4 pojemności pojemnika. Podłoże należy lekko ugnieść.

Dobre podłoże do kwiatów balkonowych powinno być bogate w substancje pokarmowe i przepuszczalne. Podłoże do kwiatów balkonowych najlepiej kupić w centrum ogrodniczym. Najlepiej wybierać podłoże dedykowane do konkretnej grupy roślin, np. podłoże do roślin kwitnących.

Dla roślin obficie kwitnących, wymagających częstego nawożenia warte polecenia są podłoża z nawozem długo działającym w postaci granulek, z których nawóz będzie uwalniał się stopniowo – nawet przez 3 miesiące.

Jak sadzić kwiaty balkonowe?
Ważne zasady

  • Przed sadzaniem kwiatów balkonowych należy je obficie podlać podłoże aby dobrze namokło – ułatwi nam to znacznie wyjęcie bryły korzeniowej z doniczki.
  • Rośliny należy posadzić w doniczkach w odpowiednich odstępach, pamiętając o tym, że rośliny w ciągu sezonu będą intensywnie rosnąć – zarówno część nadziemna, jak i podziemna.
  • Nie można dopuścić do tego, aby bryła korzeniowa "dusiła się" w doniczce. Poskręcane korzenie należy rozplątać, zbyt długie skrócić, a chore usunąć.

  • Kwiaty balkonowe po posadzeniu do doniczek lub skrzynek balkonowych powinny znajdować się na takiej samej głębokości, jak ta w której rosły dotychczas. Nie wolno sadzić ich za głęboko – bryła korzeniowa będzie narażona na gnicie, ani za płytko, bo rośliny mogą wypaść z pojemnika zrzucone podmuchem silnego wiatru. Poziom podłoża w pojemniku po posadzeniu roślin powinien znajdować się 2-3 cm poniżej krawędzi.
  • Powierzchnię ziemi należy lekko ugnieść otwartą dłonią, uważając aby nie uszkodzić korzeni oraz pędów roślin. Posadzone rośliny należy obsypać dookoła ziemią, ponownie ugnieść i obficie podlać, pamiętając aby usunąć nadmiar wody z doniczki.

Źródło: Bricomarché z pasją / Youtube

 

Kwiaty na balkonie

Rośliny tworzą harmonijną grupę, jeśli łączy je choćby jedna podobna cecha – kolor, budowa lub pokrój. Kwiaty balkonowe niskie lub płożące się należy sadzić blisko brzegu, wyższe kwiaty po środku.

Jak dbać o kwiaty na balkonie i tarasie?
Pielęgnacja tuż po posadzeniu

Świeżo posadzone rośliny są osłabione z powodu zmiany warunków. Przez kilka dni po posadzeniu do pojemników, należy chronić je przed pełnym słońcem oraz umiarkowanie ale systematycznie podlewać, aż do momentu ich przyjęcia się – wtedy gdy liście staną się jędrne, a pędy wyprostowane.

Przesadzenie rośliny do nowej, większej doniczki i świeżego podłoża jest dla niej sygnałem do wzmożonej aktywności. Zaczyna intensywnie rosnąć, jednak pierwsze nawożenie rozpoczynamy około 2-3 tygodni po posadzeniu!

Podłoże w doniczkach i skrzynkach balkonowych powinno być wymieniane co roku, ponieważ kwiaty balkonowe szybko wykorzystają wszystkie, zawarte w niej składniki pokarmowe. Z upływem czasu zmieniają się także właściwości podłoża, wtedy częste podlewanie i nawożenie prowadzi do zakwaszenia gleby.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Joylynn Goh/Unsplash, Fran Linden/Freeimages

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (13)
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu