Gdzie sadzić kwiaty na balkonie i tarasie? W doniczkach czy w skrzynkach?
Po pierwsze rośliny przyniesione ze sklepu należy przesadzić do nowego, większego pojemnika – doniczki lub skrzynki. Robimy to dlatego, że pojemniki, w których rośliny rosły do tej pory w krótkim czasie staną się dla nich za małe.
W sklepach dostępnych jest wiele doniczek i skrzynek balkonowych. Mogą być wykonane z plastiku, stali, ceramiki lub drewna. Nim posadzisz w nich rośliny, dowiedz się, jakie wady i zalety mają te pojemniki i wybierz odpowiednie dla swoich kwiatów balkonowych.
Bez względu na to, czy wykorzystujemy nowe pojemniki na kwiaty balkonowe czy korzystamy z pojemników zeszłorocznych, zawsze przed posadzeniem w nich roślin, należy dokładnie umyć pojemniki na kwiaty balkonowe w gorącej wodzie. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się zanieczyszczeń i/lub resztek korzeni oraz podłoża po zeszłorocznych roślinach.
Ceramiczne doniczki należy namoczyć w wodzie przez całą noc, tak aby dobrze nasiąkły wodą.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
- Doniczki i skrzynki balkonowe powinny mieć taką pojemność, aby pomieścić odpowiednia ilość podłoża.
- Doniczka powinna mieć minimum 20 cm średnicy, skrzynka balkonowa minimum 15 cm szerokości. Pojemniki o mniejszych wymiarach nie zapewnia roślinom odpowiednio dużo przestrzeni do prawidłowego wzrostu bryły korzeniowej, podłoże będzie bardzo szybko przesychać, a w zimie rośliny będą narażone na przemarzanie.
- Pojemniki na rośliny powinny mieć odprowadzenie wody. W doniczce powinien być jeden duży otwór lub 3-4 mniejsze, w skrzynce balkonowej otwory powinny znajdować się co 10 cm.
Do sadzenia kwiatów do doniczek wybierzmy odpowiednie miejsce pracy – takie, w którym będziemy działać swobodnie bez obaw pobrudzenia czegoś. |
Jakie podłoże dla kwiatów balkonowych?
Na dnie doniczki lub skrzynki należy przygotować warstwę drenażu z kamyków, kawałków porcelany, fragmentów glinianych doniczek lub keramzytu. Dzięki warstwie drenażu nadmiar wody będzie odpływał z doniczki i korzenie będą miały dostęp do tlenu. Na drenaż należy wysypać odpowiednie podłoże do kwiatów balkonowych – około 3/4 pojemności pojemnika. Podłoże należy lekko ugnieść.
Dobre podłoże do kwiatów balkonowych powinno być bogate w substancje pokarmowe i przepuszczalne. Podłoże do kwiatów balkonowych najlepiej kupić w centrum ogrodniczym. Najlepiej wybierać podłoże dedykowane do konkretnej grupy roślin, np. podłoże do roślin kwitnących.
Dla roślin obficie kwitnących, wymagających częstego nawożenia warte polecenia są podłoża z nawozem długo działającym w postaci granulek, z których nawóz będzie uwalniał się stopniowo – nawet przez 3 miesiące.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Jak sadzić kwiaty balkonowe?
- Przed sadzaniem kwiatów balkonowych należy je obficie podlać podłoże aby dobrze namokło – ułatwi nam to znacznie wyjęcie bryły korzeniowej z doniczki.
- Rośliny należy posadzić w doniczkach w odpowiednich odstępach, pamiętając o tym, że rośliny w ciągu sezonu będą intensywnie rosnąć – zarówno część nadziemna, jak i podziemna.
- Nie można dopuścić do tego, aby bryła korzeniowa "dusiła się" w doniczce. Poskręcane korzenie należy rozplątać, zbyt długie skrócić, a chore usunąć.
- Kwiaty balkonowe po posadzeniu do doniczek lub skrzynek balkonowych powinny znajdować się na takiej samej głębokości, jak ta w której rosły dotychczas. Nie wolno sadzić ich za głęboko – bryła korzeniowa będzie narażona na gnicie, ani za płytko, bo rośliny mogą wypaść z pojemnika zrzucone podmuchem silnego wiatru. Poziom podłoża w pojemniku po posadzeniu roślin powinien znajdować się 2-3 cm poniżej krawędzi.
- Powierzchnię ziemi należy lekko ugnieść otwartą dłonią, uważając aby nie uszkodzić korzeni oraz pędów roślin. Posadzone rośliny należy obsypać dookoła ziemią, ponownie ugnieść i obficie podlać, pamiętając aby usunąć nadmiar wody z doniczki.
Rośliny tworzą harmonijną grupę, jeśli łączy je choćby jedna podobna cecha – kolor, budowa lub pokrój. Kwiaty balkonowe niskie lub płożące się należy sadzić blisko brzegu, wyższe kwiaty po środku. |
Jak dbać o kwiaty balkonowe tuż po posadzeniu?
Świeżo posadzone rośliny są osłabione z powodu zmiany warunków. Przez kilka dni po posadzeniu do pojemników, należy chronić je przed pełnym słońcem oraz umiarkowanie ale systematycznie podlewać, aż do momentu ich przyjęcia się – wtedy gdy liście staną się jędrne, a pędy wyprostowane.
Przesadzenie rośliny do nowej, większej doniczki i świeżego podłoża jest dla niej sygnałem do wzmożonej aktywności. Zaczyna intensywnie rosnąć, jednak pierwsze nawożenie rozpoczynamy około 2-3 tygodni po posadzeniu!
Podłoże w doniczkach i skrzynkach balkonowych powinno być wymieniane co roku, ponieważ kwiaty balkonowe szybko wykorzystają wszystkie, zawarte w niej składniki pokarmowe. Z upływem czasu zmieniają się także właściwości podłoża, wtedy częste podlewanie i nawożenie prowadzi do zakwaszenia gleby.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Joylynn Goh / Unsplash, Fran Linden / Freeimages