Objawy mączniaka na truskawkach
Mączniak prawdziwy truskawek jest chorobą wywoływaną przez grzyb o nazwie Sphaerotheca macularis. Ta choroba atakuje wszystkie części truskawki występujące nad powierzchnią ziemi, ale najbardziej narażone na infekcję są liście i zielone owoce. Warunki sprzyjające rozwojowi mączniaka to wysoka temperatura i niska wilgotność, co czyni go szczególnie problematycznym w uprawach tunelowych.
Głównym objawem mączniaka prawdziwego jest biały, mączysty nalot, który pojawia się na dolnej stronie liści i owocach. Liście zainfekowane grzybem zaczynają się zwijać ku górze, a z czasem na ich górnej stronie pojawiają się czerwonobrunatne plamy. W zaawansowanych stadiach choroby, liście zmieniają kolor na purpurowo-brązowy. Zmiany te prowadzą do obumarcia liści, co z kolei ogranicza proces fotosyntezy i osłabia rośliny, prowadząc do redukcji plonu.
Zapobieganie mączniakowi truskawek
Najskuteczniejszą metodą zwalczania mączniaka prawdziwego jest profilaktyka: zakładanie plantacji z kwalifikowanych sadzonek, wybór odmian odpornych na chorobę, unikanie przegęszczenia plantacji i jej zachwaszczenia oraz odpowiednie nawożenie truskawek.
Odmiany truskawek mniej podatne na mączniaka
Niektóre odmiany truskawek są mniej podatne na mączniaka prawdziwego, wśród nich są: Kama, Kent, Senga Sengana, Filon, Madeleine. Odmiany o średniej podatności to Dukat, Florence, Vima Zanta. Natomiast odmiany takie jak Elsanta, Darselect, Camarosa, Honeoye, Marmolada, Pegasus, Vikat, Gerida, Tarda Vicoda, Bogota są bardziej podatne na tę chorobę.
Jak i czym zwalczać mączniaka truskawki?
Istnieje wiele preparatów dostępnych na rynku do zwalczania mączniaka prawdziwego truskawek. W walce z chorobą stosuje się opryskiwanie fungicydami w okresie kwitnienia oraz w razie konieczności po zbiorze owoców.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Aleksa, Martina / Adobe Stock