Logo
Logo

Biała plamistość liści truskawki | Przyczyny, objawy i metody zwalczania

Biała plamistość liści truskawki to grzybowa choroba roślin, która stanowi zagrożenie dla upraw truskawek i poziomek na plantacjach i ogrodach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej chorobie, jej objawom, cyklowi rozwojowemu oraz metodom zwalczania, aby pomóc ogrodnikom w skutecznym rozwiązaniu tego problemu!

Spis treści
Jak wygląda biała plamistość na truskawkach? Jak rozwija się choroba? Co warto wiedzieć? Jaki oprysk na białą plamistość truskawki? Jakie odmiany truskawek są mało podatne na białą plamistość liści?

Objawy białej plamistości liści truskawek

Biała plamistość liści truskawki to grzybowa choroba truskawek i poziomek. Wywołuje ją grzyb Mycosphaerella fragariae.

Na liściach pojawiają się plamy z białym środkiem, okrągłe, jasnoszare lub szarobrunatne otoczone brunatnoczerwoną, czasami nieco fioletową obwódką. Początkowo są niewielkie, ale stopniowo powiększają się, osiągając wielkość od 2 do 12 mm. Plamy rozrastając się mogą się z sobą zlewać, mogą też występować na ogonkach liściowych, pędach kwiatostanowych i na rozłogach. Liście silnie porażone zamierają. W czasie wilgotnej pogody na plamach pojawia się delikatny, szary nalot złożony z konidioforów i zarodników grzyba. 

Występowanie i szkodliwość

Choroba występuje we wszystkich rejonach uprawy truskawek i poziomek na świecie. W Polsce jest bardzo powszechna, jednak w ogrodach nie wyrządza większych szkód. Istotne szkody może wyrządzić głównie w wilgotnych latach na matecznikach truskawek. Silnie porażone przez tę chorobę sadzonki nie nadają się do zakładania plantacji.

Cykl rozwojowy choroby 

Objawy plamistości na liściach truskawek widoczne są przez cały sezon, ale największe nasilenie obserwuje się w drugiej połowie lata. Grzyb zimuje głównie w postaci pseudosklerocjów (są rodzajem przetrwalników) na martwych liściach truskawki. Powstające w nich wiosną zarodniki dokonują infekcji pierwotnej na młodych liściach truskawki. Rozwijająca się w tkance miękiszowej liści grzybnia patogena tworzy zarodniki konidialne, które wydostają się przez aparaty szparkowe na zewnątrz, rozprzestrzeniając chorobę. 

Zwalczanie białej plamistości truskawki 

Opryskiwania chemiczne stosowane do zwalczania szarej pleśni truskawki zwalczają również białą plamistość liści truskawki. Stosuje się w tym celu fungicydy zawierające tiofanat metylowy oraz niektóre triazole (np. tetrakonazol) i strobiluryny (np. trifloksystrobina). Przed zastosowaniem środków ochrony roślin należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania – są w niej zawarte informacje dotyczące terminów stosowania oraz dawkowania preparatu. Opryski stosuje się przed kwitnieniem, w czasie kwitnienia i po zbiorze. Jeśli plantacja jest silnie porażona, zaleca się po zbiorze owoców skosić liście i starannie usunąć je z plantacji

Porażone białą plamistością liście truskawek należy niszczyć, a chore rośliny opryskać!

Preparat na białą plamistość truskawek
Preparat na białą plamistość truskawek
Signum 33 WG to środek grzybobójczy w postaci granulatu, który po wymieszaniu z wodą tworzy zawiesinę, przeznaczony do oprysku zapobiegawczego i interwencyjnego na choroby warzyw, owoców oraz roślin ozdobnych. Zwalcza choroby takie jak: alternarioza, mączniak rzekomy, czerń krzyżowych, szara pleśń, mączniak prawdziwy, zaraza ziemniaka, biała plamistość liści truskawki, antraknoza (opadzina) liści porzeczki, rdza wejmutkowo-porzeczkowa, przypąkowe zamieranie pędów maliny, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, ogranicza występowanie stemphylium.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Zapobieganie chorobie

Różne odmiany truskawek różnią się odpornością na tę chorobę, dlatego też warto sadzić odmiany mało podatne: 'Darselect', 'Dukat', 'Elkat', 'Marmolad'a, 'Maya', 'Selva', 'Tenira' i nie sadzić odmian podatnych: 'Kama', 'Kent', 'Karel', 'Malling Pandora', 'Syriusz', 'Senga Sengana' i Malling Pandora. 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: _Vilor / Adobe Stock

Autor
Biała plamistość liści truskawki | Przyczyny, objawy i metody zwalczania
Biała plamistość liści truskawki | Przyczyny, objawy i metody zwalczania
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl