Choroby powodujące brązowe plamy na liściach truskawek
Brązowe plamy na liściach truskawek mogą być niepokojącym sygnałem dla każdego ogrodnika. Te nieestetyczne zmiany często są wynikiem różnych chorób, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie i plon roślin. W kolejnym akapicie omówimy najczęstsze choroby, które powodują pojawienie się brązowych plam na liściach truskawek.
Biała plamistość liści truskawki
Plamy o różnej wielkości pojawiają się na górnej stronie liścia. Początkowo są one brunatne, drobne i okrągłe, ale z czasem powiększają się i stają się jasnoszare z brunatno-czerwoną obwódką. Wewnątrz plam pojawia się białe lub jasnoszare oczko. ▶ Dowiedz się więcej
Czerwona plamistość liści truskawki
Ta choroba powoduje liczne, nieregularne, drobne, brunatno-purpurowe plamy, które pojawiają się przeważnie na starszych, dobrze rozwiniętych, zewnętrznych liściach. Z czasem liście te żółkną, czerwienieją i zamierają.
Mączniak prawdziwy
Pierwsze objawy to biało-szary, mączysty nalot rozwijający się głównie na dolnej stronie liścia. Porażone liście zwijają się charakterystycznie w górę. Po wystąpieniu głównych objawów mączniaka obserwujemy stopniowe czerwienienie brzegów i silne uszkodzenie blaszki liściowej. ▶ Dowiedz się więcej
Bakteryjna kanciasta plamistość liści truskawki
Objawia się poprzez nieregularne wodniste plamy na dolnej stronie liścia pomiędzy nerwami. Gdy plamy są liczne, zlewają się ze sobą wzdłuż głównych i bocznych nerwów, a liście wyglądają jakby były postrzępione.
Jak zapobiegać powstawaniu plam na liściach truskawek?
Zapobieganie jest kluczowe w uprawie truskawek. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:
- Właściwe nawożenie truskawek, ściółkowanie, regularne odchwaszczanie truskawek.
- Dobór odmian truskawek odpornych na choroby.
- Opóźnienie sadzenia truskawek, najlepiej po 15 października lub po 10 kwietnia, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia roślin.
Jak zwalczać brązowe plamy na liściach truskawek?
Jeśli mimo podjętych działań profilaktycznych na liściach truskawek pojawią się brązowe plamy, konieczne może być wykonanie oprysków.
Warto sięgnąć po preparat biologiczny Polyversum WP, który można stosować zarówno profilaktycznie, jak i po pojawieniu się plam. Pozwala zwalczać zarówno białą, jak i czerwoną plamistość liści truskawki, a także mączniaka prawdziwego. Pierwszy oprysk należy wykonać wczesną wiosną, zaraz po ruszeniu wegetacji. Kolejne zabiegi należy wykonywać od początku fazy kwitnienia co 7 dni.
Kolejnym preparatem, który skutecznie zwalcza i zapobiega pojawieniu się chorób truskawek jest Signum 33 WG. Zwalcza białą plamistość, mączniaka oraz szarą pleśń. Pierwszy oprysk powinien zostać wykonany na wstępie kwitnienia, kiedy pierwsze pąki zaczynają się otwierać. Drugi etap ochrony powinien nastąpić podczas pełni kwitnienia.
Na bakteryjną plamistość liści truskawki nie ma zarejestrowanych żadnych preparatów. Jedynym sposobem walki z chorobą jest profilaktyka!
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Yekatseryna / Adobe Stock