Dlaczego liście truskawek robią się brązowe? Co to za choroba?

Brązowe plamy na liściach truskawek

Czy zauważyłeś brązowe plamy na liściach swoich truskawek i zastanawiasz się, co może być ich przyczyną? Te plamy mogą być symptomem różnych chorób, które mogą wpływać na zdrowie Twoich roślin i jakość plonu. W tym artykule omówimy, jakie choroby mogą powodować te objawy, jak je rozpoznać i jakie kroki podjąć, aby skutecznie je zwalczyć. Pozwoli to Ci cieszyć się zdrowymi i smacznymi truskawkami przez cały sezon.

Posłuchaj
00:00
3
Spis treści
Dlaczego liście truskawek robią się brązowe? 4 choroby, podobne objawy! Jak rozpoznać choroby truskawek? Co zrobić, by truskawki nie chorowały? Co stosować na choroby truskawek? Czym i kiedy pryskać?

Choroby powodujące brązowe plamy na liściach truskawek 

Brązowe plamy na liściach truskawek mogą być niepokojącym sygnałem dla każdego ogrodnika. Te nieestetyczne zmiany często są wynikiem różnych chorób, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie i plon roślin. W kolejnym akapicie omówimy najczęstsze choroby, które powodują pojawienie się brązowych plam na liściach truskawek. 

JAGODNIKHORTUSMEDIA / YouTube

Biała plamistość liści truskawki

Plamy o różnej wielkości pojawiają się na górnej stronie liścia. Początkowo są one brunatne, drobne i okrągłe, ale z czasem powiększają się i stają się jasnoszare z brunatno-czerwoną obwódką. Wewnątrz plam pojawia się białe lub jasnoszare oczko. ▶ Dowiedz się więcej

Czerwona plamistość liści truskawki

Ta choroba powoduje liczne, nieregularne, drobne, brunatno-purpurowe plamy, które pojawiają się przeważnie na starszych, dobrze rozwiniętych, zewnętrznych liściach. Z czasem liście te żółkną, czerwienieją i zamierają. 

Mączniak prawdziwy

Pierwsze objawy to biało-szary, mączysty nalot rozwijający się głównie na dolnej stronie liścia. Porażone liście zwijają się charakterystycznie w górę. Po wystąpieniu głównych objawów mączniaka obserwujemy stopniowe czerwienienie brzegów i silne uszkodzenie blaszki liściowej. ▶ Dowiedz się więcej

Bakteryjna kanciasta plamistość liści truskawki

Objawia się poprzez nieregularne wodniste plamy na dolnej stronie liścia pomiędzy nerwami. Gdy plamy są liczne, zlewają się ze sobą wzdłuż głównych i bocznych nerwów, a liście wyglądają jakby były postrzępione.

Pamiętaj, że zdrowe truskawki to efekt regularnej pielęgnacji i profilaktyki. Monitoruj stan swoich roślin i reaguj na pierwsze objawy chorób.


Polyversum WP - preparat biologiczny na choroby truskawek
Polyversum WP
To preparat grzybobójczy do stosowania zapobiegawczego oraz interwencyjnego w zwalczaniu chorób grzybowych trawnika, drzew i krzewów owocowych oraz roślin ozdobnych. Dodatkowo poprawia odporność roślin. Produkt może być wykorzystywany w rolnictwie ekologicznym. Pythium oligandrum działa na grzyby chorobotwórcze dwojako – albo je atakuje, gdyż jest pasożytem niektórych z nich, albo wypiera ze strefy korzeniowej roślin (zasada konkurencji o stanowisko).
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak zapobiegać powstawaniu plam na liściach truskawek?

Zapobieganie jest kluczowe w uprawie truskawek. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc: 

Signum 33 WG - preparat chemiczny na choroby truskawek
Signum 33 WG
To środek grzybobójczy w postaci granulatu, który po wymieszaniu z wodą tworzy zawiesinę, przeznaczony do oprysku zapobiegawczego i interwencyjnego na choroby warzyw, owoców oraz roślin ozdobnych. Zwalcza choroby takie jak: alternarioza, mączniak rzekomy, czerń krzyżowych, szara pleśń, mączniak prawdziwy, zaraza ziemniaka, biała plamistość liści truskawki, antraknoza (opadzina) liści porzeczki, rdza wejmutkowo-porzeczkowa, przypąkowe zamieranie pędów maliny, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, ogranicza występowanie stemphylium.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak zwalczać brązowe plamy na liściach truskawek?

Jeśli mimo podjętych działań profilaktycznych na liściach truskawek pojawią się brązowe plamy, konieczne może być wykonanie oprysków.

Warto sięgnąć po preparat biologiczny Polyversum WP, który można stosować zarówno profilaktycznie, jak i po pojawieniu się plam. Pozwala zwalczać zarówno białą, jak i czerwoną plamistość liści truskawki, a także mączniaka prawdziwego. Pierwszy oprysk należy wykonać wczesną wiosną, zaraz po ruszeniu wegetacji. Kolejne zabiegi należy wykonywać od początku fazy kwitnienia co 7 dni. 

Kolejnym preparatem, który skutecznie zwalcza i zapobiega pojawieniu się chorób truskawek jest Signum 33 WG. Zwalcza białą plamistość, mączniaka oraz szarą pleśń. Pierwszy oprysk powinien zostać wykonany na wstępie kwitnienia, kiedy pierwsze pąki zaczynają się otwierać. Drugi etap ochrony powinien nastąpić podczas pełni kwitnienia. 

Na bakteryjną plamistość liści truskawki nie ma zarejestrowanych żadnych preparatów. Jedynym sposobem walki z chorobą jest profilaktyka!

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Yekatseryna / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści