Logo
Logo

Roztocz truskawkowiec – mały, groźny szkodnik truskawki | Jak wygląda? Jak go zwalczać w ogrodzie?

Roztocz truskawkowiec należy do szkodników, które co prawda nie są widoczne gołym okiem, za to szkody przez nie powodowane są znamienne. Prowadzi do zahamowania wzrostu, a następnie do obumierania truskawek i poziomek. Jak szybko rozpoznawać symptomy żerowania roztocza i poradzić sobie z z tym szkodnikiem truskawki?

Spis treści
Roztocze na truskawkach – co warto o wiedzieć o tych szkodnikach? Jak wygląda roztocz truskawkowiec? Jakie uszkodzenia powodują roztocze na liściach i owocach truskawek? Jaki oprysk na roztocza w truskawkach? Co zrobić, by roztocz truskawkowiec nie pojawił się w ogrodzie? Jak domowymi i naturalnymi metodami zwalczać roztocze w truskawkach?

Roztocz truskawkowiec – opis i cykl życia 

Roztocz truskawkowiec (Phytonemus pallidus) to bardzo drobny szkodnik, o długości ciała wynoszącej zaledwie 0,15-0,28mm (samice są większe od samców). Ciało jest początkowo półprzezroczyste, później przebarwia się na biało, kolejno na słomkowo żółto do brązowawego.

Zimują samice w pochwach liściowych u podstawy roślin. Żerowanie rozpoczynają wczesną wiosną (od marca). Gdy temperatura ustabilizuje się w granicach 13°C składają jaja. Po 1- 3 tygodniach wykluwają się larwy. Wiosną żerują małe populacje roztoczy (zarówno larwy jak i osobniki dorosłe), problem zdecydowanie narasta latem. W profesjonalnych uprawach do rozpoznawania roztoczy używa się binokularu o 10-20-krotnym powiększeniu. 

Już obecność pojedynczych roztoczy przed kwitnieniem truskawek jest sygnałem do rozpoczęcia zwalczania szkodnika, po kwitnieniu oraz w czasie wzrostu owoców próg szkodliwości to 1 roztocz na 1 liść, a po zbiorach to 1-2 osobniki na 1 liść.

Doradca Jagodowy / YouTube

 

Objawy żerowania roztocza truskawkowca 

Roztocza najintensywniej żerują na młodych, rozwijających się organach truskawek. Prowadzą do deformacji i drobnienia liści. Blaszki liściowe są pomarszczone i żółkną. Stają się sztywne i kruche, łatwo pękają. Sadzonki truskawek są skarłowaciałe i wytwarzają mniej pąków kwiatowych. Owoce są drobne, dojrzewają częściowo lub wcale. Wraz z upływem czasu rośliny stopniowo zamierają (wcześniej wyglądają na zwiędnięte). Te, które przetrwały, są podatne na choroby, a także na mróz. Roztocz truskawkowiec częściej występuje i czyni większe spustoszenie w starszych, wieloletnich uprawach. 

Roztocz truskawkowiec to szkodnik, który może pojawiać się w przydomowym ogrodzie czy na polu na niewielkiej plantacji. Powoduje poważne szkody. Rozpoznaje się go dopiero po objawach, na szczęście istnieją skuteczne sposoby zwalczania.

Preparat do zwalczania roztocza truskawkowca
Preparat do zwalczania roztocza truskawkowca
Ortus 05 SC to środek przędziorkobójczy w formie koncentratu o postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą. Działa na owady kontaktowo, czyli po zetknięciu się cieczy roboczej ze szkodnikiem, a także żołądkowo, czyli po zjedzeniu substancji przez szkodnika.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Zapobieganie i zwalczanie roztocza truskawkowca

Kluczową sprawą w zapobieganiu wystąpieniu szkodnika jest zapobieganie. Jeśli nie wystarczy, wykonuje się działania doraźne. Walka z roztoczem truskawkowcem obejmuje:

Profilaktykę
Plantacje powinno się zakładać z kwalifikowanego materiału sadzeniowego, kupowanego w sprawdzonych szkółkach. Zmniejsza to znacznie ryzyko zawleczenia szkodnika do ogrodu. 

Zwalczanie chemiczne
W przypadku zauważenia pierwszych objawów zaleca się wykonać oprysk. Dobrze na roztocza sprawdza się preparat Ortus 05 SC, który zawiera fenpiroksymat (związek z grupy fenoksypirazoli). Pamiętaj, by oprysk wykonywać w czasie umiarkowanie ciepłej, bezdeszczowej pogody. Ważne, aby praca była precyzyjna, a ciecz robocza w szczególności obficie pokryła najmłodsze fragmenty truskawek. Okres karencji (minimalny czas od oprysku do zbioru) wynosi 7 dni. Preparat stosuje się raz w sezonie.

Metody naturalne
Z metod biologicznych dobrze sprawdza się dobroczynek wielożerny. To drapieżne roztocza żywiące się opisywanym szkodnikiem, a nie szkodzące roślinom. Saszetki z pożytecznymi organizmami należy umieścić je przy roślinach. Nadają się także do ochrony innych grup roślin, oprócz roztocza truskawkowca zwalczają mączliki i wciornastki.

Domowe preparaty
W warunkach przydomowego ogrodu truskawki warto pryskać profilaktycznie, np. 7- 10 dni wywarem z wrotyczu lub rumianku. 

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: 7monarda, Tomasz / Adobe Stock

Autor
Roztocz truskawkowiec – mały, groźny szkodnik truskawki | Jak wygląda? Jak go zwalczać w ogrodzie?
Roztocz truskawkowiec – mały, groźny szkodnik truskawki | Jak wygląda? Jak go zwalczać w ogrodzie?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl