Truskawki powtarzające owocowanie | Które odmiany wybrać?

Truskawki caloroczne powtarzajace owocowanie

Truskawki kojarzą się z latem i słońcem, a ich słodki smak i aromat sprawia, że nie ma chyba osoby, która by nie lubiła tych niezwykłych owoców. Niestety sezon na nie jest dość krótki, a i wtedy są to owoce dość drogie, dlatego coraz więcej osób prywatnych decyduje się na samodzielną uprawę truskawek, zwłaszcza że z powodzeniem można je uprawiać w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Truskawki powtarzające to też doskonała okazja dla plantatorów, gdyż pozwala oferować te owoce nawet po sezonie. Szczególną popularnością cieszą się truskawki powtarzające owocowanie. Kiedy truskawki powtarzające owocują? Jakie odmiany powtarzają owocowanie?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
5
Spis treści
Co to znaczy, że truskawki są powtarzające? Kiedy tak naprawdę owocują truskawki całoroczne? Jakie odmiany truskawek powtarzają owocowanie? Jak dbać o truskawki powtarzające?

Co to znaczy, że truskawki są powtarzające? Kiedy owocują?

Czym wyróżniają się truskawki powtarzające owocowanie?

Truskawki powtarzające owocowanie to przede wszystkim odmiany dnia neutralnego, co oznacza, że długość dnia nie wpływa na zawiązywanie kwiatów i owoców. To właśnie ta cecha pozwala im kwitnąć od wiosny i wydawać owoce aż do pierwszych przymrozków.

W szczytowym okresie wegetacji truskawki całoroczne wchodzą w wiele faz rozwojowych jednocześnie, a więc w tym samym czasie kwitną, zawiązują owoce i wydają plony.

Kiedy zbiera się owoce truskawek powtarzających owocowanie?

W praktyce owoce można zbierać od czerwca/lipca aż do października/listopada w zależności od warunków atmosferycznych i odmiany. Co ważne, truskawki powtarzające owocowanie wydają pełny plon już w pierwszym roku od posadzenia.

Jakie odmiany truskawek powtarzają owocowanie?

Wraz z większym zainteresowaniem na truskawki całoroczne, jest również większa dostępność różnych odmian. Warto wypróbować kilka, aby z czasem dobrać te najlepiej dopasowane do warunków panujących w ogrodzie i naszych upodobań smakowych. Do najpopularniejszych należą odmiany:

  • San Andreas – duże owoce, które są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu dobrze znoszą transport;
  • Ostara – w smaku podobne do poziomek, obfite plony i łatwe w uprawie;
  • Amandine – bardzo plenna, duże i słodkie owoce;
  • Monterey – bardzo plenna, słodkie i duże owoce, na zimę wymaga okrycia;
  • Linosa – duże, ładne i smaczne owoce, a do tego bardzo wytrzymałe. Odmiana bardzo plenna;
  • Portola – odmiana silnie się rozrasta, więc trzeba pamiętać o większej rozstawie. Przeznaczona do uprawy pod osłoną. Duże, ładne i smaczne owoce, które są bardzo wytrzymałe;
  • Selva – bardzo plenna, duże, smaczne owoce o nieregularnym kształcie.

Dłuższy filmik, na którym przedstawiono sadzenie truskawek całorocznych do donic oraz wyczerpująco opisano jak dbać o nie w trakcie uprawy. Źródło: infouprawa / Youtube

 

Jak dbać o truskawki powtarzające?

Decydując się na truskawki całoroczne, warto pamiętać, że najlepiej wymieniać je co roku, gdyż w kolejnych latach plony mogą być coraz słabsze.

Dodatkowo większość odmian jest mało odporna na mróz, a przez długie owocowanie trudno wprowadzić je w stan spoczynku zimowego, przez co wiosną często dochodzi do ich przemarzania. Innym rozwiązaniem jest okrywanie ich na zimę słomą lub agrowłókniną.

Gdzie uprawiać?

Truskawki powtarzające są chętnie uprawiane, jako wiszące (wystarczy umieścić je w podwieszonej doniczce i nie ingerować) lub pnące (wraz ze wzrostem pędy należy zaczepiać na podpórce lub pergoli). Jednak najczęściej uprawiane są w gruncie na grządkach.

Jak sadzić?

Sadzenie powinno odbywać się, gdy temp. powietrza nie spada poniżej 10 °C (marzec-kwiecień). Po posadzeniu można je na miesiąc przykryć włókniną, co przyspieszy wzrost.

Jak pielęgnować?

Truskawki należy regularnie podlewać, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża oraz nawozić, wykorzystując do tego nawozy do truskawek lub nawozy naturalne. Stanowisko powinno być ciepłe, osłonięte i mocno nasłonecznione, dzięki czemu owoce będą słodkie i szybciej dojrzeją. Warto też usunąć pierwsze kwiaty – opóźni to nieco pierwsze plony, ale pozwoli roślinie lepiej rozbudować system korzeniowy, co zapewni lepsze i obfitsze plonowanie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Evgenia Tiplyashina / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Ogórek Ozdobny Meksykański
Ogórek Ozdobny Meksykański
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Kalarepa 'Gigant'
Kalarepa 'Gigant'
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Truskawka Fragaria ananassa

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści