Logo
Logo

Jak wybrać sadzonki truskawek? Rodzaje i sposoby sadzenia

Truskawki nieodłącznie kojarzone z latem, niezmiennie zachwycają swym wspaniałym aromatem i słodkim smakiem. Są niezwykle zdrowe, smaczne i można je wszechstronnie wykorzystać w kuchni, tworząc doskonałe desery, pyszne przetwory, czy zjadając je na surowo. Jednak, chcąc cieszyć się wspaniałym owocami, trzeba zadbać nie tylko o właściwą pielęgnację truskawek, ale i odpowiedni dobór sadzonek. Jakie sadzonki truskawek kupić? Jakie są rodzaje sadzonek?

Spis treści
Jakie sadzonki kupić?
Czym różnią się różne rodzaje sadzonek?

Jakie sadzonki kupić? Na co patrzeć?

Wybierając sadzonki truskawek lub innych roślin należy zwrócić uwagę na ich wszystkie części: łodygę, liście i bryłę korzeniową. Roślina nie powinna być zwiędnięta, zdeformowana ani przesuszona. Łodyga i liście (których najlepiej, aby było kilka) powinny być zdrowe i mieć ładnym świeży kolor. Z kolei bryła korzeniowa powinna być dobrze rozwinięta, co zwiększy szansę na przyjęcie się rośliny i jej rozrost, a to pozwoli na uzyskanie zdrowych i smacznych plonów.

 

Rodzaje sadzonek: doniczkowane, zielone, frigo

Warto pamiętać, że na w sklepie ogrodniczym dostępne są różne rodzaje sadzonek, a praktycznie każda odmiana występuje w kilku rodzajach i klasach. Rodzaj mówi o technologii uzyskania sadzonek i wyróżnia się sadzonki zielone oraz frigo, a klasa zapewnia informacje o wielkości sadzonki, którą mierzy się w koronie.

Sadzonki zielone

Pozyskiwane są wiosną i jesienią, a więc w najlepszym czasie dla truskawek i to właśnie w tych terminach są dostępne w sprzedaży. Korona sadzonek ma od 6 do 15 cm średnicy, a wzrost, owocowanie i dojrzewanie są charakterystyczne dla wybranej odmiany. Co ważne, zasadzenie zielonych sadzonek truskawek wiosną, pozwala uzyskać pełny plon w tym samym roku.

Fot. zlikovec / AdobeStock

Sadzonki frigo

Pozyskiwane zimą i wprowadzane w stan uśpienia w specjalnych chłodniach. Dostępne są w sprzedaży od wiosny aż do lata i można je od razu sadzić. Szybko wybudzają się z hibernacji, co pozwala na uzyskanie sporego plonu po niecałych 2 miesiącach i pełnego plonu w kolejnym sezonie. Ich wielkość podzielona jest na klasy od najmniejszej: B, A, A+, A++. Przy czym najmniejsze (B) mają średnicę korony od 7 do 10 mm, a największe (A++) posiadają koronę i średnicy powyżej 20 mm.

Fot. Luidmila Spot / AdobeStock

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: leksann / AdobeStock

Autor
Jak wybrać sadzonki truskawek? Rodzaje i sposoby sadzenia
Jak wybrać sadzonki truskawek? Rodzaje i sposoby sadzenia
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz