Starzenie się skóry jest procesem nieuchronnym i naturalnym. Z wiekiem dochodzi do osłabienia procesów regeneracyjnych, co objawia się utratą elastyczności, coraz bardziej widocznymi zmarszczkami, suchością i szorstkością skóry oraz pojawieniem się przebarwień i poszerzonych naczyń krwionośnych. Tylko od nas zależy z jaką szybkością będą postępować procesy starzenia. Bardzo pomocne okazuje się włączenie do swojej diety i pielęgnacji owoców jagodowych, których właściwości można wykorzystać na w poszczególnych dekadach życia.
20+
Budowanie potencjału urodowego
W wieku 20-30 lat skóra najczęściej jest jędrna, napięta, elastyczna, bardzo dobrze reaguje na pielęgnację domową i zabiegi profesjonalne. To idealny czas, żeby zadbać o potencjał urodowy na przyszłość. W tym okresie powinno się połączyć zdrowy tryb życia, dietę bogatą w owoce i warzywa, picie dużej ilości wody oraz aktywność fizyczną. Podstawą pielęgnacji powinno być dokładne oczyszczanie, nawilżanie i stosowanie kremów z filtrem. Antyoksydanty należy stosować zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Dużym problemem jest dalej niska świadomość picia wody. Jej brak powoduje, że skóra staje się szara, zmęczona, szorstka w dotyku, gorzej znosi zmieniające się warunki atmosferyczne czy zabiegi profesjonalne i po prostu szybciej się starzeje. Obecnie większość z nas pracuje w pomieszczeniach klimatyzowanych, przed monitorami komputerów co dodatkowo naraża skórę na uszkodzenie bariery hydro-lipidowej i w konsekwencji zbyt dużą utratę nawilżenia. Wszelkie procesy regeneracyjne i sprawne usuwanie toksyn z organizmu odbywają się właśnie dzięki wodzie.
W diecie nie powinno zabraknąć borówek, które idealnie uzupełniają niedobory wody. Same są z niej zbudowane aż w ok 95%. Dzięki regularnemu spożyciu tego owocu skóra odzyskuje blask, zdrowy wygląd, łatwiej usuwane są toksyny. Dobrym rozwiązaniem będzie też włączenie preparatów pielęgnacyjnych zawierających ekstrakt z borówki, dzięki czemu zadbamy o nawilżenie skory zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie.
Nieodzownym składnikiem urodowej diety na tym etapie życia jest również truskawka, dająca EFEKT GLOW, czyli efekt rozświetlonej, promiennej skóry, który jest tak bardzo pożądany przez kobiety. Obecność w jej owocach witaminy C oraz kwasu ferulowego chroni przed objawami przedwczesnego starzenia i zwalcza negatywne skutki promieniowania UV, działa przeciwzapalnie oraz chroni przed przebarwieniami.
30+, 40+
Utrzymanie potencjału
To czas, kiedy skóra przestaje być w tak dobrej kondycji jak jeszcze 10 czy 15 lat wcześniej. Pojawiają się widoczne zmarszczki, cienie pod oczami, często skóra traci blask, jest szara i matowa. Może występować nadmierna suchość i łuszczenie. Podstawą działania w jest utrzymanie potencjału urodowego przez właściwą pielęgnację i dietę. W tym czasie rekomenduję wprowadzenie do diety i pielęgnacji malin. Malina doskonale pomaga zwalczać negatywne skutki promieniowania UV, działa silnie antyrodnikowo, przeciwzapalnie, odmładzająco, dzięki zawartości dużej ilości witaminy C, kwasu ferulowego, flawonoidów czy kwasu elagowego.
W diecie przeciwstarzeniowej bardzo dobrze sprawdzą się również borówki, które nawilżają skórę i wzmacniają naczynia krwionośne. Są doskonale w profilaktyce młodości. Badania pokazują, że to właśnie borówki mają najwyższą aktywność antyoksydacyjną spośród wszystkich owoców! Wynika to z obecności dużej ilości antocyjanów, witamin A, C i E. Ogromne bogactwo antyoksydantów, czyli tak zwanych wymiataczy wolnych rodników ma silne działanie anti-aging. Regularne spożywanie borówek daje rezultaty w postaci młodziej wyglądającej, świetlistej skóry pozbawionej niedoskonałości oraz bardziej odpornej na działanie promieniowania UV.
50+, 60+
Regeneracja i ochrona
Zaburzenia hormonalne związane z menopauzą prowadzą do znacznych spustoszeń w obszarze skóry. Spadek hormonów prowadzi do zmian zarówno w obrębie naskórka jak i skóry właściwej. Dochodzi do zmniejszenia procesów regeneracyjnych oraz wygaszenia aktywności gruczołów łojowych i potowych. To prowadzi do uszkodzenia ochrony wodno-lipidowej i szybkiego przesuszenia skóry. Zmniejszona jest również produkcja włókien kolagenowych i elastynowych oraz kwasu hialuronowego co w widoczny sposób prowadzi do zmian w obrębie skóry właściwej. Skóra staje się coraz bardziej delikatna i wiotka, a zmarszczki coraz bardziej widoczne. Naskórek staje się cienki jak pergamin.
Odpowiednio dobrana dieta, suplementacja oraz zabiegi pielęgnacyjne pomagają spowolnić skutki upływającego czasu. Kluczowa jest tutaj regeneracja oraz ochrona potencjału urodowego, na który pracowaliśmy ostatnie kilkadziesiąt lat. Bazą dla urody jest niewątpliwie borówka, która zapewnia prawidłowy poziom nawilżenia skóry dojrzałej oraz zapewnia efekt anti-aging, dzięki zawartości ogromnej ilości antyoksydantów. Borówka to „must have” w diecie każdej dojrzałej kobiety, która chce jak najdłużej zachować młody wygląd.
Aby wspomóc i podbić ten efekt należy włączyć do diety czarną porzeczkę, która świetnie wzmacnia działanie antyoksydacyjne i produkcję kolagenu. Jest ona doskonałym źródłem witaminy C. Dodatkowo zawartość rutyny wzmacnia wchłanianie witaminy C. Taki duet to silna broń w walce ze starzeniem skóry. Składniki te pomagają aktywować syntezę kolagenu, kwasu hialuronowego, ceramidów oraz wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Witamina C chroni również przed przebarwieniami. Natomiast duża zawartość flawonoidów ma działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i chroni przed starzeniem skóry. W owocach borówki znajdziemy też resweratrol, należący do grupy fitoestrogenów, które w budowie przypominają hormony ludzkie i dzięki temu mogą spowalniać mechanizmy starzeniowe. Ma on zdolność do hamowania stanów zapalnych i blokuje aktywację procesów nowotworowych, w tym nowotworów skóry. Ma także działanie hamujące syntezę melaniny, co wpływa na przeciwdziałanie powstawaniu przebarwieniom.
Przepisy na kosmetyki z owoców jagodowych
Często nie zdajemy sobie sprawy, że możemy dbać o naszą skórę domowymi sposobami, niekoniecznie skazując się na zakup drogich kosmetyków. Same możemy tworzyć świeże peelingi, maski, toniki.
Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Bibliografia
- Aktywność antyoksydacyjna owoców leśnych, Witkowska A., Zujko M., BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLII, 2009, 3, str. 900-903
- Antyoksydacyjne właściwości czarnej porzeczki, Ambrożewicz E., Skrzydlewska E., Farm Przegl Nauk , 2009, 10, 30-34
- Czarna jagoda - perspektywy nowych zastosowań w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób cywilizacyjnych. Drozd J., Anuszewska E., Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, Rzeszów, 2013, 2, 226-235
- Borówka, winorośl i granatowiec - znane rośliny o aktywności przeciwutleniającej, Baraniak J., Kania M., Postępy fitoterapii, 1, 2015
- Antyoksydanty a reaktywne formy tlenu, Puzanowska- Tarasiewicz H., Kuźmicka L., Tarasiewicz M., Bromat. Chem. Toksykol, 2010, 1, 9-14
- Wpływ przeciwutleniaczy zawartych w owocach na proces fotostarzenia się skóry, Nowak A., Zielonka J., Turek M., Klimowicz A., Postępy fitoterapii, 2, 2014
- Skin Coach. Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry, Społowicz B.,2016