10 najciekawszych domowych paproci | Jakie wybrać? Jak dbać?

Jaką paproć wybrać do domu fot. MalkovKosta - Depositphotos

Paprocie najczęściej nam się kojarzą z takimi typowo babcinymi roślinami. Ale czy słusznie? Świat paproci domowych jest bardziej niezwykły niż się to początkowo wydaje. Istnieje wiele gatunków roślin należących do rodziny paproci o różnym wyglądzie i wymaganiach, które można uprawiać w domu. Naprawdę paproć potrafi zaskoczyć, o czym mam nadzieję, że przekonacie się sami po przeczytaniu tego artykułu.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
88
Spis treści
Które paprocie warto mieć w domu? Nefrolepis wyniosły Dawalia Łosie rogi Ciemnotka Zanokcica Orliczka Flebodium

Różne oblicza paproci domowych

Paproć potrafi mieć wiele twarzy i wcale nie są one nudne czy staromodne. Wręcz przeciwnie! Mnogość odmian pozwala nam dobrać taką paproć, która będzie pięknie się komponować w naszej domowej dżungli. Niezależnie od naszego wyboru paprocie wniosą do niej lekkość i ażurowość.
Mam ogromną nadzieję, że udało mi się przekonać Was do polubienia paprotek i zaproszenia ich do Waszego domu. W moich czterech kątach mam 14 różnych paproci i kolejne „paprociowe zakupy" w planach.

Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)

Nefrolepis jest z nami od pokoleń. To najbardziej popularna paproć w naszych domach. Słowo „paproć” kojarzy nam się właśnie z nimi, z ich długimi zielonymi pióropuszami, łukowato i bujnie zwisającymi w różne strony. Niektóre gatunki mogą mieć liście o długości nawet do 1,30-1,40 m. Duża ilość zielonych liści przypomina wyglądem niesamowity pióropusz, który mimo pokaźnych liści zachowuje lekkość i zwiewność. Nefrolepis jest uznawana za wytrzymałą i niewymagającą paproć.

Nefrolepis - domowa paproć
Fot. Gosia Karczewska

Jak dbać?
Nefrolepis najlepiej się czuje na stanowisku o dużej ilości światła rozproszonego, ale dobrze znosi również także miejsca bardziej cieniste. Wymaga wysokiej wilgotności powietrza, podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Paproci nie należy stawiać w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryferów w okresie grzewczym.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Ale nefrolepis posiada wiele odmian, którym warto się przyjrzeć, oto one:

Nefrolepis 'Tiger'

Odmiana ta charakteryzuje się pstrokatym wybarwieniem liści. Jej długie na ok 45 cm liście posiadają liście w kolorach żółtym i zielonym, które są nieregularnie rozłożone, a niektóre liście są nawet całkowicie wybarwione na zielono lub żółto. Brzegi liści są delikatnie falowane. Te niezwykłe liście paproci sprawiają, że odmiana „Tiger” jest bardzo pożądana przez miłośników roślin.

Nefrolepis 'Boston Blonde'

Ta odmiana nefrolepis posiada wyjątkowo jasne, zielono-żółte liście. Docelowo może mieć liście długie do 1 m, podobnie jak ciemnozielony nefrolepis wyniosły. Wygląda przepięknie w kwietnikach lub makramach, zwisając z doniczki niczym żółto-limonkowy pióropusz. Ten charakterystyczny odcień „Boston Blonde” niesamowicie się wyróżnia na tle zielonych roślin domowych, ożywiając i rozjaśniając tym samym domową dżunglę.

Nefrolepis 'Cotton Candy'

W porównaniu do wyżej wymienionych paproci ma zupełnie inny wygląd. Jej jasnozielone liście są znacznie bardziej delikatne i puszyste, przez co roślina kojarzy nam się z mgiełką czy też watą cukrową. Nefrolepis „Cotton Candy” ma zwarty i gęsty pokrój, ale jednocześnie jej liście są niesamowicie lekkie i pierzaste. Nie sposób nie zwrócić uwagi na tą zieloną chmurkę, szczególnie, gdy rośnie w podwieszanych pojemnikach.

Dawalia (Davallia tyermanii)

Ta niezwykle oryginalna paproć posiada ciemnozielone, podwójnie pierzaste liście, bardzo dekoracyjnie zwisające z doniczki. Roślina posada kępiasty, bujny pokrój. Charakterystyczne dla dawali są także długie, gęsto owłosione pędy, które rozrastają się, a nawet z czasem oplatają brzeg doniczki. Pędy te przypominają wówczas odnóża ogromnego, egzotycznego pająka.

Dawalia - domowa paproć
Fot. Gosia Karczewska

Jak dbać?
Dawalia lubi stanowiska o świetle rozproszonym, półcieniste, a nawet lekko cieniste. Uwielbia także wysoką wilgotność powietrza, choć toleruje bardziej suche powietrze. Tą odmianę paproci należy podlewać regularnie, aby nie doprowadzić do jej przelania.

Łosie rogi, płaskla łosioroga (Platycerium)

Łosie rogi to niezwykła paproć domowa, która swoim wyglądem w ogóle nie przypomina innych paproci. Za to do złudzenia przypomina poroże łosia, od czego zresztą zawdzięcza swoją nazwę. Paprocie te żyją jako epifity, rosnąc na pniach drzew. Ich system korzeniowy jest krótki i nie potrzebują głębokich doniczek z ziemią. Łosie rogi posiadają dwa rodzaje liści - jedne rosną przy samym pniu, są mniejsze i pokryte meszkiem, a drugie są rozgałęzione o charakterystycznym kształcie rogów (liście płodne).

Łosie rogi - domowa paproć
Fot. Flower Council of Holland / thejoyofplants.co.uk

Jak dbać?
Bardzo lubią światło rozproszone, ale i będą rosły także w miejscach bardziej cienistych. Dla nich będą również stanowiska ciepłe i wilgotne. Najlepiej je podlewać poprzez zanurzenie całej rośliny na kilkanaście minut w wodzie. Dobrze jest też dać podłożu porządnie przeschnąć między podlewaniami.

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia)

Ciemnotka okrągłolistna w przeciwieństwie do innych paproci, lubi miejsca suche. Z tego względu dobrze rośnie w warunkach domowych. Ciemnotka posiada smukłe, bardzo dekoracyjne liście o długości ok 20 cm, złożone z małych, okrągłych listków. Są one ciemnozielone i błyszczące, skórzaste, co nadaje im wyjątkowego wyglądu. Na początku młode listki rosną prosto, z czasem zwieszają się łukowato, przewieszając się przez brzeg doniczki.

Jak dbać?
Latem ciemnotka wymaga miejsca przewiewnego, ciepłego, dobrze oświetlonego, bądź lekko zacienionego. Zimą powinna mieć dużo światła i niższą temperaturę (ok. 15 st C). Paproć ta nie wymaga wilgotnego powietrza. Latem podlewanie regularne, gdy przeschnie wierzchnia warstwa. Zimą należy podlewać oszczędniej. Nie można dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Nie trzeba zmiękczać wody, ponieważ ciemnotki lubią wapń.

Ciemnotka okrągłolistna
Fot. Floradania

Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus)

Liście zanokcicy mają charakterystyczny, soczyście zielony kolor. Sztywne i błyszczące liście wyrastają z podziemnego kłącza, tworząc rozetę. Liście zanokcicy są również lekko pofałdowane. Kolor i kształt paproci sprawia, że jest ona wyjątkowo atrakcyjna. Młode liście są początkowo zwinięte, ale w miarę wzrostu liście rozwijają się ślimakowato, powoli się prostując.

Jak dbać?
Zanokcica preferuje miejsca o świetle rozproszonym, ale znosi również bardziej cieniste zakątki naszego mieszkania. Ta paproć uwielbia wyższą wilgotność powietrza, jak również odpowiednią temperaturę (powyżej 18 st C). Z tego względu jest polecana do lasów w szkle. Zanokcica, jak inne paprocie, wymaga regularnego podlewania.

Zanokcica gniazdowa - domowa paproć
Fot. Gosia Karczewska

Orliczka kreteńska (Pteris cretica)

Orliczka kreteńska jest bardzo oryginalnie wyglądającą paprocią, dorastającą do około 40 cm. Charakterystyczny dla orliczki kreteńskiej jest nieregularny, wzniesiony pokrój i szaleństwo długoogonkowych liści, które wyrastają z podziemnego kłącza. Niektóre odmiany mają liście z przepiękną wariegacją - są jasno zielone na brzegach, a ich środek jest kontrastowo biały. Brzegi liści są lekko pofalowane, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność.

Orliczka kreteńska - domowa paproć
Fot. Muhammad Ridwan / Dreamstime

Jak dbać?
Orliczki uwielbiają miejsca półcieniste. Są w stanie rosnąć nawet na stanowiskach cienistych. Nie tolerują bezpośredniego nasłonecznienia. Orliczka kreteńska do prawidłowego wzrostu potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza i stale lekko wilgotnego podłoża.

Flebodium złociste (Phlebodium aureum)

Flebodium złociste inaczej zwane paprocią złocistą jest moją kolejną propozycją na nietuzinkową paprotkę domową. Flebodium wytwarza grube, pokryte łuskami kłącze o złocistym kolorze, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Paprotka jest bardzo dekoracyjna, jej liście są mocno powcinane i lekko pofalowane. Są osadzone na długich i cienkich ogonkach, dlatego przewieszają się silnie. Liście flebodium są zielone lub błękitnozielone, a nawet stalowoniebieskie. Podobnie jak nefrolepis, flebodium złociste może osiągnąć naprawdę duże rozmiary - potrafi osiągnąć nawet 100 cm długości. Flebodium pięknie wygląda zawieszona w makramie.

Flebodium złociste - domowa paproć
Fot. Gosia Karczewska

Jak dbać?
W przeciwieństwie do innych paproci domowych Flebodium lubi jaśniejsze stanowiska, choć bez bezpośredniego nasłonecznienia. Ale może poradzić sobie również w półcieniu. Jednak tak samo jak inne potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza i stale lekko wilgotnego podłoża. Najlepiej podlewać na brzegach doniczki. omijając złote kłącze.


Tekst: Gosia Karczewska, zdjęcie tytułowe: MalkovKosta / Depositphotos


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Obserwuj
Autor
Gosia Karczewska Gosia Karczewska

Miłośniczka uprawy warzyw i autorka książki "Kocia dżungla". Chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Pelea zielona Pellaea viridis

Flebodium złociste / Paproć złocista Phlebodium aureum

Nefrolepis wyniosły / Nefrolepis wysoki Nephrolepis exaltata

Łosie rogi / Płaskla Platycerium

To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści