Flebodium złociste / Paproć złocista Phlebodium aureum

Flebodium złociste Paproć złocista Phlebodium aureum, fot. Floradania.dk
Flebodium złociste / Paproć złocista (Phlebodium aureum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
12
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, próchniczna
Pokrój: kępy, zwarty
Wysokość: 50 cm (warunki domowe)
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: pojemniki, wnętrza

Flebodium złociste (Phlebodium aureum) znane jako paproć złocista to bylina z rodziny paprotkowatych (Polypodiaceae). W naturze można ją spotkać w Ameryce Południowej, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach jako roślina doniczkowa.

W naturze flebodium rośnie zarówno jako epifit, w szczelinach skalnych lub między konarami drzew jak i w podłożu. Może dorastać do ponad 1 m wys., ale jej odmiany są znacznie niższe. Gatunek tworzy duże, długie (do ok. 0,4-1/1,5 m dł.), długoogonkowe liście, których blaszka jest mocno powcinana (pierzasta), matowa, jasnozielona lub niebieskozielona.

Na spodniej stronie liści roślina tworzy zarodniki w postaci jasnych, później pomarańczowych, a po dojrzeniu brązowych, kubkowatych skupisk, ułożonych w równe, pojedyncze rzędy po obu stronach nerwu głównego. Liście wyrastają z nadziemnego, pełzającego, długiego kłącza.

Wymagania i uprawa

Paproć złocista w naturze zasiedla różne środowiska, ale najlepiej czuje się w widnych lasach tropikalnych, dlatego w uprawie oczekuje wilgotnego powietrza i próchniczego, przepuszczalnego, stale lekko wilgotnego podłoża. Nie toleruje suszy, ale nie lubi też zalania, dlatego powinna być podlewana często, lecz umiarkowanie.

Wodę lepiej wlewać na podstawek a nie do doniczki, gdyż roślina nie lubi zalewania nadziemnego kłącza.

W przeciwieństwie do wielu innych paproci, flebodium potrzebuje dużo światła, dlatego jej stanowisko powinno być bardzo jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem. Roślina przez cały rok musi mieć też zapewnioną dość wysoką temperaturę, wyższą latem (ok. 20-24°C) i niższą zimą (ok. 14-16°C). W odpowiednich warunkach, mocno się rozrasta, dlatego wymaga corocznego przesadzania.

Flebodium złociste może być rozmnażane przez zarodniki lub podział starszych egzemplarzy.

Zastosowanie

Flebodium złociste w uprawie spotykane jest głównie w postaci odmian o liściach zielonych lub pokrytych stalowoniebieskim kutnerem. Ponieważ odmiany są znacznie mniejsze od gatunku, sprawdzą się w ogródkach szklanych, gdzie będzie im odpowiadać specyficzny mikroklimat. Ciekawie zaprezentują się też przymocowane do dużego konara lub gałęzi w formie epifitu.

Bez przeszkód mogą być też uprawiane w doniczce, ustawionej w bardzo widnej części pokoju, widnej łazience lub oknie kwiatowym. W doniczce powinny jednak rosnąć jako solitery, gdyż ze względu na gęsty pokrój i kępiasty pokrój, nie lubią towarzystwa.

Wybrane odmiany

  • 'Blue Star' – liście mocno powcinane, pokryte stalowoniebieskim nalotem, wys. ok. 50 cm
  • 'Davana' – liście zielone, mocno powcinane, pofalowane i postrzępione na brzegach, wys. ok. 30-40 cm

Ciekawostki

Nazwa paproci nie ma związku z liśćmi, ale młodymi kłączami, które mają złocistożółty kolor i są pokryte złocistymi włoskami i łuskami.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk

Obserwuj
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Paproć krokodyla Microsorum musifolium 'Crocodyllus'

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści