Paproć krokodyla, czyli paproć microsorum (Microsorum musifolium) odmiana 'Crocodyllus' to efektowna roślina z rodziny paprotkowatych (Polypodiaceae). Naturalne siedliska gatunku można znaleźć między innymi w Australii i Południowo-Wschodniej Azji.

Paproć krokodyla może dorastać do ok. 50-100 cm, choć w uprawie doniczkowej jest zwykle mniejsza i osiąga ok. 30-50 cm. Z pełzającego kłącza rozwija odziomkowe, bardzo duże, całobrzegie, szerokolancetowate, zaostrzone na końcu, zielone, błyszczące i mocno pofalowane na brzegach liście z silnym nerwem głównym i widocznym na blaszce wyraźnym, ciemnozielonym, siateczkowym wzorem nerwów, przypominających wyglądem skórę krokodyla (stąd nazwa gatunkowa).

Liście zebrane są w gęstą, rozłożystą rozetę. W naturze mogą osiągać nawet 1 m długości, ale w uprawie doniczkowej zwykle nie mają więcej niż 50-60 cm. U dorosłych egzemplarzy na dolnej stromnie liści tworzą się czasem liczne skupiska pomarańczowożółtych zarodników, służących roślinie do rozmnażania.

Wymagania i uprawa

Paproć krokodyla z natury jest epifitem, zasiedlającym zagłębienia między konarami drzew i szczeliny skalne w niższych partiach tropikalnych lasów. Nie jest trudna w uprawie, ale ze względu na pochodzenie, ma dość szczególne wymagania. Przede wszystkim oczekuje jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz przepuszczalnej, bardzo luźnej, próchniczej, żyznej, lekko wilgotnej ziemi, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH (np. podłoże dla paproci).

Źle znosi zarówno suszę jak i zalanie, dlatego należy podlewać ją często, lecz umiarkowanie, wodą o temperaturze pokojowej. Roślina bardzo nie lubi też suchego powietrza, wiec powinna być regularnie zraszana letnią wodą. Warto też postawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza lub odkryte akwarium. Paproć wymaga też przez cały rok wysokiej temperatury (ok. 20-24°C), gdyż jest ciepłolubna i nie toleruje chłodów, ani zimnych przeciągów.

Paproć krokodyla można rozmnażać przez podział dorosłych egzemplarzy lub pobieranie sadzonek z kłącza.

Zastosowanie

Paproć krokodyla nadaje się wyłącznie do uprawy pokojowej, gdyż jest rośliną ciepłolubną. Pięknie prezentuje się w wiszących doniczkach lub w misach i ciekawych donicach ustawionych na komodzie bądź kwietniku. Doskonale czuje się też w widnej łazience lub oknie kwiatowym, jednak po zapewnieniu jej odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza, może być wspaniałą ozdobą każdego innego wnętrza.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Floradania.dk