Logo
Logo

Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus)

Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: rozety liściowe, ulistnienie
 • Gleba: torfowa, świeża, przepuszczalna, lekka
 • Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
 • Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
 • Wysokość: do 70 cm
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: półcień
 • Zastosowanie: wnętrza, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

  Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) to tropikalna paproć rodziny zanokcicowatych (Aspleniaceaea). Pochodzi z rejonów podzwrotnikowych Azji południowej (Indii) i Australii. W Polsce jest coraz popularniejszą rośliną domową.

  Bylina ta dorasta w warunkach domowych do 70 cm wysokości. Wytwarza rozetę z dużych, lancetowatych, szerokich, mocno marszczonych liści o szerokości ok 10-15 cm. Liście są błyszczące z góry, a od dołu zwykle matowe. Mają tendencję do rozszczepiania się w kilka końców.

  Jak u wszystkich paproci, młode liście wyrastają z kłącza od środka rozety, a rozmnażanie następuje przez zarodniki rozwijające się na spodzie liści w zarodniach.

  Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
  Przeczytaj także
  Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

  Zanokcica gniazdowa to epifit – żyjąca najczęściej na innych roślinach, które pełnią rolę podpory, a składniki pokarmowe czerpie z powietrza.

  Wymagania i uprawa

  Stanowisko dla zanokcicy gniazdowej to półcień – na słońcu szybko marnieje i choruje. Powinniśmy uważać, aby temperatura wahała się pomiędzy 16, a 25°C.

  Odpowiednie podłoże dla rośliny to typowa gleba dla paproci, czyli przepuszczalna, lekka, torfowa, gleba o kwaśnym odczynie.

  Paprocie powinniśmy podlewać odstałą, miękką wodą raz na 5-7 dni. Możemy ją zasilać specjalnymi nawozami dla paproci (zgodnie z zaleceniami dla nawozu) zwykle raz na 2-3 tygodnie. W okresie zimowym ograniczamy podlewanie i zaprzestajemy nawożenia.

  Zastosowanie

  Paproć ta najlepiej się czuje na parapetach wschodnich lub zachodnich. Będzie się dobrze sprawdzać w mniejszych widnych łazienkach, w których panuje stała wilgoć.

  Zanokcica gniazdowa jest idealna do tworzenia domowego urban jungle jak też wnętrz stawiających na nowoczesność i minimalizm.

  Drewniane meble ogrodowe znów piękne. Poradnik renowacji krok po kroku
  Przeczytaj także
  Drewniane meble ogrodowe znów piękne. Poradnik renowacji krok po kroku

  Wybrane odmiany

  • 'Crispy wave' – najczęściej spotykana, całobrzega, średnich rozmiarów (zdj. 1, 2)
  • 'Campio' – nieregularne, "poszarpane", gęsto powcinane brzegi liści
  • 'Crossie' – niezwykle mocno i licznie rozszczepiająca się na końcach liści


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania.dk

  Autor
  Zanokcica gniazdowa
  Zanokcica gniazdowa
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (3)