Zanokcica gniazdowa Asplenium nidus

Zanokcica gniazdowa, fot. Floradania.dk
Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
93
Dekoracyjność: rozety liściowe, ulistnienie
Gleba: torfowa, świeża, przepuszczalna, lekka
Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: do 70 cm
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: pojemniki, wnętrza
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) to tropikalna paproć rodziny zanokcicowatych (Aspleniaceaea). Pochodzi z rejonów podzwrotnikowych Azji południowej (Indii) i Australii. W Polsce jest coraz popularniejszą rośliną domową.

Bylina ta dorasta w warunkach domowych do 70 cm wysokości. Wytwarza rozetę z dużych, lancetowatych, szerokich, mocno marszczonych liści o szerokości ok 10-15 cm. Liście są błyszczące z góry, a od dołu zwykle matowe. Mają tendencję do rozszczepiania się w kilka końców.

Jak u wszystkich paproci, młode liście wyrastają z kłącza od środka rozety, a rozmnażanie następuje przez zarodniki rozwijające się na spodzie liści w zarodniach.

Zanokcica gniazdowa to epifit – żyjąca najczęściej na innych roślinach, które pełnią rolę podpory, a składniki pokarmowe czerpie z powietrza.

Wymagania i uprawa

Stanowisko dla zanokcicy gniazdowej to półcień – na słońcu szybko marnieje i choruje. Powinniśmy uważać, aby temperatura wahała się pomiędzy 16, a 25°C.

Odpowiednie podłoże dla rośliny to typowa gleba dla paproci, czyli przepuszczalna, lekka, torfowa, gleba o kwaśnym odczynie.

Paprocie powinniśmy podlewać odstałą, miękką wodą raz na 5-7 dni. Możemy ją zasilać specjalnymi nawozami dla paproci (zgodnie z zaleceniami dla nawozu) zwykle raz na 2-3 tygodnie. W okresie zimowym ograniczamy podlewanie i zaprzestajemy nawożenia.

Zastosowanie

Paproć ta najlepiej się czuje na parapetach wschodnich lub zachodnich. Będzie się dobrze sprawdzać w mniejszych widnych łazienkach, w których panuje stała wilgoć.

Zanokcica gniazdowa jest idealna do tworzenia domowego urban jungle jak też wnętrz stawiających na nowoczesność i minimalizm.

Wybrane odmiany

  • 'Crispy wave' – najczęściej spotykana, całobrzega, średnich rozmiarów (zdj. 1, 2)
  • 'Campio' – nieregularne, "poszarpane", gęsto powcinane brzegi liści
  • 'Crossie' – niezwykle mocno i licznie rozszczepiająca się na końcach liści


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania.dk

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Gość Magda Win.
29-09-2021 15:13
Moja zanokcica obumiera - liście jej brązowieją i kruszeją od środka :( Wdaje mi się, że ją zalałam - pomimo, że jest to paproć, to chyba nie lubi zbyt wilgotnego podłoża. Czy przesadzanie ją do świeżej, lekkiej ziemi pomoże?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści