Trzykrotka pasiasta (Tradescantia zebrina syn. Zebrina pendula) nazywana też trzykrotką zwisłą lub pasiatką zwisłą to roślina należąca do rodziny komelinowatych (Commelinaceae). Jej ojczyzną jest Meksyk, Kolumbia i wilgotne lasy Ameryki Środkowej. W wielu krajach świata jest uprawiana jako roślina doniczkowa, a w cieplejszych rejonach także ogrodowa.

To szybko rosnąca roślina zielna o długich (ok. 0,5-1 m), kruchych, mięsistych, zwisających lub pokładających się pędach. Liście ułożone są na pędzie naprzeciwległymi parami i wyrastają ze zgrubiałych węzłów. Są szerokolancetowate lub jajowate, zaostrzone na końcu. Charakteryzują się tym, że są bezogonkowe, lekko owłosione u nasady, ich zewnętrzna strona jest zielona i pokryta szerokimi, srebrzystymi, czasem różowo nabiegłymi pasami, a spodnia ma kolor czerwono-fioletowy

Trzykrotka pasiasta może też kwitnąć, wydając drobne, trzypłatkowe, białe lub różowe kwiaty, które jednak nie mają większej wartości ozdobnej.

Z węzłów przy liściach, roślina w odpowiednich warunkach może wytwarzać korzenie, co pozwala jej a bardzo skuteczne rozmnażanie.

Wymagania i uprawa

Trzykrotka pasiasta to bardzo atrakcyjna i łatwa w uprawie roślina. Latem oczekuje jasnego stanowiska z rozproszonym światłem i pokojowej temperatury (ok. 20-24°C). Lubi też przepuszczalne, próchnicze, stale lekko wilgotne, ale nie mokre podłoże, bo nie toleruje ani suszy ani zalania (przyda się warstwa drenażu na dnie doniczki).

Trzykrotka nie wymaga typowego okresu spoczynku, jednak zimą, ze względu na niedobory światła, lepiej będzie czuła się w chłodniejszym pomieszczeniu (ok. 15-18°C). Jej podlewanie powinno być w tym czasie bardziej umiarkowane.

Wiosną w razie potrzeby roślinę można przyciąć i przesadzić do nowej doniczki. Po kilku latach uprawy, traci ładny pokrój i wymaga odmłodzenia.

Trzykrotka bardzo łatwo się rozmnaża. Jej pędy po zetknięciu z wilgotnym podłożem potrafią szybko się ukorzeniać, wiec można je po prostu przygiąć do ziemi i poczekać, aż same się ukorzenią lub obciąć fragment pędu i ukorzenić go w wodzie.

Zastosowanie

Trzykrotka pasiasta ze względu na swoje zwisające pędy najlepiej prezentuje się w wiszących doniczkach lub makramach, ale może być też sadzona u podstawy wysokich roślin, uprawianych w dużych donicach. Nadaje się też do uprawy hydroponicznej.

W cieplejszych rejonach świata bywa uprawiana w ogrodach jako roślina okrywowa.

Wybrane odmiany

  • 'Pink Joy' – odm. miniaturowa (ok. 30-60 cm wys.)
  • 'Purple Passion' – odm. o zwartym pokroju i gęsto ułożonych na pędzie bordowych liściach ze srebrzysto-zielonymi pasami


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Tammarazzi/Pixabay, blumenbiene/CC BY 2.0/Flickr, "Zebrina pendula (Tradescantia zebrina)"/wallygrom/CC BY-SA 2.0