Logo
Logo

Znalazłeś taką saszetkę? Nie wyrzucaj jej. Ma zaskakujące zastosowania, o których nie miałeś pojęcia

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co kryją małe saszetki dołączane do nowych torebek, butów czy sprzętu elektronicznego? To silikażel – niepozorny bohater codziennego życia, który skrywa w sobie niesamowite właściwości. Poznaj jego wszechstronne zastosowania i dowiedz się, jak ten bezpieczny i ekologiczny materiał może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce z wilgocią. Odkryj, jak możesz wykorzystać silikażel w kreatywny i praktyczny sposób, zabezpieczając swoje cenne przedmioty i urządzenia. Czytaj dalej, aby odkryć sekrety i praktyczne zastosowania silikażelu – małego bohatera naszych codziennych wyzwań.

Co to jest silica gel?

Silica gel, zwany również silikażelem to żel krzemionkowy, który jest syntetycznie pozyskiwany z krzemianu sody. To naturalnie występujący minerał, na który oddziałuje się ługiem sodowym – w ten sposób jest oczyszczany i przetwarzany, aby uzyskał odpowiednią strukturę i właściwości. Żel krzemionkowy ma postać nieregularnych, niewielkich granulek o różnej wielkości. Może też mieć różne kolory (dodawany jest barwnik, który zmienia kolor pod wpływem zawilgocenia), ale najczęściej występuje w białej lub półprzeźroczystej barwie.

Silikażel ma bardzo przydatne właściwości: absorbuje duże ilości płynu i pary wodnej, dlatego wykorzystuje się go do osuszania i zapobiegania zawilgoceniu najróżniejszych rzeczy.

Jakie jest jego standardowe zastosowanie?

Żel krzemionkowy jest głównym składnikiem silikonowych żwirków dla kotów, wykorzystując właściwości absorpcyjne i jest powszechnie stosowany w formie małych saszetek. Woreczki silica gel umieszczane są w wyrobach skórzanych np. torebkach, portfelach, czy butach, a także w opakowaniach ze sprzętem elektronicznym, co zapobiega ich zawilgoceniu i zniszczeniu.

Zel krzemionkowy w saszetkach, AdobeStock
Fot.: M. Schuppich, Sendo / AdobeStock

Czy silica gel jest trujący?

Silikażel jest w pełni bezpieczny dla zdrowia zwierząt i ludzi, a dodatkowo można go wielokrotnie używać, dzięki czemu jest ekologiczny. Żel krzemionkowy można kupić w sklepach internetowych lub wykorzystać zamiennie silikonowy żwirek dla kotów. Warto również zostawiać woreczki silica gel, znajdujące się w opakowaniach zakupionych produktów.

Trzeba jednak uważać na oznaczenia! Do niedawna zdarzało się, że zamiast saszetek silica gel wykorzystywano woreczki, pochłaniające wilgoć, które zawierały DMF – substancję o silnym działaniu uczulającym i szkodliwym dla zdrowia. Dlatego, jeśli na woreczku osuszającym nie znajduje się napis „silica gel” to dla bezpieczeństwa należy go od razu wyrzucić.

STUGTECH / Youtube

 

Do czego jeszcze wykorzystać?

Zastosowanie żelu krzemionkowego w domu jest bardzo wszechstronne i można go wykorzystać zawsze wtedy, gdy chcemy obniżyć poziom wilgotności lub zabezpieczyć cenne rzeczy przed zawilgoceniem. W zależności od sposobu wykorzystania silikażel można wykorzystać luzem lub wsypać żel do przewiewnych woreczków (z organzy, bawełny lub lnu) i zamknąć. Jak wykorzystać silica gel w domu?

  • Zalane urządzenia – najprostszym sposobem na uratowanie zalanego sprzętu elektronicznego (którym najczęściej w ostatnich latach są telefony komórkowe) jest rozłożenie na części i włożenie ich do żelu krzemionkowego, który „wyciągnie” wilgoć. Zostawić tak na kilka dni, a potem uruchomić.

  • Ochrona przed wilgocią – maszynki do golenia, buty, biżuteria, a nawet narzędzia. Te wszystkie przedmioty szybciej się niszczą, gdy są narażone na działanie wilgoci, dlatego warto je przechowywać wraz z saszetkami silica gel.

  • Usuwanie wilgoci i brzydkich zapachów z torby – wystarczy woreczek z żelem krzemionkowym, aby z torby nie wydobywał się brzydki aromat. Jest to szczególnie przydatne w torbach, które używamy na siłowni. Dodatkowo do żelu krzemionkowego można dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.

  • Suszenie przemoczonych butów – żel krzemionkowy znacznie przyspieszy suszenie, a dodatkowo nie wpłynie negatywnie na kształt butów i ich nie zniszczy, jak może się stać na skutek suszenia przy źródle ciepła np. pod kaloryferem.

Jak długo można z niego skorzystać? Jak suszyć?

Żel krzemionkowy ma doskonałe właściwości absorpcyjne, ale zdolność do pochłaniania wilgoci jest ograniczona. To, jak długo będzie można wykorzystywać jedną porcję uzależnione jest od poziomu wilgotności powietrza. Silica gel po wchłonięciu dużej ilości wody mocno zmieni swój wygląd, a nawet barwę (jeśli zakupiło się kolorowy żel krzemionkowy). W takim przypadku należy go wymienić, a jeśli nie jest zabrudzony, to silikażel można poddać regeneracji.

Jak wysuszyć żel krzemionkowy, by móc go znów użyć? Granulki wysypać na blachę (warto ją zabezpieczyć papierem do pieczenia) i włożyć do piekarnika nagrzanego na 80 stopni i co kilka minut podnosić temperaturę aż do uzyskania 120-140 stopni Celsjusza. Zostawić na 30-45 minut, aby się wysuszył. Żel krzemionkowy będzie gotowy do ponownego użytku, gdy odzyska swój pierwotny wygląd.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: multifacetedgirl / Pixabay

Autor
Znalazłeś taką saszetkę? Nie wyrzucaj jej. Ma zaskakujące zastosowania, o których nie miałeś pojęcia
Znalazłeś taką saszetkę? Nie wyrzucaj jej. Ma zaskakujące zastosowania, o których nie miałeś pojęcia
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl