Agapant afrykański Agapanthus africanus

Agapant afrykański, fot. ©AleksandraSmolka
Agapant afrykański (Agapanthus africanus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
173
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: piaszczysto-gliniasta, żyzna
Kolor kwiatów: niebieskie, fioletowe, białe
Kwiatostan: baldachogrono
Kwiaty: duże
Owoce: torebka
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 80 cm
Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: pojemniki, balkony, kwiat cięty, tarasy

Agapant afrykański (Agapanthus africanus) nazywany często lilią afrykańską lub agapantem białym, to wieloletnia roślina kłączowa (zaliczana do ogrodowych roślin cebulowych) należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Gatunek ten pochodzi z Afryki Południowej.

Ma wzniesiony pokrój i dorasta do ok. 80 cm wysokości. Liście rośliny stanowią element ozdobny – są długie, szablaste i ciemnozielone.

Agapant kwitnie w lecie – od lipca do września, wytwarzając baldachogrona złożone z licznych (20-40), delikatnych, sześciopłatkowych kwiatów. Kwiaty są duże i mogą występować w barwie niebieskiej (wpadającej w fiolet) lub białej. Wydzielają ładny i intensywny zapach.

Są to rośliny miododajne – przyciągają różne owady zapylające. Owocem agapanta jest torebka.

Wymagania i uprawa

Lilia afrykańska najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Radzi sobie również w półcieniu, ale wytwarza wtedy mniejsze kwiatostany.

Lubi żyzne, piaszczysto-gliniaste i przepuszczalne podłoża. Roślina powinna być regularnie podlewana, ale pamiętajmy, że źle reaguje na zastoiny wody – w donicy lub skrzyni powinien być zastosowany drenaż. Zimą podlewanie należy ograniczyć do koniecznego minimum – tak, aby ziemia w doniczce nie wyschła na tzw. wiór.

Agapant preferuje raczej nieduże pojemniki – kłącza rośliny lubią obecność "barier" w ziemi (w przyrodzie aspagant rośnie zwykle przy "naturalnych" ogranicznikach, np. kamieniach, skałkach) Nie powinien być często przesadzany!

W czasie sezonu wegetacyjnego roślinę warto dokarmiać nawozami dla roślin kwitnących. Najlepiej ją rozmnażać w okresie wiosenno-letnim poprzez podział kłączy.

Roślina nie jest wystarczająco mrozoodporna w naszym klimacie i na jesień przenosi się ją do chłodnego (około 2-8°C) i jasnego pomieszczenia.

Zastosowanie

W Polsce roślina jest głównie uprawiana w pojemnikach, ze względu na brak możliwości zimowania w gruncie. Wykorzystuje się ją jako dekorację balkonów i tarasów. To jednocześnie bardzo dobry gatunek uprawiany na kwiat cięty.

Zdjęcia: ©AleksandraSmolka; S. Hermann & F. Richter/Pixabay; Bettina Schwehn, Matthew Green/Freeimages; WhisperingJane_ASMR/Pixabay

Obserwuj
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Gość Smilla
07-01-2021 13:04
Ja przywiozlam z Niemiec bialy i niebieski ,zakwitly 2 razy ,a teraz od2 lat tylko liscie
Gość halina
18-11-2020 09:56
tez przywiozlam z madery 3 lata temu teraz mam ogromne donice w tym roku nie zakwitly i dostaly welnowce zle przechowywalam mysle ze twoje maja za duzo wolnego miejsca w doniczce odleglosc roslin od siebie to max 5cm no i chyba wiecej wody deszczowki
Grażyna Bytowska
11-06-2020 16:43
Przywiozlam cebulki z Madery, pięknie przeimowaly, wystawilam na wiosnę na taras, i caly czas usychaja mi liscie. Nie przelewam, ziemia dobra, nie wiem dlaczego? Co robię nie tak.  
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści