Logo
Logo

Jak zrobić sadzonki monstery? Łatwe i szybkie ukorzenianie w wodzie

Rozmnażanie monstery to proces, który może wydawać się skomplikowany, ale z naszym przewodnikiem stanie się prosty i przyjemny. Dowiedz się, jak krok po kroku ukorzenić sadzonki tej popularnej rośliny doniczkowej. Poznaj najważniejsze zasady i wskazówki, które pomogą Ci w hodowli rośliny, znaną również jako "roślina szwajcarskiego sera". Przekonaj się, że nawet bez doświadczenia, możesz cieszyć się zdrowymi i bujnymi liśćmi monster w swoim domu.

Streszczenie artykułu
Rozmnażanie monstery w wodzie to prosta i skuteczna metoda na uzyskanie nowych roślin. Aby to zrobić, potrzebujesz dużego okazu monstery, z którego możesz pozyskać pędy wierzchołkowe. Wybierz odpowiedni pęd, odetnij go ostrym nożem i umieść w naczyniu z wodą, pamiętając o regularnej wymianie wody co 2-3 dni. Po około 10-14 dniach, gdy korzenie są wystarczająco rozwinięte, możesz przesadzić sadzonkę do doniczki z podłożem. Dla optymalnego wzrostu monstery zapewnij jej umiarkowane światło, regularne podlewanie i nawożenie co 2-3 tygodnie.
Spis treści
Jak ukorzenić monsterę w wodzie? FILM: Jak rozmnażać i zagęszczać monsterę?

Ukorzenianie monstery w wodzie? To łatwe – to rozmnażanie przez sadzonki

Monstera jest wyjątkowo dekoracyjna, a przy tym mało wymagającą. Na dodatek bardzo łatwo można ją rozmnożyć z sadzonek pędowych (zawierających co najmniej jeden węzeł – zgrubione połączenie między łodygą a liściem, z którego wyrasta korzeń powietrzny).

Rozmnażanie monstery w wodzie można przeprowadzić w kilku prostych krokach. Na początek należy wybrać odpowiedni pęd rośliny (najlepiej sadzonkę wierzchołkową – końcówkę pędu lub sadzonkę pędową – pęd pocięty na mniejsze fragmenty z węzłem). Następnie trzeba go odciąć ostrym nożem i włożyć do naczynia z wodą. Ważne jest, aby wymienić ją co 2-3 dni. Następnie trzeba poczekać około 10-14 dni, a więc do momentu aż korzenie roślinki będą wystarczająco duże. A później nie pozostaje nic innego jak posadzić ją do podłoża w nowej doniczce.

 

Jak pielęgnować sadzonki monstery? Dbaj o światło i nawożenie

Aby roślina ta dobrze wzrastała, trzeba jej zapewnić umiarkowane światło, które przypomina naturalne warunki pod koronami drzew. Dobrze jest zatem ustawić ją na północny lub wschodni parapet. Latem zalecane jest umiarkowane nawożenie, najlepiej co 2-3 tygodnie. Regularne podlewanie sprawia, że już po kilku tygodniach będziemy mogli cieszyć się z posiadania okazałej roślinki.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

FILM: Jak rozmnażać i zagęszczać monsterę?

Źródło: Make Your Life Greener / YouTube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: firn / Depositphotos

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie są podstawowe kroki w rozmnażaniu monstery w wodzie?

  Należy wybrać zdrowy pęd wierzchołkowy lub pędowy z węzłem, odciąć go ostrym nożem, umieścić w naczyniu z wodą i regularnie wymieniać wodę co 2-3 dni.
 • Ile czasu trwa ukorzenianie monstery w wodzie?

  Ukorzenianie sadzonek monstery w wodzie trwa około 10-14 dni, aż korzenie staną się wystarczająco rozwinięte do przesadzenia do doniczki.
 • Jakie warunki są potrzebne do optymalnego wzrostu monstery po ukorzenieniu?

  Monstera wymaga umiarkowanego światła, przypominającego naturalne warunki pod koronami drzew, regularnego podlewania i nawożenia co 2-3 tygodnie, szczególnie latem.
 • Czym charakteryzuje się monstera jako roślina domowa?

  Monstera jest rośliną dekoracyjną i mało wymagającą, co sprawia, że jest łatwa w rozmnażaniu i pielęgnacji w domowych warunkach.
Autor
Jak zrobić sadzonki monstery? Łatwe i szybkie ukorzenianie w wodzie
Jak zrobić sadzonki monstery? Łatwe i szybkie ukorzenianie w wodzie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Oliwia

19-08-2022 21:24

Dzień Dobry, wczoraj przyszła mi sadzonka monstery deliciosy variegaty. Nie jest to niestety sadzonka wierzchołkowa, tylko z pędu. Ma ona bardzo duży długi i twardy korzeń (wygląda jak typowy powietrzny) i nie wiem czy powinnam włożyć go jeszcze do wody, żeby urosło z niego jeszcze ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl