Monstera Variegata to wspólna nazwa odmian różnych gatunków monster o pstrym, biało-zielonym ubarwieniu liści.
Co to monstery Variegata? 3 popularne odmiany
Najpopularniejsza z nich to monstera dziurawa 'Variegata' o dużych, okrągłych, powcinanych, zielonych liściach, ozdobionych kremowobiałymi smugami i przebarwieniami, które pokrywają niekiedy niemal całą blaszkę liściową. Poza oryginalnym ubarwieniem, monstera dziurawa ma typowy dla gatunku pokrój i wysokość (w naturze może dorastać do ponad 20 m, jednak w uprawie rzadko przekracza 2-3 m wys.). Odmiana ta jest uznana za kolekcjonerską, a ponieważ jej dostępność jest ograniczona, a popularność ogromna, osiąga bardzo wysokie ceny.
Kolejny gatunek to monstera Adansonii, popularnie nazywana 'Monkey Mask'. Ona także jest pnączem, ale znacznie mniejszym od poprzedniego, gdyż rzadko osiąga więcej niż 1 m dł. Roślina posiada też dużo mniejsze, szerokolancetowate, perforowane, zielone liście, które u odmiany 'Variegata' pokryte są kremowobiałymi przebarwieniami, mogącymi obejmować połowę, a nawet całą blaszkę liściową. Roślina także uznana jest za rzadką i trudno dostępną, dlatego również osiąga wysokie ceny.
Najmniej popularną monsterą jest monstera standleyana. Ma ona podobny pokrój i zbliżoną wielkość do poprzedniego gatunku (pędy osiągają ok. 1-2 m dł.), ale jej liście są smuklejsze, dłuższe i pozbawione tak charakterystycznych dla wielu monster wcięć i perforacji (przypominają filodendrony). Blaszka liściowa u odmiany 'Variegata' jest w różnym stopniu pokryta białokremowymi smugami i przebarwieniami. Ponieważ roślina nie wygląda jak typowa monstera, mimo swojej oryginalności i rzadkości (roślina kolekcjonerska), osiąga niższą cenę niż dwa poprzednie gatunki.
Wymagania i uprawa monstery Variegata
Wszystkie monstery są egzotycznymi pnączami, pochodzącymi z wilgotnych lasów tropikalnych, dlatego w uprawie oczekują półcienistego stanowiska, przez cały rok pokojowej temperatury oraz podwyższonej wilgotności powietrza. W przeciwieństwie jednak do gatunków o zielonych liściach, odmiany 'Variegata' potrzebują nieco więcej światła (nie może być to jednak pełne słońce), gdyż w zbyt ciemnym miejscu ich liście zielenieją. Jeśli wiec zobaczymy, że na monsterze o pstrych liściach pojawia się dużo liści lub przyrostów bez przebarwień, ustawmy roślinę w widniejszym miejscu.
Termin i jak przesadzać monsterę zależy od wieku naszej rośliny – młode okazy przesadzamy nawet co roku, a starsze co 3-4 lata. Zabieg najlepiej wykonywać wiosną.
Monsterę Variegata można podzielić i uzyskać potomne rośliny. Rozmnożyć monsterę nie jest ciężko, a sadzonki (pędowe, wierzchołkowe) najlepiej ukorzeniać wiosną.
Pielęgnacja monstery Variegata
Tak jak wcześniej wspomniano, wszystkie monstery potrzebują podwyższonej wilgotności powietrza ale nie oznacza to, że mamy je często podlewać. Z reguły roślinie wystarcza podlewanie raz na tydzień (w zimie rzadziej). Jeśli będziemy przesadzać z ilością wody nasza monstera może zacząć płakać – tz. wytwarzać krople na liściach, a w najgorszym wypadku jej korzenie mogą zacząć gnić.
Monstery nawozi się wraz z podlewaniem, raz na 2-3 tygodniem, stosując nawozy dla roślin o ozdobnych liściach. Zimą zaprzestajemy dodawania odżywek.
Ponieważ monstery są pnączami, należy też zapewnić im odpowiednie podpory: mocniejsze i solidniejsze dla m. dziurawej i delikatniejsze dla dwóch pozostałych gatunków, których pędy mogą się też swobodnie zwieszać z doniczki.
Szkodniki i choroby monstery Variegata
Monstery są z reguły roślinami dość odpornymi na choroby, ale czasami może się na nich pojawić choroba grzybowa, wynikająca np. z przelania (na liściach widoczne są żółte plamy z brązową obwódką). Wtedy należy poprawić warunki uprawowe monstery, usunąć chore liście i zastosować jeden z aktualnie polecanych preparatów przeciwgrzybowych, najlepiej ekologicznych.
Zdarza się też, że na monsterach pojawiają się wełnowce lub przędziorki. W tym wypadku również należy zastosować odpowiedni preparat ochrony roślin (ekologiczny lub biologiczny w postaci saszetek z dobroczynnymi roztoczami).
Zastosowanie monstery Variegata
Monstera dziurawa w doniczce w ostatnich latach stała się numerem jeden wśród egzotycznych roślin domowych. Wraz z nią popularne stają się też inne gatunki monster, a w tym też wszystkie odmiany Variegata. Najlepiej prezentują się w doniczkach jako solitery, gdyż nie lubią towarzystwa innych roślin. Jednak o ile monstery Adansonii i standleyana mogą być uprawiane w niewielkich pomieszczeniach, o tyle m. dziurawa potrzebuje dla siebie sporo miejsca.
Gdzie kupić monsterę Variegata?
Egzotyczne rośliny doniczkowe od lat cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego różne monstery są dostępne w wielu sklepach ogrodniczych. Jednak specyficzne odmiany, w tym i mosterę Varigata, najłatwiej znaleźć i kupić w sklepach internetowych, a wśród nich można wymienić np.:
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: AdobeStock