Co to jest rewersja u roślin? Sprawdź, dlaczego kolorowa roślina wytwarza zielone liście

Co to jest rewersja u roslin, deren 
cornus

Czy Twoje ciekawe, kolorowe odmiany roślin nagle zaczynają wytwarzać całe gałązki zielonych liści? Zastanawiasz się, co mogło pójść nie tak? W naszym najnowszym artykule odkrywamy tajemnicę zjawiska zwanej rewersją, czyli powrotem roślin do ich pierwotnych cech. Dowiedz się, jakie rośliny są najbardziej narażone na ten proces i jak mu zapobiegać, aby cieszyć się pięknem swoich ulubionych, pstrobarwnych odmian. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem roślin doniczkowych, czy ogrodowych, ten artykuł dostarczy Ci cennych wskazówek i porad, które pomogą Ci utrzymać zdrowie i urodę Twoich roślin.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
18
Spis treści
Kiedy barwne rośliny stają się zielone? Co to znaczy rewersja u roślin? Dlaczego wypuszczają inne liście? U których roślin może wystąpić rewersja? Czym są podkładki i dlaczego wytwarzają inne liście i pędy? Zieleniejące liście odmian kolorowych w cieniu Jak rozróżnić zjawiska rewersji od naturalnego zielenienia? Film: Co to rośliny variegata? Dlaczego czasem zaczynają wytwarzać zielone liście?

Barwne rośliny stają się zielone? Co się dzieje?

Odmiany roślin o kolorowych lub pstrych liściach bywają tak efektowne, że z powodzeniem mogą zajmować najbardziej eksponowane stanowisko na rabacie lub parapecie. Jeśli jesteś miłośnikiem takich właśnie roślin, to pewnie masz już kilka z nich w domu lub w ogrodzie i być może miałeś już do czynienia z sytuacją, w której twój ulubieniec zamiast uroczych, białozielonych lub kolorowych listków nagle zaczyna wypuszczać silne pędy z całkowicie zielonymi liśćmi. Z pewnością zastanawiałeś się wtedy, co się stało i jak temu zaradzić, bo przecież nie tego spodziewałeś się po swojej efektownej, barwnej odmianie, która miała być gwiazdą rabaty lub parapetu. Nie musisz jednak wpadać w panikę, bo czasami tak się zdarza, kiedy człowiek próbuje ingerować w naturę. Wprawdzie naturalne mieszańce (mutacje) też się trafiają, ale zdecydowana większość kolorowych i nietypowych dla gatunku odmian została stworzona przez człowieka, wiec trzeba liczyć się z tym, że mogą nas spotkać pewne niespodzianki.

Rewersja na dereniu bialym o kolorowych lisciach, fot. Katarzyna Jeziorska
Fot. Katarzyna Jeziorska
Rewersja na krzewie ozdobnym. Gałąź z zielonymi liśćmi wyrastająca na dereniu białym odmiany 'Sibirica Variegata', który charakteryzuje się liśćmi z biało-różową obwódką.

Tajemnicza „rewersja” czyli powrót do korzeni

Jedną z takich właśnie niespodzianek, skądinąd dość nieprzyjemnych, jest właśnie zjawisko rewersji czyli powrotu rośliny do cech pierwotnych, typowych dla gatunku. Inaczej mówiąc, pstra lub barwna odmiana, która w wyniku prac hodowlanych powstała z rośliny o zielonych liściach, może wrócić do pierwotnych cech swojego gatunku czyli np. zielonych liści właśnie.

Od czasu do czasu warto dokładnie obejrzeć uprawiane przez siebie rośliny o pstrym lub wielobarwnym umaszczeniu i sprawdzić, czy gdzieś nie pojawia się nietypowy, naturalistyczny odrost o klasycznych, zielonych liściach. Jeśli znajdziemy taki pęd, należy jak najszybciej go usunąć, wycinając u podstawy (nie usuwajmy jedynie zielonych liści, bo nic to nie da), bo jeśli pozwolimy mu swobodnie się rozrastać, z czasem całkowicie zdominuje naszą odmianę, nadając jej wygląd typowy dla gatunku, od którego pochodzi.

Jakie rośliny może spotkać rewersja?

No jak się okazuje całkiem sporo, gdyż rewersja potrafi pojawić się na drzewach, krzewach i bylinach, a także roślinach doniczkowych. Mogą nią zostać dotknięte pstre odmiany (określane najczęściej jako „Variegata”, „Argenteovariegata” lub „Aureovariegata”) np. fikusa pnącego, krzewuszki cudownej, szałwii lekarskiej, trzmieliny Fortune’a, miłorzębu dwuklapowego, świerka białego, grabu pospolitego, klonu pospolitego, klonupalmowego i wielu innych, pięknych roślin.

Co ciekawe, rewersja wcale nie musi dotyczyć wyłącznie pędów i liści, gdyż niekiedy może obejmować także kwiaty, jak w przypadku jeżówki, która nagle zamiast pełnych, pomponiastych kwiatów, zaczyna tworzyć klasyczne, duże, pojedyncze, koszyczkowe kwiatostany, mające nawet inny kolor, niż początkowo uprawiana przez nas odmiana (taka sytuacja może mieć też miejsce w przypadku rozchodnika okazałego czy serduszki okazałej oraz wielu innych, kwitnących bylin).

Rewersja może również dotyczyć rozmiaru i pokroju rośliny, przez co z karłowej odmiany, zaczyna wyrastać silny, rozgałęziony pęd gatunku. Choć dzieje się to rzadziej, niż w przypadku rewersji dotyczącej liści czy kwiatów, też może się zdarzyć (na poniższym poście rewersja na świerku białym 'Conica', która wyraźnie odbiega od bardzo gęstej formy odmiany).

Siła natury

Podobne do rewersji zjawisko możemy też obserwować na roślinach szczepionych (np. u drzewek owocowych, róż), kiedy to z podkładki nagle zaczyna wybijać silny, zielony, mocny pęd, należący do gatunku, na którym zaszczepiono odmianę szlachetną.

I choć jest to zjawisko charakterystyczne dla roślin szczepionych, a rewersja dotyka głównie odmian mieszańcowych, z dzikimi, zielonymi pędami, typowymi dla gatunku, w obu przypadkach postępuje się dokładnie tak samo czyli jak najszybciej wycina je u podstawy i to bez żadnych sentymentów. Jeśli bowiem zlitujemy się nad takim „dzikuskiem” i pozostawimy go na roślinie, w krótkim czasie całkowicie zdominuje naszego ulubieńca, a my stracimy możliwość podziwiania kolorowych liści początkowo uprawianej odmiany.

Zzieleniałe ze smutku

Jest jeszcze jedna sytuacja, w której pstre liście mogą zzielenieć. Dotyczy to roślin, które zostały posadzone lub ustawione razem z doniczką w zbyt ciemnym miejscu, przez co dociera do nich za mało dziennego światła. Wtedy ich barwne liście zaczynają tracić wyraziste kolory i stają się zielone (wytwarzają więcej chlorofilu w liściach). Zwykle dzieje się tak w przypadku roślin, które z natury wolą półcieniste, a nawet cieniste stanowiska czyli np. bluszczu pospolitego, sansewierii, monstery, filodendrona (np. modnej w ostatnim czasie odmiany Birkin) czy funkii.

Zielenienie lisci roslin pstrych w cieniu, fot. Katarzyna Jeziorska
Fot. Katarzyna Jeziorska
Epipremnum złociste to roślina o pstrych, nieregularnie przebarwianych na kremowo lub biało liściach. Na zdjęciu po lewej stronie jest roślina, która stoi w pomieszczeniu o bardzo dużym nasłonecznieniu, a po prawej to same epieremnum rosnące w cieniu.
Kierując się wymaganiami gatunku (zapominając sprawdzić wymagania odmiany), w dobrej wierze umieszczamy taką pstrą odmianę w zbyt ciemnym miejscu, a ona zaczyna nam płatać figle i traci piękne kolory swoich liści, manifestując w ten sposób swoje niezadowolenie.

W przeciwieństwie jednak do rewersji, to zjawisko jest odwracalne i nie trzeba wycinać całych pędów (choć mocno zzieleniałe liście lepiej usunąć, bo rosną szybciej, niż kolorowe i mogą je zagłuszyć), a tylko zapewnić roślinie więcej światła, bo dzięki temu znów odzyska swój blask i urodę.

A jak rozróżnić zjawiska rewersji od naturalnego wytwarzania chlorofilu?

Zwykle wygląda to tak, że w przypadku rewersji ulistniony pęd o cechach gatunku rośnie dość szybko i jest przy tym silny, mocny oraz okazały, natomiast u niedoświetlonych roślin, pstre liście zaczynają tracić swoją barwę stopniowo, a ich nowe liście często są nie tylko zielone, ale nawet skarlałe, więc cały proces nie jest tak dynamiczny i spektakularny jak w przypadku rewersji.

Film: Co to rośliny typu variegata? Dlaczego rośliny doniczkowe o pstrych liściach zielenieją?

Na filmie wyjaśniono zjawisko rewersji na egzotycznych roślinach domowych. Wytłumaczono też różnicę w różnych typach variegata, czyli takich, które mają jasne przebarwienia na liściach. Źródło: Flora Point Świat Roślin / Youtube

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Katarzyna Jeziorska


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści